Kırsalda Zor Şartlar Altında Eğitim Alan Çocuklar İçin Eğitimcilere Yol Gösteren Oluşum: Köy Okulları Değişim Ağı (KODA)

1PAYLAŞIM

Köylerde, çocuktan başlayarak tüm topluluğa yayılacak ve kırsal kalkınmayı destekleyecek yenilikçi bir eğitim anlayışını hayata geçirmek için bir araya gelen Köy Okulları Değişim Ağı (KODA) köylerde eğitimin kalitesini arttırmak için bir araya gelmiş bir öğretmenler ve gönüllüler topluluğu. Sizleri bu güzel insanların yaptığı şahane işlerle baş başa bırakalım...

Biliyorsunuz ki, Türkiye’de eğı̇tı̇m eşitsizliğinin en derinleştiği yer gelir farkından sonra çocukların kırda ya da kentte okuyor olması.

Kırsala atanmış birçok öğretmen de bunun farkında olarak ancak çoğu zaman buna hazırlıksız olarak gidiyorlar. KODA ise işte bunu temel alarak, oralarda okuyan öğrencilerin eğitimini iyileştirmenin en iyi yolunun köy öğretmenlerini, aileleri, muhtarları ve köydeki gençleri eğitmek olduğunun farkına varmış ve bunun için yola çıkmış.

KODA, kırda yetişen bir çocuğun eğı̇tı̇m yolculuğuna sürdürülebilir bir biçimde etki etmek için, çocuğun içinde bulunduğu eğı̇tı̇m ekosisteminin paydaşlarını güçlendirmeye yönelik çalışmalar yürütüyor.

En büyük stratejileri, köy öğretmenlerini kişisel ve mesleki açıdan güçlendirmek. Aynı zamanda köy okullarında değişime öncülük edebilecek, birbirine ilham veren, destek olan ve büyüyen bir öğretmen ve gönüllü topluluğunun ortaya çıkmasına alan açmak.

Bu sayede köylerdeki fırsatları değerlendirerek ve sorunları görmezden gelmeden; köy okullarındaki eğitimin kalitesini artıracak çocuk merkezli, yenilikçi örnek uygulamaları ortaya çıkarmak ve yaygınlaştırmak.

Aslında onları farklı kılan en büyük özellikleri meseleye olan bakış açıları. Köy okulları denilince çoğunlukla ilk akla gelen dezavantajlar ve yoksunluklar olurken KODA fırsatlara odaklanıyor.

Bu arada söylemeden geçmeyelim KODA, kırsalda eğitimin iyileştirilmesine odaklı olarak çalışan tek sivil toplum kuruluşu.

Köy okullarının en büyük sorunlarından biri, birçok öğretmen çalışmak istemediği için, sık sık öğretmen değişikliği yaşanması.

Bu okullara çoğunlukla deneyimi az olan öğretmenler atanıyor ve köy yaşamının kendine özgü zorlukları ile baş başa kalıyorlar. Ayrıca göreve gittikleri çoğu okul, farklı yaş gruplarının bir arada okutulmasıyla oluşturulan birleştirilmiş sınıflı ilkokullar oluyor. Köy okullarında yeterli insan kaynağı olmaması, öğretmenlerin okulda öğretmenlik dışında farklı rolleri de üstlenmelerini gerekli kılıyor (temizlik, idari işler vb.), bu da öğretmenlerin üzerindeki baskıyı daha da artırıyor. 

KODA ise bu soruna karşın Öğretmen Toplulukları Programı ile,  bir yandan köy okulu öğretmenlerini kişisel ve mesleki gelişim yönünden güçlendirmeyi, bir yandan da öğretmenler arasında dayanışmayı artırmayı ve birbirlerinden öğrenme pratiğini çoğaltmayı amaçlıyor.

Bu program eğitimcilerin kendilerini yalnız hissetmemelerine, velilerle ve öğrencilerle iletişimlerini KODA sayesinde geliştirmelerine ve öğrencilere umut olmalarına vesile olmuş.

Bu sayede “Zaten orada bir dönüşüm yapmaya benim gücüm yetmez” düşüncesiyle köylerdeki çocukları kendi kaderlerine terk etmemiş oldular.

Orada da bir hayat olduğunu görmezden gelmeyerek, Eğitim Fakültelerindeki öğretmen adaylarını, köy okullarındaki öğretmenlik süreçlerine hazırlıyorlar.

Bunun yanında köy öğretmenlerinin ihtiyaçlarına yönelik öğretmen eğitimleri düzenliyor, yeni atanan köy öğretmenlerine oryantasyon eğitimleri uyguluyor, yakın köylerde görev yapan öğretmenleri düzenli olarak bir araya getiriyor ve birbirlerine destek olmalarını sağlıyorlar.

Gönüllülerle beraber köy halkı ve çocuklara yönelik etkinlikler organize edip her yıl; köy halkı, çocuklar, KODA öğretmenleri ve gönüllüler ile birlikte bir köy şenliği düzenliyorlar.

👇🏻Buradan KODA'nın tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Kırsalda iyi bir eğı̇tı̇m mümkün, bunun için sen de bir şeyler yapabilirsin! 

KODA'ya destek olmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Çok daha fazlasına göz atmak ve tüm detaylara ulaşmak için internet sitesine buradan, Instagram hesaplarına da buradan bakabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir