Görüş Bildir
Haberler
Kerry: 'IŞİD'e Yönelik Klor Gazı İddiaları Araştırılıyor'

Kerry: 'IŞİD'e Yönelik Klor Gazı İddiaları Araştırılıyor'

Fatih UZUN
24.10.2014 - 21:40

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD'in Irak güvenlik güçlerine karşı klor gazı kullandığına dair iddiaları çok ciddiye aldıklarını ve konuyu araştırdıklarını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, Washington'da Güney Kore'li mevkidaşı Yun Byung-se ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında bir gazetecinin, IŞİD örgütü üyelerinin Irak güvenlik güçlerine karşı klor gazı kullandığına dair haberleri doğrulayıp doğrulayamayacağı ve bunun ABD'nin stratejisini nasıl etkileyeceğine dair sorusunu yanıtladı.

İddiaları doğrulayabilecek bir pozisyonda olmadığını kaydeden Kerry, 'Ancak size şunu söyleyebilirim; bu iddiaları çok çok ciddiye alıyoruz. Bunları doğrulayıp doğrulayamayacağımızı belirlemek için ilave bilgi toplama gayreti içerisindeyiz' dedi.

Kimyasal silah kullanımının nefret verici bir eylem ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirten Kerry, bu son iddiaların da şu anda yürütmekte oldukları çalışmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini ifade etti. Kerry, 'Bu haberler stratejimizi değiştirmeyecek. Bu strateji içerisindeki taktiksel kararları elbette etkileyebilir ama temel stratejimiz kesinlikle net. Koalisyon Irak ordusunu destekleyecek ve IŞİD'e karşı tedbirler alabilecek pozisyona adım adım getiriyoruz' diye konuştu.

Washington Post gazetesinde bugün yayımlanan bir haberde, 11 Irak polisinin geçen ay baş dönmesi, kusma ve nefes darlığından dolayı Bağdat'ın 80 kilometre kuzeyindeki bir hastaneye kaldırıldığı ve Iraklı polislere klor gazından zehirlendikleri teşhisinin konulduğu belirtildi. Gazetenin haberinde, Iraklı yetkililerin olaydan IŞİD militanlarını sorumlu tuttuğu da ifade edildi.

AA

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/ker...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam