Kendi Fabrikasında İnsansı Robot ADA GH5'i Üreten Yerli Firma AKINSOFT Dünyaya Kafa Tutuyor! 🤖

4.1bPAYLAŞIM

Robotlar bizim yerimizi aldı alacak diye geleceğe bakarken bu geleceğin tuğlalarından birini de biz koyabilir miyiz diye düşünmeden edemiyoruz. Yanıt ise çok yakınımızda, ülkemizde kurulan ve dünyanın ilki olan insansı robot fabrikasında!

İnsansı robotlar artık teknoloji gündeminin odağında ve bu odak uzun süre değişmeyecek gibi.

Kimi robotlar teknolojinin gücünü göstermek veya sadece insana özgü davranışları taklit edebilmenin ürünü olarak ortaya çıksa da bu teknolojinin bugün yaptığımız işlere yardımcı olacak şekilde evrilmesi hep konuşuldu.

Genelde de robotların etkisi bizleri gelecekteki işlerimizi riske atacak, hayat kalitemizi düşürecek gibi sunuldu ya da bizler öyle algılama yoluna gittik.

Peki insanı dışlayıcı bir insansı robot yerine insan ergonomisini ve günün sonunda sağlığını olumsuz etkileyen, kimi zaman tehlikeye atan işleri devredebileceğimiz bir robot fikri ütopik mi?

Bu fikre ütopya diyenler yanıldınız, hem de en yerlisinden!

İnsan yaşamının zorluk çıkaran yönlerinde müdahale için AKINSOFT bünyesinde geliştirilen ADA GH5 monoton işlerin büyük kısmını yüklenerek yaşadığımız anlarda, çalıştığımız ortamda daha nitelikli anlara odaklanmamızı amaçlıyor.

Hem çalışan hem de çalıştıran açısından vakit kaybı olarak düşünülen çoğu işleri misal olarak ele alalım.

Broşür dağıtma, mutfaktan servis alıp/verme ya da kimi marketlerde ürün tanıtımlarını gerçekleştirme gibi kimi durumlarda geçici işlerin yanında 10 kg ağırlığa kadar eşya taşıyarak yükün büyük kısmını bizden devralıyor. Sadece kas gücüne dayalı işlerde de yetkin değil, hastanelerde görev alarak ilaç zamanlaması yapıp hastaya ilacını götürme gibi hayati çözümlerde de yer alabiliyor. Şimdiden ilgi çekmeye başladı!

AKINSOFT mühendislerinin, mühendislerimizin elinden çıkan bu insansı robot dünyaya da açılma yolunda ilerleyecek.

Hizmet sektöründe tamamlayıcı rol alması öngörülüyor ve tasarımcıları hedeflerini yüksekte tutuyor, ADA GH5 havaalanlarında, otogarlarda, otellerde, alışveriş merkezlerinde, mağazalarda, marketlerde, restoran ve kafelerde, fuarlarda, konserlerde ve hatta eğitim kurumlarında, hastanelerde bizlere eşlik edebilir!

Robot teknolojisinde dünyaya imrenirken ikinci kez düşünmenin tam zamanı.

Dünyanın ilk insansı robot fabrikası Konya'da yeni ürünleri tasarlamak, vidasından çipine dek üretmek için harıl harıl çalışıyor.

Gelecekteki yerimizi sağlamlaştırma kararı esasen insansı robotlar iyiden iyiye popülerleştiğinde alınmadı.

AKINSOFT, 2009 yılında robotik teknolojiler alanında çalışmaya başlamış ve Ar-Ge birimini bu alanda odaklayarak o dönem ülkemizde pek rağbet görmeyen ve nedense olumsuz intiba bırakan bu alanda temelleri atmıştı.

Robot çağının eşiğindeyken değişen dünyaya ayak uydurmak dışında bir şansımız yok.

ADA GH5 ve AKINROBOTICS'in teknolojisiyle hayat bulacak yeni insansı robotlar tüm dünyayla rekabet halinde olacak. Meşhur robot Sophia konuşadursun, Türk misafirperverliği teknoloji alanında da kendini gösterip insanlığa el uzatacak gibi görünüyor. Ne dersiniz, neden bizden de bir dünya markası çıkmasın?

AKINROBOTICS ve ADA GH5'i daha yakından tanımak isteyenlere:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sufle-meraklisi

Bir ürün iptal ederken, anlık raporu görmek isterken ya da en basiti masadaki hesabı başka masaya taşırken bilgisayarı kilitleyen ve ortalama 30 saniye kadar kendine gelmeyen, 100 kb'lık excel dosyasında saklayabileceği veri için her gün için ayrı ayrı 189 MB yedek alan restoran yönetim programı yapan yazılım firması insansı robot yapıyor. Zaten çalışmayacaktır. O bakımdan bu içeriği bir PR çalışması olarak görüyorum. İNŞALLAH bir gün bizim ülkemizden de gerçekten teknolojik rekabete girebilecek hakkaniyetli firmalar çıkar. Not: Halihazırda oturmuş bir sistemi değiştirmek için katlanmamız gereken eğitim ve alışma süreci ve bu süreçte yaşanabilecek aksaklıkların müşterilerimize olumsuz yansımasını engelleme isteğimiz programın sıkıntılarına biraz sabretmemiz için bizi mecbur ediyor. Yoksa tabii ki basit bir yazılım nihayetinde. Değiştirilebilir. Daha iyisi bulunabilir.

hamza12

Kuzenimin kocası çalışıyor bu AKINSOFT robotik departmanında.Yerli üretim falan tıpkı AKP propagandaları gibi hikaye.Çoğu Japonya,Kore ve Çinden getirtilen parçaların montesini Türkiyede yapıp yerli malı diye şov yapıyolar.Yapay zekası için gerekli olan yazılımın kod kalıplarının çoğu bile ABD den alınma bu robotların.Kısacas kendimizi kandırmayalım.%100 yerli üretim için bayağı yolumuz var

gollum

Adamlar torbacı robot yapmışlar lan. Akınoid diye bir robot var. O tiple başka bir iş yapması mümkün değil :) Tam hırsız tipli :) hahaha Avcılar'da olunca mekan tabi normal :)

reshontheway

Dünya'ya kafa tutuyor ne demek ya? Sizin Dünya tam olarak neresi ile ibaret Afrika mı? Orta doğu mu? Balkanlar mı? Güney Amerika mı? Tamam güzel şeyler oluyor ama teşvik edin, her işte olduğu gibi abartıp havalara girmeyin daha çok yol almamız lazım.

uydurukcan

üçüncü dünya ülkelerine kafa tutuyoruz dostum, idare et.

Gizli Kullanıcı

pertev?

ahsecret

Arif V 216

Görüş Bildir