Kedici Medeniyet: Antik Mısır ve Kediler Arasındaki Bir Acayip Sevgi ve Bağlılığın Nedenleri 🙀

126PAYLAŞIM

Antik Mısır'da kedilere verilen önem neredeyse herkes tarafından biliniyor. Peki bir halk, bir hayvan cinsini kutsallaştıracak kadar neden seviyordu? İlk hayvan mezarını inşa eden Antik Mısır ve kediler arasındaki ilişki bakın ne! 🙄

Kaynak: https://www.livescience.com/ancient-egyp...

En dikkat çeken uygarlıklardan biri olan Antik Mısır, bilinen birçok geleneği ile yüzyıllardır konuşuluyor ve merak edilmeye devam ediyor. Alışkanlıkları ve gelenekleri ile şaşırtan bu halk, kedilere çok ama çok değer veriyordu.

Antik Mısırlılar tarafından birbirinden farklı birçok sayıda kedi heykeli yapıldı. Tarihçiler tarafından bu durum, kedilere yükledikleri farklı anlamlar olarak açıklanıyor.

Eski Mısırlılar, kedilerin hem sevecen hem de saldıran tutumlarını yöneticileri ve tanrılarıyla bağdaştırıyorlardı. Tanrıların tavırlarının kedilerle aynı olacağı kanaatine varan Eski Mısırlılar, kedilere karşı farklı yaklaşımlar izlemeye başladı.

Bir yandan sadık ve güvenli görünürken bir diğer yandan hırçın ve bağımsız davranan kediler, Antik Mısırlılar için özel bir hayvan olarak görülüyordu.

Hasat dönemlerinde en büyük yardımcıları kedilerdi! Besinlerini, fare ve haşeratlardan korumak için kedilerden yardım alıyorlardı. Bu yüzden fare düşmanı kediler, Eski Mısırlılar için büyük önem taşıyordu.

Antik Mısırlılar, kız çocuklarına çok sevdikleri kedilerinin adını veriyordu. Direkt isim olarak vermemeleri halindeyse takma ad olarak kullanıyorlardı. Bu durum kedileri, çocuklarından bile çok sevdiklerini kanıtlar nitelikte.

Bu kedi aşkının tam olarak ne zaman başladığı bilinmiyor fakat uzmanlar, M.Ö 3800'lü yıllara dayandığını düşünmekte. Yapılan araştırmalara göre uzmanlar M.Ö 3800'lü yıllarda kedi mezarlarının olduğuna dair kanıtlar keşfetti.

Tanrıça Sekhmet (Sakhmet), bir kadının vücudunda bulunan aslan başı olarak tasvir edilirdi. Bu tanrıçanın gün doğumunda ve alacakaranlıkta koruyucu olduğu düşünülürdü.

Bir başka tanrıça ise Bastet idi. Bastet, aslan ya da kedi başlı olarak resmedilirdi. Tanrıça Bastet, Eski Mısırlılara göre kedileri koruyordu. Bu inanıştan dolayı Eski Mısırlılar, kedilere özel bir ilgi gösteriyordu.

Kedilere duyulan saygı çok büyüktü. Üstün varlıklar olarak görülen kediler, sahiplerinden ayrı tutulmuyor, hatta ve hatta sahipleriyle aynı tabaktan yemek yiyorlardı.

Eski Mısır'da kediye duyulan ilgi bir süre sonra saplantı haline geldi. İnsanlarla birlikte gömülmeleri için kedi yetiştiren iş kolları mevcuttu.

Swansea Üniversitesi’nde materyal inceleme profesörü olan Richard Johnston: "Çoğunlukla kurban edilmek için yetiştirildiler. Uygulama fazlasıyla endüstriyeldi, kedi satışı için kurulmuş çiftlikler mevcuttu." sözlerini dile getirerek saplantı boyutunu açıkladı.

Antik Mısırlılar ve kedi arasındaki bir acayip ilişki halen araştırılmaktadır.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Bu içerikler de ilgini çekebilir:

Okuduğunuz Anda 'Yok Artık!' Diyeceğiniz Birbirinden İlginç 17 Fobi - onedio.com
Okuduğunuz Anda 'Yok Artık!' Diyeceğiniz Birbirinden İlginç 17 Fobi - onedio.com
Çöpten Toplanan Etlerle Pişirilen Bir Yemek: Pagpag Yemeği - onedio.com
Çöpten Toplanan Etlerle Pişirilen Bir Yemek: Pagpag Yemeği - onedio.com
Suçları Sınırları Aştı! Yurt Dışında Hapis Yatan Türk Vatandaşı Ünlüler - onedio.com
Suçları Sınırları Aştı! Yurt Dışında Hapis Yatan Türk Vatandaşı Ünlüler - onedio.com
Bir Zamanlar İşçiler İçin Üretilmiş Olup Şimdilerin En Sık Kullanılan Kıyafeti Kot Pantolonun Tarihçesi - onedio.com
Bir Zamanlar İşçiler İçin Üretilmiş Olup Şimdilerin En Sık Kullanılan Kıyafeti Kot Pantolonun Tarihçesi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bastetqueen

Geldim buradayım

aaabbbcccddd

o değil de kedisiz yaşayanlar kedisiz nasıl yaşıyor? Hele ki yıl 2021 olmuşken.

helloevribadi

antik mısırlı olduğumu öğrendim

koray-polat

aranızda zaman makinası bulan varsa beni antik mısıra götürsün neyim var neyim yok veririm.

Görüş Bildir