Kedi Gözü, Badem Göz, Tilki Gözü ve Diğerleri: Göz Estetikleriyle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

1PAYLAŞIM

Güzellik, yüzyıllardır insanların önem verdiği ve her coğrafyada farklılıklar gösteren önemli bir kavramdır. Güzelliği etkileyen bazı unsurlar vardır. Göz güzelliği ise bu unsurların başında gelir. Göz güzelliği doğuştan gelen bir hediyedir ve bilindiği gibi sadece rengiyle ilgili değildir. Gözün şekli de bu güzelliği etkiler. Günümüzde gelişen sağlık teknolojisiyle birlikte, göz şekline yapılan ufak müdehalelerle daha etkileyici gözlere sahip olmak mümkün. Gözlerinizi ön plana çıkaracak estetik müdehaleler neler, gelin birlikte inceleyelim. 👁👇🏼

Not: Bu bir tanıtım içeriğidir.

İnsanoğlu antik çağlardan beri yüz güzelliğine takıntılı olmuş, güzelliği kesin matematiksel denklemler veya oranlar ile tanımlamaya çalışmıştır.

Amacımız hep bir ‘ideal’ belirlemek olmuş olsa da, çağlar boyu bu konuda hiçbir zaman hemfikir olamamışızdır. Hemfikir olduğumuz konu ise gözlerin yüz güzelliğine olan ezici katkısıdır. Bu nedenle antik çağlardan beri kişisel güzellik arayışının gözlerin güzelleştirilmesi üzerine kurulmasına şaşırmamalıyız.

Gözler antik çağlarda ilahiyatı temsil etmekteydi, bu yüzden göz çizimleri ile tanrılar tasvir edilmekteydi.

Yine günümüzde dahi güzellikleri konuşulan 1.Kleopatra ve Salome gibi efsanevi kadınlar mükemmel görünümlerini ve gizemlerini gözlerine borçluydular. Gözlerin ruhu taşıdığına inanan eski Yunan askerleri ve Maori savaşçıları savaşta yendikleri düşman liderlerinin gözlerini yemekteydiler. Orta çağ Avrupa’sında ise gözlere atfedilen önem şairlerin mısralarında karşımıza çıkmaktadır, ‘gözler ruhun penceresi ve kalbin aynasıdır’.

  Günümüzde ise bu konuda yol göstericimiz bilim. Bilimsel olarak göz yapısı, fizyolojisi, anatomisi ve işlevleri ile muazzam bir organ. Ayrıca yüzün estetik üniteleri arasında en dikkat çekeni, bu yüzden tıpkı antik çağlarda olduğu gibi günümüzde de insanoğlu gözlerin estetik görünüşüne çok önem vermekte. Gözlerin estetik duruşu ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda farklı ırk ve bireylerde, anatomileri ve şekillerinin farklılık gösterdiği sonucuna ulaşmaktayız.

Yuvarlak Şekilli Gözler

Aynaya düz baktığınızda renkli kısım (iris) altında beyaz kısım görülür.

Badem Göz

Aynaya düz baktığınızda renkli kısım (iris) altında beyaz kısım görülmez.

Aşağıya Dönük Gözler

Gözün dış köşesi, iç köşesinden daha aşağıda pozisyon almıştır.

Yukarıya Dönük Gözler

Gözün dış köşesi, iç köşesinden daha yukarıda pozisyon almıştır.

Peki günümüzde estetik olarak daha güzel ve çekici gözlere ulaşmak için neler yapabiliyoruz?

Maalesef bu konuda sosyal medya ve internet platformlarında çokça yanlış bilgilendirme mevcut. Tabi bunun temel nedeni bilimsel içerikten uzak reklam kampanyaları. Kedi gözü estetiği, badem göz estetiği, tilki gözü estetiği ve adını sonradan duyduğunuz niceleri. Haydi bu karmaşaya bir son verelim ve bu isimlendirmelerin ne anlama geldiğini, hangilerinin doğru hangilerinin yanlış kullanıldığını bilimsel temelli olarak irdeleyelim. 🕵🏻‍♀️ 🕵🏻‍♂️

Günümüz estetik algısında gözlerin dış köşesinin, iç köşesinden yukarıda olduğu (Yukarıya dönük gözler), üst göz kapağında torbalanmanın olmadığı, kaş bitimi ile göz arasında ideal mesafenin olduğu ve kaş yayının çok fazla kavisli olmadığı göz ve göz çevresi görünüşü bize daha çekici ve güzel gelmektedir.

Kedi gözü ve tilki gözü estetiği bu tanıma bir miktar uymakla birlikte, kedi ve tilkilerde üst göz kapağı katlantısı ve kaş yoktur, gözün dış köşesi iç köşesinden çok fazla yukarıdadır ve bu hayvanların göz açıklığı mesafeleri çok dar olabilmektedir. Biz bu ameliyatlarda göz çevresine bir bütün olarak bakmaktayız. Kaş, üst-alt göz kapağı, göz ve hatta şakak bölgesini bir bütün olarak düşünüp bu estetik işlemi bütünsel uygulamamız gerekmektedir. Ayrıca bu ameliyatlarda hiçbir zaman gözler küçültülmemeli ve gözün dış köşesi iç köşesinden çok yüksek olacak şekilde planlama yapılmamalıdır.

Badem şekilli gözler günümüz estetik algısında ideale en yakın, en çekici göz tipidir.

Göz açıklığı mesafesi idealdir ve gözün dış köşesi iç köşesinden aşırı derecede yukarıda değildir. Badem göz estetiği ismi tanım olarak yaptığımız ameliyata uygun bir isim olsa da, yukarıda da bahsettiğimiz gibi göz çevresi bir bütündür ve kaş, göz kapağı ve hatta şakak bölgesi ile birlikte bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Bu ameliyatları teknik olarak endoskopik yöntemle saçlı deri içerisinden 2 adet 1,5 cm’lik kesiden yapabilmekteyiz, yani yüzünüzün herhangi bir bölgesinde yara izi olmamakta.

Yine bu ameliyatlarda aynı anda gözün dış köşesini, kaşı ve şakak bölgesini şekillendirebilmekteyiz. Bu yüzden bu ameliyat tekniğine basit ve anlaşılır olacak şekilde ‘Endoskopik Üçlü’ demekteyiz. Bu ameliyat göz ve göz çevresini tamamen yeniden şekillendirebildiğimiz kalıcı bir yöntem. Günlük hayatınıza dönüş süreniz ise ortalama 1 hafta. Gözün dış köşesini uygun pozisyona çekmek, kaşa ideal kontur ve yüksekliği kazandırmak, şakak bölgesinde gergin bir görünüm sağlamak ve hatta yanak bölgesinin yukarıya doğru asılması bu ameliyat ile mümkün.

Son olarak şunu belirtmekte fayda var, güzellik kesin matematiksel, oransal bir tanımlaması olan, herkes için aynı şablonun tarif edilebildiği bir olgu değil. Herkesin güzellik tanımı birbirinden farklıdır ve öylede olmalıdır. Amaç herkesi aynı kalıba sokmak değil, kişinin kendisini daha güzel ve iyi hissetmesini sağlamak olmalıdır.

Siz de gözlerinizi şekillendirirken daha iyi ve daha özel hissedeceğiniz güvenilir bir yer arıyorsanız, alanında uzman Dr. Reşit Burak Kayan Eti Clinic'te sizi bekliyor! 

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için; 👇🏼

https://www.eticlinic.com/

http://www.drresitburakkayan.com

https://www.instagram.com/dr.resitburakkayan/?hl=tr

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir