Kaynanalığın Kitabını Yeniden Yazan Esma Sultan'ın İçindeki Zarif ve Başarılı Oyuncu: İpek Bilgin

20bPAYLAŞIM

İstanbullu Gelin, bizi ekranların başına kitleyen yeni tutkularımızdan biri şüphesiz. İzleyici olarak her zaman iyilerin yanında olsak da, kötülerin başarısını ve gücünü takdir etmekten geri kalamıyoruz. Bu konuya en güzel örnek de Esma Boran karakterini canlandıran oyuncu İpek Bilgin. Gelin onu biraz daha yakından tanıyalım...

Artık cuma akşamlarımız ekran karşısında Esma Sultan ve ailesiyle birlikte geçiyor. "İstanbullu Gelin" sayesinde hayatımızda yeni bir kaynana var...

i.pinimg.com

Tam bir Osmanlı kadını olan otoriter, zarif ve ailesine düşkün Esma Boran olarak izlediğimiz karakter, usta oyuncu İpek Bilgin'in eseri.

Aslında İpek Bilgin'i daha önce de Esma Boran'a yakın bir karakter olan "Bıçak Sırtı" dizisinde Rana olarak görmüştük hatırlarsanız. Hatırladınız mı?

Fakat en unutulmaz rollerinden biri şüphesiz, Ezel'de oynadığı görme engelli anne Meliha Uçar karakteriydi. Çoğu insan neredeyse onun gerçekten görmediğine inanmıştı hatta; o kadar başarılı bir oyuncu...

Televizyon ekranlarında onunla tanışmamız her ne kadar geç olsa da, tiyatro izleyicileri onu yakından tanır çünkü kendisi Ankara Devlet Tiyatroları'nda yıllarca oyunculuk yaptı.

i.pinimg.com

Zaten o, herkesin kendisinden ders almak isteyeceği muhteşem bir oyuncu çalıştırıcısı; hoca. Mesela Kıvanç Tatlıtuğ, Kuzey Güney dizisi için İpek Bilgin'den uzun süre oyunculuk dersi aldı.

Aynı zamanda da oldukça başarılı bir çevirmen. Eric Morris ve Joan Hotchkis'in "Rol Yapmayın Lütfen" kitabı ile Eric Morris'in "Fütursuz Oyunculuk Oyunculukta İşçilik Süreci" kitaplarını İngilizceden Türkçeye çevirdi.

1956 İstanbul doğumlu olan İpek Bilgin, "zarafet" kelimesinin en canlı örneklerinden biri adeta.

Oyunculuk onun tarifine göre "Bir nefes alma biçimi". Hatta oyunculuk yapmayı şöyle tanımlamış: "Biz oyunculuğu başkalarının dertlerini anlatmak için ve empati kurulabilsin diye yapıyoruz.’’

İpek Hanım'ın kızı Çağ Çalışkur da tıpkı annesi ve babası gibi oyunculuk ve oyuncu koçluğu yapıyor. Hatta anne kız, zaman zaman aynı projede birlikte çalışıyorlar.

Bu arada Çağ Çalışkur, "Vatanım Sensin" dizisinden tanıyacağınız Alexis karakterini canlandıran Berker Güven ile birlikte.

Süreyya'nın hayatındaki en büyük sınavlardan biri olan Esma Sultan, her ne kadar bizi de çileden çıkartsa da, İpek Bilgin'in muhteşem oyunculuğu sebebiyle seyretmeye doyamıyoruz.

Şu kahve tutuşa bir bakar mısınız?

Dizide kolay kolay göremeyeceğiniz bir kare :)

Biz bu zarif ve kudretli duruşuyla herkesi etkileyen muhteşem kadını tanıdığımız için çok mutluyuz. Hep bizimle ol İpek Bilgin!

Sen başkasın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dee

Ya ates parcasi ♥ Muthis oyuncu

gam6

bu kadına allah uzun ömür versin.ekranlarda yüzünü görmeyi seviyorum...

yeldas

meryl streep gibi kadın..olağanüstü..

Görüş Bildir