Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadınlara Yönelik Tacize Karşı Farkındalık Yaratmak ve Koruma Kalkanı Oluşturmak Adına Yapılan Kitap Kapakları Tartışma Yarattı!

5bPAYLAŞIM

Sizce bu kitap kapakları iş görür mü?

Kaynak: https://twitter.com/PstcG/

Geçtiğimiz günlerde Pendik'te kızıyla beraber minibüste yolculuk eden kadın, minibüsteki bir şahsın kızını taciz ettiğini iddia ederek şahsa yumruk atmıştı.

Otobüste kendi halinde yolculuk ederken, ''Şort giydiğin için yaşamaya hakkın yok.'' diyen bir insansı tarafından kendisine uçan tekme atılan Ayşegül Terzi'yi de hatırlarsınız...

Ve bindiği minibüste uğradığı taciz sonrası vahşice katledilen Özgecan Aslan...

Unutmak ne mümkün, öyle değil mi? Kadınlar, sivil toplum kuruluşları, sosyal medya ve pek çok mecra tacize, tecavüze, şiddete, istismara karşı bir çözüm yolu arıyor. Bunlardan bir tanesi de KIDA Krav Maga Okulu...

Farkındalık yaratmak ve koruma kalkanı oluşturmak isteyen okul kitap okurken bakışlardan rahatsız olan kadınları için kitap kapakları tasarladı.

Bu kapaklarda tacizkar bakışlara karşı uyarılar yer aldı.

Verilen mesajın epey açık olduğu bu kitap kapaklarının özellikle toplu taşımada yararlı olacağı düşünülmüş olacak ki, tanıtım için de bu mekanlar tercih edildi.

Projeyi destekleyen pek çok insanın yanı sıra, kitap kapaklarını saldırgan bulan ve tuhaf yorumlar yapanlar da oldu.

👇

👇

👇

👇

👇

KIDA Krav Maga Okulu'ndan Mazhar Enis Tayman, eleştirilere cevap verdi, sosyal medyadan pek çok kişi de bu yorumların şiddeti yeniden ürettiğini ifade etti.

👇

👇

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Kitap kapakları saldırgan mı yoksa bu ülkede gerçekten de daha fazlasına mı ihtiyaç var?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pinco

Kendini savunma gücü olmayan mağdur kadınların haklılığını piyasalaştırma çabaları . Gecekonduda yaşayıp üç çocuk büyüten ve günde üç öğün dayak yiyen kadın, toplu taşıma aracında kitap okurken sizin bu saçma stratejiniz sayesinde kendini savunmuş olacak öyle mi?

kemal-yilmaz10

Ulan herkese sapık muhamelesi yapmak nekadar iyi dimi

selim-sayin1

o kitabı tutan "kadın" ları çekici bulan varsa tanrının lanetine davetiye kazanmıştır

erlik

Bu işin suyu çıkmış durumda. Ben bir kadına yere düşürdüğü parayı söylerken bile korkar oldum. Kız çocuğunun yardıma ihtiyacı olsa korkuyorum dönüp bakmaya. Diğer tarafta arkadaşım şirket arabasında önde, karısı kendi arabalarında arkada eve giderken bir kadın sürücü sıkıştırdığı için ona çarpmamak için kaldırma çıkıyor. Kadında bizim arkadaşın arabaya güzelce giriyor. Polis gelsin falan denilince kadın bakıyor pabuç pahalı "beni sıkıştırdı, taciz etti" derim falan diyor. Bildiğin tehdit. Arkada eşi olmasa, görenler olmasa durum kötü.

burak-yilmaz64

Abartmayın. Şu kitap olayını dışarıda görsem zerre umurumda bile olmaz. Ancak bir faydası var mı veya zararı olur mu bilemiyorum.

johndoe

Arkadaşa abartmayın dediğine göre ya tuzun kuru ya da çok safsın. Kendim de dahil olmak üzere çevremdeki birçok erkek arkadaşın yorumda anlattığı şeyleri yaşıyor. İpsiz sapsız, cahil tiplerin yedikleri b.klardan bizim gibi işinde gücünde adamlar da sorumlu tutuluyor ne yazık ki.

johnfrusciante

Çok saçma birşey . Ben erkek olsun kadın olsun birisinin elinde kitap görsem direk kapağına bakarım böyle bir yazı görsem durduk yere tribe girerim :). Saçma bir uygulamaymış .Evet etrafta sapık çok ama durduk yere bütün erkekleri tribe sokarlar.Akşam yolumun üzerinde kadın filan görsem direk karşıya geçiyorum ordan yürüyorum kadın korkmasın diye. Erkekler de kadınlar da ne yazık ki paranoya yapmaya başladı.

Görüş Bildir