Kadınlar İETT'nin Yeni Uygulaması İçin Ne Düşünüyor?

 > -
Abone ol

İstanbul'da kadın yolcuların saat 22.00'den sonra güzergah üzerinde istediği noktada inmesine yönelik uygulama dün akşam itibariyle tüm hatlarda başladı. Uygulamayı değerlendiren kadınlardan bazıları çok memnun olduklarını söylerken bazıları da böyle bir uygulama yerine erkeklerin eğitilmesi ve sokakların daha güvenli hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Dün akşamdan itibaren hayata geçen uygulama kapsamında şoförler, kadınları istedikleri en yakın noktada durarak indirdi.

İETT Otobüslerinde Kadın Yolcular İçin Gece Düzenlemesi: Uygulama Bugün Başlıyor - onedio.com
İETT Otobüslerinde Kadın Yolcular İçin Gece Düzenlemesi: Uygulama Bugün Başlıyor - onedio.com

Uygulamayı değerlendiren vatandaşlar ise sokakların kadınlar için daha güvenli hale getirilmesini istedi.

"Erkeklerin eğitilmesi gerektiğini düşünüyorum"

İETT 'nin 35/C Taksim-Kocamustafapaşa otobüsüne Eminönü'nden binen Göksu Bulut, "Uygulama aslında güzel ama biraz düşündüğümüz zaman, çok cinsiyetçi bir uygulama. Saat, 22:00'den sonra erkeklerin kadınlara bir şey yapabilme hakkının olduğunun mesajını veriyor. Kadınların evine yakın bırakılması yerine erkeklerin eğitilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

"Çoğu yerde ışık yok, lamba takmamışlar"

Kadın yolculardan Çisem Tenekecioğlu, "Valla çok iyi yaptılar. Sağolsunlar, biz de korkarak geçiyoruz. Çoğu yerde de ışık yok lamba takmamışlar bayağı iyi oldu. Biz evimize yakın bir noktada Cerrahpaşa'da ineceğiz" dedi. 

Tenekecioğlu ineceği sırada otobüs sürücüsüne "sokağın başında indirebilir misiniz?" şeklinde seslenerek istediği yerde duran otobüsten indi.

"Doğru bulmadım, çok cinsiyetçi"

Gaye Bulut adlı bir başka kadın yolcu da, "Bu uygulama sadece kadınlar için değil aynı zamanda erkekler için de olmalı. Bir kadın bunu istediğinde şoför uygulayacak ama erkek bunu isterse uygulanmayacak, bu biraz saçma. Akşam 22.00'den sonra zaten istanbul'da kadın olarak bir yerden bir yere giderken epey tedirgin oluyoruz, zorluk çekiyoruz. Bunu önlemek istemiş olmaları güzel ama çok cinsiyetçi olmuş. Ben bu uygulamanın doğru olduğunu düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

Uygulamanın utanç kaynağı olduğunu savunanlar da oldu

Endişelerini dile getirenler de...

"Buna ihtiyaç duyulması rahatsız edici"

Kadıköy Esatpaşa hattında çalışan  İETT otobüsünde yolculuk yapan bir kadın uygulamadan çok memnun kaldığını belirterek, “Çok daha güzel oldu, umarım devamı gelir" dedi. 

Bir başka kadın yolcu da, “Yeni uygulamadan haberim yok, uygulamanın ne olduğunu öğrenmem lazım önce. Böyle bir uyulamaya ihtiyaç duyulması aslında rahatsız edici, ciddi anlamda ihtiyaç duyulması rahatsız edici. Kadını korumaya yönelik böyle bir uygulama yapılacağına, erkekleri bilinçlendirmeye yönelik bir uygulama yapılsa daha iyi olur” şeklinde konuştu.

Bir erkek yolcu: Böyle bir uygulamayı istemem

Yılmaz Yorulmaz adlı erkek yolcu ise, "Böyle bir uygulamayı istemem. Cinsiyetçi yaklaşımlar böyle pozitif ayrımcılıklarda olsa bir belediyenin kurallarını değiştirmemeli. Belediye kuralları kişilere göre değil, topluma göre hazırlanmalı. Toplum buna uymuyorsa, toplumda gerekli yerler değiştirilmeli" diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir