Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadın ve Erkekteki Şaşırtıcı 5 Duyu Farkı

 > 
70PAYLAŞIM

5 duyunun üzerimizdeki olumlu büyük etkilerini biliyoruz. Peki ya kadın ve erkeğe göre değişen farklılıkları?

Araştırmalar erkeklerin ve kadınların beş duyularının nasıl farklı ve ilginç algıladıklarını ortaya koyuyor. Bu araştırmaların sonucunda kadınların duyuları daha hassas olduğu için koku, tat, renkleri görme gibi durumlarda erkeklerden dokuları daha doğru hissediyorlar.

Gelin kadın ve erkekler arasındaki beş duyu farklarına bir göz atın…

1. Kadınlar boya örnekleri veya renk paletleri tercih edilmesini içeren görevler için daha uygun olabilir.

Bir üniversitenin yaptığı araştırmaya göre erkekler daha çok ana renkleri ( kırmızı, mavi, yeşil, sarı ) ayırt edebiliyor. Buna bağlı olarak da renk körlüğü sorunu erkeklerde daha sık gözüküyor. Kadınlarda ise bu bozukluk nadir de olsa genetik kodlarından dolayı ortaya çıkabiliyor. 

Aynı araştırmacılar, erkeklerin hızlı hareketleri görme açısından kadınlardan daha avantajlı olduğunu söylüyor. Buna göre avcıların erkeklerden çıkması bir tesadüf değil.

2. Parmakları küçük olanlar dokunma konusunda diğerlerine göre daha avantajlı.

Nörobilim dergisinde yapılan bir araştırmaya göre dokunmanın ince bir duygusu var ve bu yüzden küçük parmaklara sahip olanlar duyusal reseptonları ve dış simülasyonların çeşitliliğini daha iyi algılıyor. 

Ancak burda dikkat edilmesi gereken nokta, parmak ucu boyutu değil, cinsiyet! Bir erkeğin parmak uçları kadınınkinden daha küçük olsa bile, kadın dokunma konusunda daha duyarlı.

3. Yapılan bir araştırmaya göre erkeklerin işitme kaybı yaşama sorunu kadınlarınkinden 5 buçuk kat daha fazla.

Kız ve erkek doğduğunda işitsel olarak hiçbir farklılık göstermemekte fakat, yaşam tarzı, çevresel koşullar, sigara, görültüye maruz kalma ve kardiyovasküler risk faktörleri kadınlardan daha fazla erkeleri etkilediği için bu farklılıklar ortaya çıkıyor.

4. Bilim adamları yapılan testler sonucu kadınların erkeklere göre daha iyi koku alabildiğini söylüyor.

Bir başka araştırmaya göre, erkekler üstünde yapılan bir otopside erkeklerin aslında koku merkezlerinin daha fazla olduğu fakat, koku yeteneğinin zayıf olduğu ortaya çıkmış. Bu yüzden erkeklerin koku yeteneği fazla gelişmez ve koku üstüne daha tahmini sonuçlar üretir.

5. Kadınların koku ve tat duyularının erkeklerinkinden daha gelişmiş olmasını göze alırsak, daha duyarlı bir damak duyarlılığına sahip olması hiç şaşırtıcı değil.

Üniversitelerde yapılan araştırmalara göre kadınların dillerinde, erkeklere göre daha fazla tat tomurcuğu bulunuyor. Kadınların yaklaşık %35'i erkeklerin ise %15'i acı, tatlı, ekşi gibi baskn tat alma konusunda doğru tespitler yapabiliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baron.wallace

O yüzden ünlü ressamların hepsi erkek değil mi?

gamze.k

görüyorumki aramıza yeni cahiller katılmış :)))

gamze.k

eısteın ın bir sözü var Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir. yani buraya gelip kadınlar yada erkler üstündür diyemeyiz algı farklılıkları vardır evet öörneğin erklerler ağaçlık bir yere bakar orman der kadınlar bakar tek tek kayın ağacı söğüt ağacı der bu yazdığım kanıtlanmış bişey okulunu okuyam la :)) neyse bu özellikler sadece ilgi alanlarınızı farklılaştırır sizi üstün yapmaz üstün yapan şey beyninizin hızlı çalışması ve iyi bir çevrede büyümeniz kadınların eksisi ise çocuk yaşta cinsiyetçi yorumlara maruz kalıp potansiyellerini kullanamamları ama kullanabilen kadınıda kimse tutamaz beyin fonksiyonlarıerkeklerden çok daha iyidir

gamze.k

okumaya üşeneler çin özet kadınlar genetik olarak şanslı ama çevresel faktörleri kötüdür ve teknik olarak gelip ama niye erkekler yönetiyo madem ehehe diyenler için zaten adınlar yönetmek istemez korumak ve eşitlik ister sosyolojie yönetim şekillerinde feminite yönetimler hep koruyucu eşitlikçi maskülen yönetimler en güçlünün kazandığı kapitalist yöntemlerdir dünyanın ağzına erkekler sıçıyo yani maskünaliteyle pek övüvnmemek gerek

symbolic

Gülecek bir yazı arıyordum iyi oldu bunları yazman. Yönetmek istemezlermiş lafı bir kere çok ucuz bir yalan onu geçiyorum. Teorik olarak eşitliği herkes savunur ama tarih ve dünya düzeni bunu direk çürüten bir nitelikte. Erkekler ömrü boyunca istediklerini elde etmekte kadınlardan daha başarılı ve insan doğasının baskın cinsiyetidir. İşte bizde yapardık ama baskı gördük.. olayı çok tutarsız. demek ki erkekle rekabet edemiyor haldeymiş kadınlar ki baskıyı kıramamışlar. kadın haklarını bile kadınlar elde edememiştir. Erkekler onlara vermişlerdir. Kendi ülkemizde de bu böyledir. Ayrıca kadın güvenliği için erkeğe her şekilde bağımlıyken erkeklerde bu durum mevcut değildir. Dünyadaki icatlarında %95 i erkek beyninden çıkmıştır. Her şeye sebep bulup ama söyle olsaydı böyle olurduk demeye gerek yok. Yapamamışsınız olay bu. Toplum kurallarını da erkekler belirler. En moderninden en yobazına kadar. Kadınlar var olan düzene uyarlar.

gamze.k

şimdi tek tek argümanları cevap yazıyorum bir yönetmek istemezmiş ucuz bir bahane değil kadın biyolojik olarak korumaya eğilimlidir annelik içgüdüsünden dolayı yönetmek için daha saldırgan bir biyolojik yapıda olmak lazım bu fizyolojik bir tespit inanmıyosan araştır bul. ikincisi aaa baskı gördük deyip yapamadıklarınızın suçunu buna yükleyemeyin yazmısşın ki buda kısmen hatalı insanın karakterini belirlemede iki- dört yaş çok önemlidir bu yaşta cinsiyetçi yorumlara maruz kalırsan ki herkes kalır örneğin çıkar oğlum göster amcanlara yı duyan çocuk kendi bedendeki organından gururlanır ve üstün olduğunu düşünür kapat kızım ayıbı duyan çocukta kendinin utanılması gereken değersiz biri olduğunu düşünür işte bu kadar hassas tır karekteri küçükgözüken şeyleden etkilenir yaaa bu devirde ne baskısı gördünüz eheheh yapmak konuyu anlamaya yetmiyo

gamze.k

ayrıca çok uzun zaman önce değil 1960 larda zencilerin hem erkeklerine hem kadınlarına üniversiteye girmek yasaktı ayak işlerinin dışında işlerde çalıştırılmıyolarrdı çok ezildiler ve fakirleştiler şu an bile amerikada fakir semptlerde çoğunluk zencilerden oluşur şimdi zenciler salak olduğu içinmi fakirler yoksa ezildkkleri içinmi bide şu vardı icatların %95 in erkekler yapmadı öyle sallama bir rakam vermişsin ama çoğunluğu erkeklerin bunun nedeni ise icatların büyük çoğunluğunun geçmişte yapılmış olması şu anki durumda alanlar arasında eşitlik var zaten neyse geçmişte kadınların yaptığı çoğu şey suç olarak görülüyordu örneğin ortaçağda kadın bir merhem bulsa cadılıkla suçlanıyordu incili bırak okumayı elini süremesi bile yasaktı böyle bir durumda nasıl icat yapmasını bekliyosun daha fazla uzatmıcam ben yazdığım her şeyi kanıtlayabilirim psikoloji okuyorum yukardaki erkek kadın fizyolojisi tespitleri kanıtlanmış bilgidir sen gözlemlerini yazarak bunları çürütemezsin

symbolic

Psikoloji okuman bazı konuları daha iyi bildiğin anlamına gelmez. Özellikle tarihsel kadın erkek gelişimi hakkında gerçek ve doğanın getirdiği avantajları sanki erkeklerin bir suçuymuş kadının önünde engelmiş gibi yansıtmak zaten tartışmayacağım türden çocuksu bir neden yükleme. Kadın eğer rekabetçi ve korumaya yönelik bir durumda değil ise herkesin bildiği dişi rekabeti denen doğal iç güdüye sahip olmazdı. Korumaya yönelik kısım ise annelik iç güdüsünün çalıştığı dönemlerdir . Gelelim şu meseleye toplumlar anaerkil bir yapıdan türemişlerdir. Eski dönemde de doğurganlık kutsal sayılır. Bir şey oldu ve " puff " erkek değerlendi. Tarihsel açıdan yetersizsin bu konuda. Demek ki erkekler bu cinsiyetçi ayrıma dur diyebilmişler. Peki kadınlar ? eşitliği bile sağlamak için erkeklere yalvarır konumdalar.

symbolic

Ha yanlış anlaşılmasın erkeğe itaat edin gibi bir söylemim yok zaten öyle kadınları da pek sevmem. Ben bir şey iddia etmiyorum zaten. Tarihsel süreçte doğada ne olduysa bunu anlatıyorum. Teorik değil yani. Çürüteçek bir şey yok. Sen bence olan şeyleri bu gelişim sürecini nasıl yalanlarım diye düşünmekten vazgeçmelisin."psikoloji okuyorum eheh." cümlesinin de komik olduğunu sende biliyorsun üstünde durmuyorum. Benim iddiam şuydu erkek hayatta kalma mücadelesini ve gelişim sürecini kadına göre daha iyi kurmuştur. Üstüne kadınlara da bir hayat vermek için başka erkeklerle rekabete girmiştir. Şu anki konumunuzu kendi cinsiyetinize borçlu değilsiniz. Erkeklerin kadınların hayatını iyi veya kötü yönde etkilemesinde ki rolünün çok büyük olduğu aşikar.

gamze.k

psikoloji okuyan bilmicek kadın erkek nörolojik yapılarını nalbur ismialmi bilcek bu beyin cerrahına sen nerden bilcen nöronları demek gibi bişey ayrıca hiçbir argümanı çürütmemişsin sadece gözlemlerini yazmışsın en önemlisi bu dünyada şu yıllarda maskünalite hakim değil mi bunun ne faydasınu gördük adalet yok eştlik yok haklı olan üçlü olan kazanıyo yani savunulcak hiçbir tarafı yok ama biz üstünüz kızım eheheh diye yazmaktan başka hiçbişey yapmadın kardeşim kimsenin eşitlik için de yalvardığı yok sen birinin hakkını yediğin zaman onun bunu dile getirmesi yalvarmak değildir

symbolic

Evet zaten tarihsel süreç subjektif bir şey ya hemen gözlem deniliyor. Olan şeyi söylüyorum. Bir şey çürütme amacında değilim ki. Bunlar olmamış diyebilecek hiç bir açıklaman yok. İşin gücün erkekler kadına engel oldu ya getirmek. İzin vermeseydin ;? der geçerim bende böyle çocuksu seviyeye düşüreceksen olayı. Kadına izin verilseydi öff erkekler önünde duramazdı diyen sensin ben miyim ? Yalvardığı yokmuş. Bak hemen gururlandı. Bu eşitliği kadınlar sağlayamayacağı aşikar. O zaman mantıken erkeklerden yardım etmesini beklemektesiniz. Bırak şimdi ucuz feminen çıkışları.

symbolic

ayrıca özür dilerim dikkat etmemişim de "maskünalite" nin dünyaya faydaları/zararları gibi bir konuda hiç konuşmadım ağzımı bile açmadım. Oraya ne ara geldik o konu hakkında başka bir zaman konuşalım.

gamze.k

kardeş kim yardım istedi ben dedimki insan çocukken cinsiyetçi tavırlara maruz kalırsa özgüveni zarar görür dolayısıyla başarılarıda zarar görür zaten bu kanıtlanmış bir psikolojik veri kadına izin verilmesiyle alakası yok mevcut sistemle alakası var ama bunu sabaha kadar anlatsam anlamıcaksan aşağılamak için söylemiyorum bunu anlaman önce freud okuman yapılan araştırmaları incelemen lazım zamanla oturan kavramlar bunlar senin yaptığın şu tarz yorumlar madem ezildiniz izin vermeseydin sen çevrenin sana yaşattığı travmaları kontrol edebilirsin 2-3 yaşlarındayken kadınların ezilmesi 20 yaşlarında başlamıyo çocuklarında başlıyo ha şunu demiyorum erkeklerin hayatı çok iyi onlarda hep güçlü olmak zorunda hissediyolar buda ağır bir yüktür o yüzden aşaladığın feminizme destek ver o erkekleride koruyan bir kavram

symbolic

Bende sana şunu anlatamıyorum anaerkil yapıdayken toplumlar ilk zamanlar erkekler üstünde de bu cinsiyetçi tavırlar vardı. Burası tamam mı ? Sonra bu değişti. ataerkillik doğdu bu da tamam ? Erkeğin önünde küçüklüğünde gördüğü bu tavırlar engel duramadı. Şu 3 cümleyi anlatamadım. Tamam psikoloji küçüklükten çok etkili bak ben anlıyorum. Neden olayı karmaşık hale getiriyorsun ? birde gerildiğin zamanlar konuyu başka bir yan dala kaydırma eğilimin var. Kontrollü olup konu üstünde durmalısın.

gamze.k

anaerkil dönemde erkek çocukları ezilmişmiki hayatımda ilk defa duyuyorum kardeşim o kadar cahilimki keşke ölsem :))))) ha nasıl olduda erkek egemen toplumlar oluştu bilemiyorum ama oması çok kötü olmuş adaletsizliğin en büyük temel kapitalizm ve bunu yaratan da erkeklerin en güçlü kazanır mantığı neyse daha fazla yazmıcam iyi geceler

symbolic

Anaerkil dönemleri araştır o halde ne diyim mahmut mu diyim ? Dünyaya yararı veya zararı hakkında düşüncelerimi zaten hiç dile getirmedim. Çünkü konu bu değil . Onu başka bir zaman şey ederiz. iyi geceler.

kyo

Şimdi bi' kaç geri zekalı gelecek "biz üstünüz bi kere taam mı hğeğhüeğheü" diyecek, yine sinirleneceğim. Üzücü.

fatihalbayrak

o zaman annem yemekleri bana neden tattırıyor çok saçma..

emre901

Erkek olmak: lanet olası bi zorluğu var, hadi gidelim osman

Görüş Bildir