Japonya Maliye Bakanı Yolsuzluk İddiaları Nedeniyle İstifa Etti

 > -

Japonya'nın Maliye Bakanı Akira Amari "yolsuzluk iddiaları" nedeniyle istifa ettiğini açıkladı.

Japonya Ekonomi Bakanı Akira Amari, televizyonda yayınlanan bir haber programında rüşvet iddialarına yanıt vererek istifa edeceğini açıkladı.

'Parlamentonun bir üyesi olarak kamu güvenini zayıflatmaktan sorumlu hissediyorum'

Görevi kötüye kullandığı iddialarını yalanlayan Akira Amari, "Bu iddiaların endişe ve şüpheye neden olmasından dolayı özür diliyorum. Parlamentonun bir üyesi olarak kamu güvenini zayıflatmaktan sorumlu hissediyorum. Görevimden bugün itibarıyla istifa ediyorum" dedi.

Akira Amari, Başbakan Şinzo Abe'nin kabinesinde en güvenilir kişiler arasında yer alıyordu

Gelişmeler üzerine Japonya Başbakanı Şinzo Abe de söz konusu skandal nedeniyle özür dileyerek, Akira Amari'nin istifasını kabul ettiğini duyurdu.

Şinzo Abe, Akira Amari'nin istifasının çok üzücü olduğunu belirterek, Akira Amari'nin yerine Eski Çevre Bakanı Nobuteru Işihara'nın atanacağını söyledi.

Böyle istifa etti

Geçen hafta Japonya'da bir dergide yer alan makalede, Akira Amari ve personelinin, kimliği belirlenemeyen bir inşaat şirketinden nakit para aldığı iddia edilmişti.

Makalede, ödeme miktarının en az 12 milyon yen (yaklaşık 103 bin dolar) olduğu, ancak Akira Amari'nin siyasi finansman kayıtlarında bu ödemenin bulunmadığı öne sürülmüştü.

Trans-Pasifik Ortaklığı bölgesel ticaret görüşmelerinde Japonya'nın üst düzey temsilcisi olarak görev yapan Akira Amari'nin istifası, ülkede ekonomik toparlanmanın durakladığına yönelik sinyallerin arttığı bir dönemde geldi.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanJaponyaRüşvettrans
Görüş Bildir