Japonya'da Akvaryuma Konulduktan 3 Gün Sonra Ölen Büyük Beyaz Köpekbalığı

 > 
238PAYLAŞIM

Büyük beyaz köpek balığı, nesli tükenme tehlikesinde olan bir tür.

Boyu 6 (nadiren 7) metreye, ağırlığı 1.7 tona kadar ulaşabilen bu köpek balığı, dünyadaki ılıman sularda bulanabiliyor.

Yaklaşık 3,5 metre boyundaki büyük beyaz bir köpek balığı ise Japonya'nın güneybatısında geçtiğimiz salı günü yanlışlıkla yakalandı.

Yanlışlıkla yakalamışsın bırak değil mi? Yok, illa akvaryuma koymalı.

Ve Okinawa Churaumi Akvaryumu'nun açıklamasına göre, Cuma günü erken saatlerde eşine nadir rastlanacak şekilde öldü. Bundan sonra ölüm nedeni araştırılmaya başlandı.

Büyük beyaz köpek balığının oksijen seviyesini ve vücut sıcaklığını dengede tutmak için sürekli yüzmesi gerekiyor.

Bu yüzden kapalı bir alanda tutmak zor.

Yakalanan köpek balığının cinsiyeti erkekti ve boyut olarak biraz küçüktü.

Diğer köpekbalıklarıyla yüzerken iyi şekilde uyum sağlamıştı.

Ama aniden zayıfladı ve tankın dibine battı. Özel olarak ayrı bir tankın içerisine alındı ve oksijen verilmeye başlandı.

Yakalandığından beri yemek yemeyi de reddediyordu.

Yemek yedirme çabaları da başarısız oldu...

Henüz hafta başında akvaryumda keyifler yerindeydi, türünün nadir örneklerinden olan beyaz köpek balığını sergilemenin mutluluğu vardı.

Köpek balığının beklenmedik ölümünün ardından, serginin sona erdiğini akvaryum yetkilileri başka basın açıklaması ile duyurdu.

Akvaryum araştırmacısı Keiichi Sato, akvaryumun Japon ve uluslararası yasalara bağlı kaldığını belirterek eğitim ve bilime uygun hareket etmeye çaba gösterdiklerine inandığını söyledi.

Okinawa Akvaryumu üç gün için de olsa birçok ziyaretçi tarafından büyük beyaz köpek balığına ilgi gösterildiğini söylüyor.

PETA (Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler), hayvanların sadece insanların eğlencesi için esaret altında tutulmasını "zalimce ve yanlış" diyerek eleştiriyor.

PETA'nın başkan yardımcısı büyük beyaz köpek balığının ölümüyle ilgili "Ölüm nedeni gayet açık, tutsaklık! Bir köpek balığı asla bu şekilde ölmemeli." dedi.

Görüldüğü üzere, kendi yaşam alanlarından uzaklaştırılan canlılar, akvaryumlara veya hayvanat bahçelerine kolay adapte olamıyorlar.

Bu yüzden ölüyorlar. Her canlı kendi yaşam alanında mutlu ve orada yaşayabilir. Bizler onların yaşam alanına müdahale ettikçe, onların yaşam haklarını da ellerinden almış oluyoruz...

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
raperjoshkhun

Goçlarım benim öldürün hepsini yeyin helal olsun size parçalayın dişlerinden kolyeler yüzgeçlerinden çorbalar yapın oh şifa niyetine

ezgisen

doğal ortamlarından alıp kafese koyarsanız böyle olur yazıktır ya üçkuruş para uğruna şu insanoğlunun yapmıca canilik yok paranın köpeği olup hayvanları masumları katlediyosunuz ya daha bişi demiyorum.

erlik

hayatım boyunca 1 kere hayvanat bahçesine gittim. 7 yaşımda falnadım. O günden beri hayvanat bahçesi, akvaryum ya da ne boksa alayına karşıyım

gollum

Ya arkadaş illa hayvan görmek istiyorsan scuba öğren, denizaltıyla dal, altı cam tekneler var denizin dibini gösteren onlarla gez, snorkel yap... Niye sen hayvanı göreceksin diye hayvanı tutsak ediyorsun ? Soyu tükenme tehlikesindeki hayvanlara özel barınak yapmaya tamam koruma amaçlı ama bu tür hayvanları sen havuzda tutamazsın. Bu nedenle onların yaşadığı bölgelerde denetim yapıp, bu hayvanları olumsuz etkileyen faliyetleri yasaklamalısın...

michael-wazowski

Tamam güzel hayvanları seviyoruz. Bunun yerine doğada yaşamaya müsait olmayan, sakat, fazla evcil hayvanları beslesek ya bu mekanlarda. Hem çoluk çocuk uzak kalmaz doğadan hem hayvanlar mutlu olur.

Görüş Bildir