İzlerken Yaşattığı Tüm Duygulara Rağmen Yüzünüzü Bir Nebze Olsun Güldürecek 18 Belgesel

90PAYLAŞIM

Buzzfeed'den derlediğimiz bu galeride, sizi bazen hüzünlendirecek bazen gülümsetecek ama içinizi sımsıcak yapacak 18 belgesel ile karşınızdayız.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/jamiejones/upli...

1. Twinsters (2015)

“Farklı ülkelerde yaşayan aileler tarafından evlat edinilen ikiz kardeşlerin birbirini bulduğu bu hikaye insanı neşelendiriyor. Hem izlemesi kolay, hem de insanın içini ısıtıyor."

2. Iris (2014)

“Bu film hakkında konuşmak o kadar zor ki... Film, sıradan olmayı reddeden bir moda ikonu ile ilgili. Moda ile içli dışlı olmasanız bile, pişmanlık duymadan kendi olabilenlerin mükemmel hikayesi sizi içine çekecek."

3. A Hot Dog Program (1996)

"Bu belgesel, Amerika'nın her yerinde bulunan seyyar sosisçiler hakkında. Rick Sebak ayrıca sandviçler, turtalar ve dondurmalar hakkında da belgeseller sundu. Bunların hepsi insanın ilgisini çekiyordu fakat sosislerle ilgili olan inanılmazdı. Televizyonda verildiğinde, belgesel bitene kadar başından kalkamamıştım."

4. Promises (2001)

“Bu, benim son zamanlardaki favori filmlerimden biri. Promises, İsrail ve Filistinli çocukları Kudüs yakınlarına kadar takip ediyor ve anlaşılacağı üzre yaşanan vahşeti çocukların gözünden ortaya koyuyor. Sonu ise size gelecek hakkında minik de olsa bir umut veriyor."

5. I Know That Voice (2013)

“Bu belgesel de ses sanatçıları ve mesleklerine dair her şeyi konu ediniyor. Bu belgesel John DiMaggio tarafından yapıldı. John'a göre kendisinin de beraber çalıştığı yetenekli ses sanatçılarına gereken değer verilmiyordu. Açıkçası bu belgeseli izledikten sonra kendisine sonuna kadar katıldığımı söylemeliyim."

6. Second Chance Dogs (2016)

Netflix'te yayınlanan bu harika belgesel, terapiye gidip sevgi dolu bir yaşam için ikinci bir şans elde eden kötü muamele gören minik dostlarımızı anlatıyor."

7. The King of Kong: A Fistful of Quarters (2007)

“Eğer eski moda eğlence salonu oyunlarına aşık biriyseniz, bu belgesel aklınızı başınızdan alacak."

8. The Topp Twins: Untouchable Girls (2009)

Google'da belgeselin adı hakkında bir araştırma yaparsanız, country müzikle ilgilenen lezbiyen ikizleri göreceksiniz. Bu iki ikonun homofobiye karşı savaşını, kanserle mücadelesini ve karşılarına çıkan engellere nasıl göğüs gerdiğini izlerken bir yandan kahkahalara bir yandan da hıçkırıklara boğulacaksınız. Hayat değişiyor."

9. The Resurrection of Jake the Snake (2015)

“Hayatı yeniden yaşamak isteyen alkol ve uyuşturucu bağımlısı bir adamın hikayesini konu alan bu harika belgesel sizi çok etkileyecek."

10. Craigslist Joe

“Bu belgeselde küçük bir bütçe ile Amerika'ya doğru yola çıkan ve kalacak yer, yiyecek ve ulaşım masraflarını karşılamak için Craiglist'te yer alan işleri yapan bir genç ile tanışıyoruz. Birazcık üstün körü olmasına rağmen, Joe'ye yardım etmeye istekli güzel insanların olduğunu görmek biraz olsun umut yeşertmiyor değil."

11. Jiro Dreams of Sushi (2011)

“Hayalini canlı tutmak için bütün gün çalışan bu yaşlı adama güldüğüm kadar kimseye gülmemiştim daha önce. Oğulları onun bu çalışma ahlakını öylesine benimsemişler ki, belgeselde hepsinin beraber çalıştığını görüyoruz. Ve bu anlar gerçekten izlemeye değer..."

12. Babies (2010)

“Moğolistan'dan, Amerika'dan, Japonya'dan ve Namibya'dan olan bu dört çocuğun dünyadaki ilk adımlarını izlemekten daha çok neşe veren ne olabilir? Sinematografi ve film müzikleri ise tek kelimeyle mükemmel!"

13. Happy (2011)

“Baştan sona beni gülümseten bir belgesel... Mutluluk, mutluluğa ulaşma yolları ve örnekleri, dünyanın en mutlu yerlerinde gösteriliyor. Bütün bakış açımı değiştiren bu belgesel, mutlu olmak için çok geniş ve abartılı bir hayata sahip olmam gerekmediğini fark etmemi sağladı."

14. I Am (2010)

“Tom Shadyac tarafından çekilen bu belgesel, Tom'un kanserle savaşından sonra röportaj yaptığı birçok filozofa, bilim adamına ve dünya liderine dünyamızı geliştirmenin yollarını anlatmasını konu alıyor. Dünyada yolunda gitmeyen şeyleri çözmeye uğraşan bu adam, dünyada iyi olan şeyleri buluyor aslında. Filmi izledikten sonra, birçok kişi hayatın güzel olduğunu ve güzel şeylere yaşayabileceğimizi düşünüyor."

15. Living on One Dollar (2013)

“Gerçek empatinin ne olduğunu anlamak isteyen bir grup genç, Guatemala'ya taşınıyor. Oradaki insanların yaşadığı gibi yaşıyorlar. Guatemala'da yaşayan insanların genel durumlarına rağmen cömertlikleri sizleri gerçekten etkisi altına alacak."

16. Meru (2015)

“Özellikle doğa sporları ve macera ile ilgili insanların, bu büyüleyici filmi izlemelerini tavsiye ederim. Harika bir şekilde çekilen bu film, insanların Himalaya doruklarına olan yolculuklarına sizi de götürecek."

17. He Named Me Malala (2015)

“Taliban'ın yaşattıklarına rağmen hayatına devam eden Malala Yusufzay'ın ailesi ve adının hikayesi ile karşımıza çıkıyor bu belgesel. Bütün bunların yanı sıra kızıyla gurur duyan ve onun her zaman arkasında duran, kızıyla aynı kaderi paylaşan her genç kız için ayakta duran bir babayı görüyoruz."

18. Maidentrip (2013)

“Hakkındaki yorumları okuduktan sonra izlemeye karar verdiğim bu belgeselde, tek başına deniz yolculuğuna çıkan bir genç kızdan bahsediliyor. Gerçekten ilham verici!"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir