İsviçre Karşı Cinsle El Sıkışmayı Reddeden Müslüman Çifte Vatandaşlık Vermedi: 'Cinsiyet Eşitliğine Saygısızlık'

 > 
775PAYLAŞIM

İsviçre'nin Lozan kentinde Müslüman bir çift, karşı cinsle el sıkışmayı reddettikleri gerekçesiyle İsviçre vatandaşlığına kabul edilmedi.

Müslüman çift belediye yetkilileriyle vatandaşlık için bir araya geldi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, belediye yetkilileri, birkaç ay önce vatandaşlık kriterlerine uyup uymadıklarını görmek için çiftle bir araya geldiğini belirterek, çiftin entegrasyon başlığında geçer not alamadığını söyledi.

Lozan Belediye Başkanı Gregoire Junod, uyruğunu ve kimliğini açıklamadığı Müslüman çiftin ‘cinsiyet eşitliğine saygısızlık’ nedeniyle vatandaşlığının reddedildiğini söyledi.

'Karşı cinsin sorularını yanıtlarken de büyük zorluk yaşadılar'

Belediye yetkililerinin vatandaşlığa uygun olup olmadıklarını belirlemek için evlerine gittiklerinde ellerinin sıkılmadığı bilgisini özellikle vurgulayan veren Junod, “Karşı cinsin sorularını yanıtlarken de büyük zorluk yaşadılar” dedi. Junod, Lozan’ı da içine alan Vaud Kantonu’nda din ve inanç özgürlüğünün kutsal olduğunu belirterek  “Ancak dini pratikler hukukun dışına çıkamaz” diye devam etti.

'Eşitlik bağnazlığa baskın çıkar'

Çift ile yapılan görüşmeye katılan belediye başkanı yardımcısı Pierre-Antoine Hildbrand, vatandaşlık reddi kararının kendisi için son derece tatmin edici  olduğununu dile getirirken “Anayasa ve kadın erkek eşitliği, bağnazlığa baskın çıkacaktır” dedi. Çiftin kararı temyiz etmek için 30 günü bulunuyor.

İsviçre'deki ilk el sıkışma olayı değil.

İsviçre’de 2016’da da orta okula giden Suriye kökenli iki erkek kardeş, kadın öğretmenlerinin elini dini nedenlerle sıkmayı reddetmiş, okul yönetiminin bu durumu kabullenmesi ulusal çapta bir tartışma başlatmıştı. Ülke çapında oluşan kamuoyu sonrası okulun bu kararı yetkililer tarafından geri çevrilmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir