Görüş Bildir
Haberler
İstanbul, Tarihinde İlk Kez 10 Milyon Turist Sınırını Geçti

İstanbul, Tarihinde İlk Kez 10 Milyon Turist Sınırını Geçti

İstanbul, Tarihinde İlk Kez 10 Milyon Turist Sınırını Geçti

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İstanbul'un 2012'de 9 milyon 381 bin 670 olan yabancı ziyaretçi sayısının 2013 yılında 10 milyon 474 bin 867 kişiye ulaştığını bildirdi.

Müdürlük tarafından hazırlanan 'İstanbul'un Turizm İstatistikleri' başlıklı raporda, İstanbul turizminin, tarihinde rekor bir seviyeye ulaşarak, ilk kez 10 milyon sınırını geçtiğini belirtildi.

Raporda, Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları ile Haydarpaşa, Pendik ve Karaköy limanlarından alınan verilere göre, geçen yıl İstanbul'a gelen yabancı ziyaretçi sayısının bir önceki yıla oranla yüzde 12 arttığına işaret edildi.

2012 yılında 9 milyon 381 bin 670 olan yabancı ziyaretçi sayısının 2013'te 10 milyon 474 bin 867 kişiye yükseldiği vurgulanan raporda, İstanbul turizminin tarihinde rekor seviyeye ulaştığı kaydedildi.

Raporda, yabancıların ziyaret oranında sürekli olarak bir önceki yılın değerinin üzerinde bir değer gerçekleştiği aktarılarak, 'Sektörün altyapısal verileriyle birlikte değerlendirdiğimizde, İstanbul turizminin, gelen sayısı, konaklama ve yeme-içme tesisleri sayısı, rehber-acente sayıları ve diğer unsurlarla birlikte, sağlıklı olarak gelişmekte olduğu yorumunu yapabilmekteyiz' ifadelerine yer verildi.

2012 yılında Türkiye'ye gelen her 5 yabancı ziyaretçiden 2'sinin İstanbul'u ziyaret ettiğine dikkat çekilen raporda, geçen yıl Ocak-Kasım periyoduna bakıldığında ise ülkeye gelen yabancıların yüzde 31'inin İstanbul'a geldiği belirtildi.

'İsrail'den gelişler arttı'

Raporda, 2012 yılıyla karşılaştırıldığında 2013 yılında sadece İran, Japonya ve Mısır'dan gelen ziyaretçi sayısında bir azalma görüldüğünün altı çizilerek, şunlar belirtildi: '2009'da azalmaya başlayan İsrail'den gelişler, bu yıl önceki yıla göre yüzde 51'lik bir artışla gerçekleşmiştir. Japonya'dan gelişler ise 2013'te önceki yıla göre azalmış olarak görülmektedir.

Yıllara ve oranlara baktığımızda, ilgili tarihlerde Japonya'da çeşitli felaketler yaşandığı görülmekte ve varışları etkileyen faktörün, ilgili ülke konjonktüründen kaynaklandığı düşünülmektedir. İspanya'dan gelişlerde, 2009 yılından sonra sürekli bir azalma yaşanmış olup, 2013 yılında, son dört yıl göz önünde bulundurulduğunda, ilk defa bir önceki yıla göre artış kaydedilmiştir.

CNN Türk

Kaynak: http://www.cnnturk.com/turkiye/istanb...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın