Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yüzde 13'e Dayanan ve 7 Yılın Zirvesindeki İşsizlik Verileri Bize Ne Anlatıyor?

 > 
601PAYLAŞIM

İşsizlikte yükseliş eğilimi devam ediyor. Kasım döneminde yüzde 12 düzeyini aşan işsizlik oranı yüzde 13'e doğru yaklaştı. İşsizler ordusuna 668 bin kişi daha katıldı ve işsiz sayısı 3,9 milyona yaklaştı.Tarım dışı işsizlik oranı yüzde 15 seviyelerine ulaştı. 

İşsizlik oranı böylece Mart 2010'dan beri en yüksek seviyeyi gördü.

Grafik: Business HT

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre aralıkta işsizlik bir önceki yılın aynı ayına göre 1,9 puanlık artışla yüzde 12,7 ile 7 yılın zirvesine yükseldi.

Buna göre işsiz sayısı aralıkta geçen yılın aynı dönemine göre 668 bin kişi artarak 3 milyon 872 bin kişi oldu.

Genç işsizlikte oran neredeyse 5 puan fırlayarak yüzde 24'e yükseldi...

Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 4,8 puanlık artış ile %24 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 1,9 puanlık artış ile %12,9 olarak gerçekleşti.

Ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin toplam nüfustaki oranı ise 24,8. Diğer bir deyişle her 4 gencimizden biri ne okuyor, ne de çalışıyor...

Ve bu tabloya göre her 3 genç kadından biri hem işsiz hem de eğitimsiz... ☝️

Verilere göre tarım dışı işsizlik oranı yüzde 15 seviyelerine ulaştı.

Tarım dışı işsizlik oranı da aralıkta 2,2 puanlık artışla yüzde 14,9'a çıktı.

İstihdam edilenlerin yüzde 18,4’ü tarım, yüzde 19,7’si sanayi, yüzde 6,9’u inşaat, yüzde 54,9’u ise hizmetler sektöründe yer aldı.

İstihdam edilenlerin sayısı 2016 yılı Aralık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 221 bin kişi artarak 26 milyon 669 bin kişi, istihdam oranı ise 0,3 puanlık azalış ile yüzde 45,1 oldu.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 88 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 307 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 18,4’ü tarım, yüzde 19,7’si sanayi, yüzde 6,9’u inşaat, yüzde 54,9’u ise hizmetler sektöründe yer aldı.

İşgücüne katılma oranı %51,6 olarak gerçekleşti.

İşgücü 2016 yılı Aralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 888 bin kişi artarak 30 milyon  540 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,7 puan artarak %51,6 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre; erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,5 puanlık artışla %71,5, kadınlarda ise 1 puanlık artışla %32,2 olarak gerçekleşti.

Kayıtdışı işsizlik yüzde 33'e yakın...

Aralık 2016 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,6 puan artarak yüzde 32,7 olarak gerçekleşti.

Peki uzmanlar ne diyor?

Business HT'ye konuşan TOBB Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atılım Murat, kriz yılı 2009'dan beri gördüğümüz en yüksek işsizliğin yaşandığını hatırlatarak şöyle diyor: 

"2016'da işsizlik oranını artıran çok fazla gelişme vardı. Geçen yılın başında yüzde 30'luk bir artış oldu. Bunun ciddi etkisinin olduğu görülüyor. Bunun dışında Suriyeli göçmenlerin sayısı arttı ki biz bu insanların düşük ücretle sigortasız çalışmaya razı olduklarını biliyoruz. Ben bunun da çok ciddi etkisi olduğunu düşünüyorum. Son yıllarda özel sektör yatırımları ciddi oranda düştü. 2016'da bu trend devam etti. Özel sektör yatırım yapmazsa istihdam yaratacak kapasitesi olmaz.

"2016'da deyim yerindeyse başımıza gelmeyen kalmadı" diyen Murat şöyle devam ediyor:

"Yıla Rusya kriziyle başladık. Bunun reel sektöre etkilerini gözlemledik. Yıl boyunca terör saldırıları oldu. 15 Temmuz'da darbe girişimi oldu. Bu faktörlere baktığımızda kriz yılı olmamasına rağmen 2009'dan beri en yüksek işsizlik oranını görüyoruz."

Koç Üniversitesi TÜSİAD Ekonomik Araştırmalar Direktörü Doç. Dr. Selva Demiralp ise verileri şöyle yorumluyor:

"Kısa vadede ve uzun vadede işsizliğin ne olacağı sorusunu sormak gerekiyor. Kısa vadede önümüzde ocak ve şubat ayları var. Ocakta kur çok ciddi seviyede artmış, üretim maliyetleri yükselmişti. Aynı dönemde güven endeksleri de gerilemişti. Kısa vadede bu trend biraz daha devam eder gibi görünüyor. Şubattan sonra gelecek bir takım teşviklerin kısa vadede ne kadar etkili olacağı önemli. Mevcut şartlar devam ederse, işsizlikte geçen seneden beri görülen yükseliş uzun vadede de devam eder gibi görünüyor."

#İşsizlik sosyal medyanın da gündeminde 👇

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir