Görüş Bildir
Haberler
İsrail, 10 Bin Yedek Askeri Daha Orduya Çağırdı

İsrail, 10 Bin Yedek Askeri Daha Orduya Çağırdı

Ulaş
21.08.2014 - 20:47
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

Gazze'ye hava saldırılarını sürdüren ve 58 kişiyi öldüren İsrail, 10 bin yedek askeri daha orduya çağırdı. Hamas lideri Halid Meşal ise 'Filistin halkı savaştan yorulmayacak' dedi.

Gazze'ye 17 Temmuz'da kara saldırısı başlatan İsrail ordusu daha sonra tünel operasyonlarını bitirdiği gerekçesiyle kara birliklerini Gazze'den çekmişti. Geri çekilen kara birlikleri Gazze Şeridi çevresine konuşlandı. İsrailli yönetimi Gazze'ye yönelik saldırılara devam edeceğini açıklarken, İsrail füzeleri yine sivilleri vurdu. İsrail'in Gazze'de düzenlediği hava saldırısında üçü çocuk, dört kişi öldürüldü. Hayatını kaybedenler için yapılan cenaze törenine de saldırı düzenlendi, dört kişi daha öldü. Ateşkesin bozulmasından bu yana düzenlenen saldırılarda ölü sayısı 58'e ulaşırken, 200'den fazla Filistinli de yaralandı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda İzzeddin Kassam Tugayları'nın iki numaralı ismi Raid Attar ve üst düzey komutanlar Muhammed Berhum ile Muhammed Ebu Şemale öldürüldü. Komutanların öldürüldüğünü Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları açıkladı. Muhammed Berhum, Muhammed Ebu Şemale ve Raid Attar, İsrail'in Refah bölgesine düzenlediği hava saldırısında aynı evde öldürüldü. Kassam Tugayları'nın iki numaralı komutanı olan Raid Attar, Haziran 2006'da İsrail askeri Gilat Şalit'i kaçıran birliği komuta eden askeri lider olarak biliniyordu.

Meşal: Filistin halkı yorulmayacak

Hamas lideri Halid Meşal, İsrail’in Gazze saldırılarıyla ilgili, “Filistin halkı yüz yıldan beri sonuna kadar savaşma hazırlığını yapıyordu ve bir ay, bir yıl veya yıllar sürecek bir savaş onu yormayacak” dedi.

Meşal, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, İsrail’in, Hamas’ın ateşkesi ihlal ettiğine dair iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Meşal açıklamasında, “Siyonist düşmanımız iki hata yaptı. Birincisi, Mısır’da yürütülen müzakereleri çıkmaza sokmasıydı. İkincisi ise geçici ateşkesin bitişine saatler kala ateşkesi bozması ve bunula ilgili dünyaya yalan söylemesiydi. Gazze’den fırlatılan roketleri gerekçe olarak sunan İsrail, bize yeniden saldırması ile ilgili uluslararası topluma yalan söyledi. Oysa İsrail bu saldırıyı planlayarak gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.

Filistinli gruplar arasında birlik sağlanmasının da önemli olduğunu vurgulayan Meşal, “Filistinlilerin arasında bir mutabakat var ve bu mutabakat son savaşta çok belirgin bir şekilde ortaya çıktı . Biz bunu daha çok derinleştirmeyi hedefliyoruz. Milli mutabakatın gidişatını pekiştirmek istiyoruz. Ulusal meselelerimizde ortak bir adım atma mekanizmasını geliştirme gayretindeyiz. Bizim tek savaşımız var o da İsrail’e karşı bir savaş. Filistinliler arasında anlaşmazlıklar olsa bile biz onu diyalogla siyasetle çözeriz” dedi.

Meşal ayrıca, “Filistin halkı yüz yıldır sonuna kadar savaşma hazırlığı yapıyordu ve bir ay, bir yıl veya yıllar sürecek bir savaş onu yormayacak” şeklinde konuştu. Hamas lideri, İsrail’in Filistinlilerin taleplerini kabul ettiğine dair ciddi bir bulgu görmedikleri sürece Kahire’de müzakerelere dönüşlerinin mümkün olmayacağını vurguladı.

  • Al Jazeera ve AA
Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/isr...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Diabolus

Bar Refaeli'yi de çağırdınız mı ?...