Görüş Bildir
Haberler
Peşmerge ile IŞİD Arasında Erbil Yakınında Şiddetli Çatışma

Peşmerge ile IŞİD Arasında Erbil Yakınında Şiddetli Çatışma

adem kara
06.08.2014 - 13:41

Musul'un Mahmur ilçesinde peşmerge ile IŞİD mensupları arasında çatışma çıktı, peşmerge yeni bir IŞİD saldırısına karşı bölgedeki hendekleri genişletme çalışması başlattı.

Peşmerge güçleri Irak’ın kuzeyinde, Kürt bölgesel yönetimi başkenti Erbil’in yaklaşık 40 kilometre güneybatısında IŞİD ile çatışıyor.

Irak Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, 'Taktiğimizi savunmadan saldırıya çevirdik. Şimdi IŞİD ile Mahmur'da çatışıyoruz' dedi.

Cabbar Yaver, hafta sonunda kuzeye doğru harekete geçen IŞİD militanlarına karşı Bağdat yönetimiyle askeri işbirliğinin de yeniden kurulduğunu söyledi.

Yaver, Irak Yezidilerinden yaklaşık 50 bin kişinin IŞİD saldırısından kaçarak Sincar Dağı’na sığındığını ve pek çoğunun açlıktan öldüğünü ve 24 saat içinde kurtarılmazlarsa geri kalanların da açlıktan öleceklerini söyledi.

Peşmerge hendek kazıyor

IŞİD'in (Irak Şam İslam Devleti) saldırıları üzerine Erbil'e 55 kilometre uzaklıktaki Mahmur'un Güver nahiyesinde de çatışma yaşandı. Al Jazeera’nin edindiği bilgilere göre çatışmalarda 10 IŞİD mensubu öldü.

Güver bölgesi Türkiye sınırına yaklaşık 300 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Peşmerge Güçleri 6. Bölük Komutanı Tümgeneral Seyid Abdullah, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada IŞİD'in, Güver nahiyesinin Kuşafi köyüne saldırı düzenlediğini söyledi.

İki saat süren çatışmalardan sonra IŞİD'in geri çekilmek zorunda kaldığını aktaran Abdullah, 'Örgüt, peşmergenin gücünü görmek için saldırdı. Taktik bir saldırıydı. Ancak önümüzdeki saatlerde ya da yarın daha kalabalık güçlerle saldırabilirler' dedi.

Peşmergeler, IŞİD saldırılarına karşı bölgedeki hendekleri uzatma çalışması başlattı.

Kuşafi köyünden Dare Bızmar köyüne ve Erbil'in batısına düşen Sergira sınırına kadar 45 kilometre uzunluğunda yeni bir hendek kazılıyor. Hendeğin kazıldığı Sergira bölgesi, Erbil'den 60 kilometre uzaklıkta.

Buvize bölgesinde çatışma

Musul'un Buvize bölgesinde de peşmergeler ile IŞİD militanları arasında çatışma çıktı. Çatışmada IŞİD'den 5 kişi öldü, 9 kişi yaralandı. 4 militan ise peşmerge tarafından yakalandı.

Peşmerge güçlerinden ise 3 kişinin hayatını kaybettiği, 2'sinin yaralandığı belirtildi.

3 Ağustos Pazar günü IŞİD ile peşmerge arasında Musul Barajı’nın kuzeyinde Dicle Nehri kıyısındaki Zumer'de şiddetli çatışmalar olurken PYD'ye bağlı YPG güçleri Suriye'den Irak'a geçip Kürt Bölgesi’nde peşmerge ile beraber IŞİD'e karşı savaşmaya başladı.

Aynı gün içinde IŞİD'den kaçan 500 civarında peşmerge de Suriye'ye geçerek PYD'ye sığındı. PYD'nin koruması altında hâlâ Esed güçlerinin büyük oranda denetiminde olan Haseke'ye götürüldüler. Daha sonra bu peşmergeler yine PYD korumasında yeniden Irak Kürt Bölgesi’ne döndüler.

PYD'nin silahlı kanadı YPG güçleri ise hâlâ Kürt bölgesinde ve peşmerge ile beraber Zumer, Rebia ve Sincar yakınlarında üç ayrı noktada IŞİD'e karşı savaşıyor.

Kaynak: Al Jazeera

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/isi...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın