Görüş Bildir
Haberler
'IŞİD'i Temizlemek 5 Yıl Sürebilir'

'IŞİD'i Temizlemek 5 Yıl Sürebilir'

ATKN
30.12.2014 - 12:09
İçeriğin Devamı Aşağıda

Mahmur-Güver Cephesi Peşmerge Komutanı Sirwan Barzani, yabancı askerlerin desteği olmadan Irak ordusunun, IŞİD'i bölgeden çıkaramayacağını ve örgütün temizlenmesinin 5 yıl sürebileceğini söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin kardeşi olan Sirwan Barzani, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, , 'Biz topraklarımızı IŞİD'den temizlemeyi başardık. Ancak Irak merkezi hükümetinin işi zor. Irak ordusu, yabancı askerlerin desteği olmadan terör örgütü IŞİD'i bölgeden çıkaramaz. Tahminime göre IŞİD’in bölgeden temizlenmesi 5 yıl sürebilir' dedi.

IŞİD’in Sincar Dağı çevresinde uğradığı bozgunun ardından taktik değiştirdiğini belirten Barzani, 'Teröristler, Şengal’deki yenilgiden sonra üç koldan tank ve zırhlı araçlarla Güver'deki Peşmerge mevzilerine saldırdı. Ancak saldırılarına anında karşılık verdiğimiz için başarılı olamadılar. Yaklaşık yarım saat süren çatışmalarda 25 terörist öldürüldü. Bizden 5 Peşmerge de hayatını kaybetti' diye konuştu.

'IŞİD yanıldı'

IŞİD’in, Peşmerge güçlerinin kuvveti hakkında yanıldığını anlatan Barzani, şunları söyledi:

'IŞİD militanları, koalisyon güçlerinin hava saldırısı olmadan bizim onlara karşılık veremeyeceğimizi hesapladı. Ancak farklı taktikler kullanmalarına rağmen tüm saldırılarını kırdık ve zırhlı araçlarını yaktık. Bu saldırılarda savaş uçaklarının hava desteği olmadan da IŞİD'me mücadele edebileceğimizi gösterdik.'

Sirwan Barzani, Kürt köylerini IŞİD'den geri aldıklarını ancak 'Kürt-Arap savaşı çıkmasın diye' Arap köylerinin kurtarılmasına temkinli yaklaştıklarını kaydetti.

Daha önce dağlarda savaşan peşmergelerin artık düz alanda da savaş tecrübesi kazandığına dikkati çeken Barzani, ihtiyaçları olan tek şeyin ağır silahlar olduğunu dile getirdi.

Barzani, IŞİD'in eski askeri ve mali gücüne sahip olmadığını, militanların da morallerinin çöktüğünü ifade etti.

Peşmerge birlikleri IŞİD kontrolünde olan ve binlerce Ezidinin aylarca mahsur kaldığı Sincar bölgesini örgütten geri almaya çalışıyor.

AA, Al Jazeera Turk

Kaynak: http://aljazeera.com.tr/haber/isidi-t...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0