Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İş Yerindeki Stresi Yenmek

3PAYLAŞIM

İş Yerindeki Stresi Yenmek

İş Yerindeki Stresi Yenmek

Endüstriyel Psikolog Burcu Çanacık, işyerinde yaşanan stresi yenmenin en iyi yolunun iyimser olmaktan geçtiğini söyledi.

Çanacık, iş hayatında birçok kişinin yoğun stres altında kaldığını, ancak hayatımızın önemli bir kısmını harcadığımız işyerinde yaşadığımız olumsuzluklarla başa çıkılabileceğini kaydetti. Çanacık, iş yerindeki stres kaynaklarının sandığımız gibi, zamanın yetmemesi veya iş yükü olmadığını, stresi yaşadığımız zamanlar etrafta ilk suçlayabildiğimiz şeyin genellikle işin kendisinden kaynaklanan zorluklar olduğunu ifade etti.

İşe yaklaşımımızın aslında hayata yaklaşımımıza çok benzediğini anlatan Çanacık, anahtarın “iyimserlik” olduğunu, dünyada yapılan araştırmaların bunu gösterdiğini belirterek, “Hayata bakış açısı iyimser olan, olumsuzluklara toleransı yüksek olan kişilerin kısa ve uzun vadede çok daha yüksek performans gösterdikleri ve işin zorluklarından şikayet etmektense işi zorluklarıyla birlikte sevebildiklerinin sonucunu gösteriyor” dedi.

Çanacık, iyimser olanların zor mesleklerde başarıyı yakalayan ve stresi yönetebilen kişiler olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti

“Yaptığımız iş veya seçtiğimiz meslek, yeteneklerimize ne kadar uygunsa, işi o kadar kolay ve hızlı yapabildiğimiz ve yüksek performans gösterdiğimiz ortaya çıkıyor. ‘Yapmak için doğduğu işi yapmak’ diye bir tabir vardır, ki çok doğrudur. Eğer yapmak için doğduğunuz işi yapıyorsanız işte o zaman daha az yorularak üstün performans gösterirsiniz. Dışadönük, yeni insanlarla tanışmayı ve insanları etkilemeyi seven kişiler satış veya müşteri ilişkilerinde hareketli ve fazla enerjik yapısı olanlar ise sahada sürekli seyahat edebildiği bir işte başarılı ve mutlu oluyor. Kendi düşüncelerine yönelik yapısı olan, bireysel çalışmaktan keyif alan kişiler, proje geliştirmek, bilgisayar yazılımı üretmek gibi bireysel çalışmalarla başarıya ulaşabiliyor ve iş hayatından keyif alabiliyor.”

Çanacık, çalışanların yöneticisini çok iyi analiz etmesi gerektiğini vurgulayarak, “İş yerinde işinizin stresli hale gelmesinin nedeni çevrenizdeki insanlar olabilir. Peki çalışma arkadaşlarınızı da barındıran bu insanlar arasında stres yaratan kimler olabilir? İşin bize uygunluğu ve stresle ilişkimizi etkileyen ana faktörlerden biri olarak yöneticiler yer alıyor. Yöneticiler, gün içerisinde işten kaynaklı yaşayacağımız stresi azaltma veya artırma gücüne sahip. O panik olursa biz de panik oluruz, moralimiz daha hızlı bozulur ve daha geç toparlanırız. Yani, işiniz sizin yeteneklerinize uygunsa ve yine de stres yaşıyorsanız, nedeni yöneticinizin kendi iş stresini size yansıtıyor olması olabilir” diye konuştu.

Yöneticilerin hayata bakış açımızı da olumlu veya olumsuz etkileme gücüne sahip olduklarını dile getiren Çanacık, zorluklara karşı toleranslı bir yöneticinin “Bunu başarabiliriz, zorlukların üstesinden gelebiliriz” diyerek ekibini motive edebildiğini, toleransı düşük bir yöneticinin ise olumsuz birçok durumda “ Her şey çok kötü gidiyor, hiçbir şeyi doğru düzgün yapamıyorsunuz” diyerek ekibini suçlayabildiğini söyledi. Çanacık, “Bunların dışında yöneticiniz sizin yeteneklerinizi veya sizi neyin motive ettiğini bilmiyor olabilir. Sizin yeteneklerinizi kullanmak yerine, yeterince iyi olmadığınız alanlarda gelişmeniz için sizi yönlendirmiş olabilir. Yapılan araştırmalar, çalışanların kendi yetenekleri doğrultusunda geliştirilmesi gerektiğini gösteriyor. Bu da demek oluyor ki; başarılı olduğunuz veya yetenekli olduğunuz alanları yöneticinize siz göstermek zorunda kalabilir, onu buna inandırmak için biraz uğraşmanız gerekebilir” dedi.

Çanacık, iş yeteneklerine uygun olmayan ve genel olarak hayata bakış açısı olumsuz olan kişilerin işin neden olduğu stresle başa çıkmada daha fazla sıkıntı çektiğini, yöneticisinin kendi ve ekibinin stresini iyi yönetememesinin de bunlara eklendiğinde stres unsurlarının kişi üzerinde daha uzun vadeli olabileceğinin altını çizerek şöyle devam etti:

“Stresten korunmak diye bir şey olmaz. Önemli olan stresle nasıl başa çıktığımız. Zorluklara karşı toleransımızı artırmak stresi yönetmemizi kolaylaştırır. Stresini iyi yöneten bir yönetici ile çalışmak, iş stresi ile daha kolay başa çıkmamızı sağlar. Gerektiğinde mola vermek, kendimize zaman ayırmak, arkadaşlarla bir araya gelerek paylaşımda bulunmak, yine stresi yönetmenin diğer yollarıdır. Ancak en iyi yöntem, yeteneklerimizle uyumlu meslek seçimidir. Eğer bunun için çok geç ise, işimizin yeteneğimizle uyumlu kısımlarını öne çıkarmak, yöneticimizden yardım ve yönlendirme istemek, stresi yönetmemize yardımcı olur.” / İHA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir