Instagram'da Yayınladığı Fotoğraflarla Mültecilerin Göç Hikayelerine Işık Tutan Afgan Fotoğrafçı

-

Afgan foto muhabiri Zalmai, bir süredir Avrupa'ya giden göçmen izini takip ediyordu ve tanıştığı insanların hikayelerini yakalıyordu. So Bad So Good'da derlenen galeride, Zalmai'nin objektifinden mülteci hikayeleri bir araya getirildi.

Kaynak: http://sobadsogood.com/2017/01/11/guy-us...

Bir zamanlar göçmenlik sürecinin içerisinde bulunan Zalmai'nin kendisi birinci elden kaynak oluşturuyordu aslında. Zalmai de 15 yıl önce Sovyet kuvvetleri Afganistan'ı ele geçirdiğinde evini ve ülkesini terk etmek zorunda kalmıştı.

"15 yaşındaydım, ağabeyimle beraber başımızda annemiz veya babamız olmadan Afganistan, Pakistan ve Hindistan'ı geçmek zorunda kalmıştık. Sonunda İsviçre'ye ulaşmıştık."

"O zamanları hayatımın en zor dönemi olarak adlandırıyorum."

"Birden bire nedenini bile bilmeden ülkenizi, ailenizi, arkadaşlarınızı, okulunuzu terk etmek zorunda kalıyorsunuz."

Şimdi ise başka bir insan grubu ait olduğu yerden uzaklaştırılıyor ve bu yolculuğu mümkün mertebe güvenli bir şekilde geçirmeye çalışıyorlar.

Zalmai ise burada devreye giriyor bir bakıma ve bu insanların hikayelerine ses veriyor.

"Onlara bir zamanlar benim de mülteci olduğumu söylediğimde, aramızdaki duvarlar kalkıyor ve kalplerini bana açıyorlar."

"Onlar bana güveniyorlar, ben ise onların hikayelerine ses verme konusunda üzerimde çok büyük bir sorumluluk hissediyorum."

Zalmai bunları söylerken, bize de "Emeğine sağlık!" demekten başka bir şey kalmıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir