İkilemde Bırakan Bu Anketi Cevaplarken Kafanızdan Tuhaf Tuhaf Şeyler Geçecek!

-
Abone ol

Hangi ülkede yaşamak istersin? Peki hangi yılda? Peki hangi maaşla? Bu anket seni biraz yorabilir...

#1

Ankara'da 4000 TL maaşla yaşamak
İstanbul'da 6000 TL maaşla yaşamak

#2

Hollanda'da arkadaşsız yalnız yaşamak
İstanbul'da sevdiklerinle yaşamak

#3

İstanbul'da 4000 TL maaş
Bayburt'ta 8000 TL maaş

#4

Hollanda'da asgari ücret
Konya'da 6000 TL maaş

#5

Yalnız olup 10.000 TL maaş almak
Evli olup 6000 TL maaş almak

#6

İran'da 5000$ maaş
ABD'de 2000$ maaş

#7

80ler Türkiye'sinde yaşamak
2000ler Türkiye'sinde yaşamak

#8

90lar Türkiye'sinde yaşamak
2010lar Türkiye'sinde yaşamak

#9

1800lerde İstanbul'da yaşamak
2000lerde Ankara'da yaşamak

#10

1550'de İstanbul'da yaşamak
2020'de İstanbul'da yaşamak
2500'de İstanbul'da yaşamak
Hiçbiri...

Bonus.... gelsin.

Berlin'de 2500 euro maaş
İstanbul'da 10.000 TL maaş
Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
okalptenyazar

babamda 2500euro maas aliyrrr

wednesday-addams

La bu Ankara size ne etti? 😀 😂

queen_of_the_7_kingdoms

1 İstanbul,2 İstanbul,3 Bayburt,4 Konya, 5 evli,6 İran,7)2000,8-90,9-1800,10 hiçbiri ve 11 İstanbul..

wisletful

şu 90 larda yaşama isteğini anlamıyorum.. Bende 90 larda yaşadım hatta büyük bir kesimden cok daha rahat ve ferah yaşamama rağmen bugünleri o günlere tercih etmem edemem .. Kullandığınız herşey eski ve geri teknoloji vs vs .. Kimiside sobada mandalina kabugu falan diyor kardesım bir ömür soba karşısında mandalia kabugunun kokusuyla mı gecırıceksın .. istersen şimdide 500 liraya soba kurar üstünde mandalina yakar koklarsın.. Ama o zamanlar da bu zamanın hiç bir şeyini kullanamazsın .. 90 ları doksanlar yapan nedir arkadaşlar ??? insalar mı o zaman ki insanlar arasındada çok kötülük vardı fakat şimdiki gibi gün yüzüne çıkmıyordu .. Haberimizin olmadıgı ülkenin insanlarının temiz oldugunu göstermez. !

ardaasus02

86 doğumlu biri olarak size katılmıyorum.kötülük çoğaldı fikriyle söylemiyorm bunu. ama samimiyet doğallık ve hoşgörü azaldı. belki refah ve yaşam kalimez artı ama eksik olan bunlar ciddi aranır oldu

wisletful

Arkadaş belkide yaşadıgın yer bu şeklde dönmüş olabilir mi ? Sahip oldugum iki evimde de komsularım olsun köşedeki tekel olsun hatta motor iskelesindeki çalışan arkadaşlar olsun hepsiyle yıllar önceki gibiyim.. Benden büyükler için de küçükler içinde .. Yani ellerinde büyüdüğüm kişiler içinde benden sonra yetişkinliğe sahip olan gençler içinde .. Hoşgörü dediğin şey bazen bir güleryüzdür .. Sen insanlara gülebiliyorsann bu hoşgörüdür ..

feyk

80lerin sonu, 90larin basi biraz vasfi, iyi bir diplomasi olan, elinden is gelen insan icin belkide en mukemmel zamandi. o devirde calisip is yapanlar kenara bir seyler koyabildi hatta kendi servetlerini olusturdu. o devirde is yapanlar icin %100 kar marji bile dusuk geliyordu simdi is yapanlar %10a dua ediyor.

wisletful

Bu dediğin şeyler zamanla değil ülkeyi yöneten insanların aldıgı kararlardan ötürü.. Ayrıca sen diploması olan hali vakti yerinde olan diyorsun.. 90 larda emin ol ülke bazında bakarsan cahillik cok daha yüksekti... Gündemden olanlardan uzaktı iyi kötü.. Fakat şuan ufak bir cihazla dünyanın dört bir yanında olan herşeyden haberdarsın .. 90 larda uçağa binmek bir lükstü hatta ultra lüks bırak yurt dışına çıkmayı yurt dısından bir şey getirtmek bile cok zordu .. Hatırlarım alaman çukulatalarını .. Şimdi bir tıkla kapına geliyor diye mi değeri yok.. Kim ne derse desin herşeye sahip olmama rağmen 90 lar insanlar açısından iyi değildi olamazdı.. Kimsenin elinde olmayan şey benim elimde var diye özel düşünüyor insanlar .. ,

yasar-turk

77 Doğumluyum 90lardaki yaşantıyı hiç bi dönem bulamadım

wisletful

Söylediklerimden sizi tenzih ediyorum : insanların ufku açıldı diye mi bu milenyuma olan öfkeniz.. uzaklara okumaya gidebiliyor diye mi , etrafında sizden başka insanlarla sohbet muhabbet arkadaşlık edebiliyor diye mi 90 lara olan özleminiz.. 90 larda insanların haritaları mahallelerinden ibaretti , daha çok da hemcinslerimin.. kapalı bir kutu gibi yaşattılar gençleri daha çok da kadınları. , büyüyen gençlerin dünyasına sadece mahalle kültürünü eklediler.. Kaldı ki şimdi yurt dışına okumaya gidebilen ne kadar azimli gençler var . Gerektiğinden fazla duygusal olmasam şuan onlardan biride bendim. İnsanlar anladı ki dünya mahalleden ibaret değil.. 90 ları özleyen insanlar kusura bakmayın ama '' MİLENYUMUN LOSER '' larıdır benim gözümde .

byllasear

Öncelikle iyi günler ''Sevgili küçüğüm'', yazılan bütün yazıları okudum yorumunuzun altına. İlk olarak söylemek gerekir ki insanların ulaşmak istedikleri şeyler hızla artarken ekonomik olarak ulaşabilecekleri aynı hızla azalmıştır ve bu durum insanlarda 'doğal olarak' bir sinir ve yetiremezlik oluşturmuştur. İkincisi, ülkedeki insanları incelediğimizde sıkıntılar cahiller yüzünden değil yarı-cahil diye adlandırdığımız, bilmeyip de bildiğini düşünenler yüzünden gerçekleşmektedir ve bilgiye ulaşmanın kolaylığı ile bilginin kirliliği gibi konular yarı-cahil nüfusu kayda değer ölçüde arttırmıştır. Kendim 95 doğumlu olup, 90'lar hakkında yorum yapabilecek yeterlilikte değilim fakat günümüz teknolojisinin getirdikleri ve götürdüklerini kendi gözlemlerim ile eleştirebilecek düzeyde olduğumu düşünüyorum. Bu yaptığım yorumlar benim fikrimdir. Genel geçer dille yazdığım için hatırlatmak istedim.

kennedy

acaba o zamanlar küçük olduğumuzdan mı hatıralarımız güzel geliyor bize? 2019’da da doğsak yine büyüdüğümüzde küçüklüğümüz yine 90 lar gibi güzel gelir miydi?

wisletful

Düşüncelerinden ve nezaketinden dolayı teşekkür ederim .. Lakin 95 lisin .. milenyum genci bile diyemiyorum sana ..Lütfen yanlış anlama beni , şuan teknolojinin kötü yanlarını belki fazlalıkta görüyorsun .. fakat yoklugunu hiç tatmamışsın.. kız arkadaşın eşin dostun vs mesajlaşmanın tadını almış doymuşsun .. 90 larda telefon üst ailelerdeydi.. ve çocukların yoktu .. inan yoklugunu bilemezsin .. Benim saymakla bitmez anım var 90 lara ait hepsini düşündükçe mutlu olurum bu 2050 de olsaydı gene mutlu olurdum çünkü benim hayatım 90 larda .. O zamanları düşünüp bu zamanları gördükçe güzel bir ilerleme kat etmişiz diye düşünüyorum.. O zamanlar bi alaman çukulatası vardı yemelere kıyamazdı kimse bulmak imkansız anca gelirken biri getiricekti.. Şimdi ise Biim de satılıyor .. Ne demek istediğimi umarım anlamışsındır ..

martel

sevgili küçüğüm ,bende 85liyim ama gerçekten de 90lı yıllar teknoloji dışında her konuda şimdiki durumdan daha iyiydi. şehirler bu kadar kalabalık değildi,eskiden yediğimiz gıdalar daha doğal ve daha güzeldi. istanbul çok daha yeşildi ve insanlar daha hoşgörülüydü. güven içerisinde oynardık parklarda. günüzümdeki müzik kalitesi 90ların onda biri bile değil. daha bunun gibi onlarca şey sayabilirim. sanırım geçmişle ilgili kötü anıların var ya da hızlı teknolojinin tehlikeli yüzü sosyal medya seni bayağı kötü etkilemiş.insanların kafalarını telefondan kaldıramadığı bir dönemdeyiz.

wisletful

inan ki aynı frekansta bulusamıyorum.. Yada baska bir pencereden bakmaya karsısınız... Söylediklerinden birine göre o zaman 80 ler 90 lardan daha iyidi hatta 60 lar cok cok daha iyiydi.. daha az insan daha cok yesıllık daha az beton .. Bu görüşten cıkmadıgın sürece bir yere varamayız. Teknoloji diyerek basitçe geçemezsin , her alana etki etmiş durumda zamanından hayatına herşeyine.. İnternetten 90 yıllarında kacırılan cocuk sayısına ve yakalanan organ mafyası sayısına ulasabılırsın .. lütfen bos terimlerle gelme karsıma istatistiki şeylerle gel madem parklarda güven diyorsun ya ? istanbul evet daha cok yeşildi fakat bunun suclusu tek katlı evini satıp rezidans dikilmesine müsade eden toprak sahibi..

byllasear

Oldukça güzel açıklamışsın. Ama şu konuyu atlıyorsun bence 'Yol ne kadar zorluysa, hedef o kadar büyür.' Olaya avantajlı yönlerinden bakıyorsun ama bu avantajlar senin neslin için geçerli. 80-90'lı yıllarda büyüyen insanlar teknolojiyi verimli kullanma konusunda daha iyiler çünkü özdisiplin kavramını oturtmuş durumdalar. Kendi açından bakarak gençleri içine çeken büyük 'teknoloji' tehditini görmemen şaşırtıcı bence. Örnek olarak senin söylediğin çikolatayı ele alabiliriz. 2050 yılında Cacao'nun biteceği tahmin ediliyor. Kâr-zarar dengesini iyi kurmamız ve buna göre yeni nesli yetiştirmemiz lazım. Senin döneminin sıkıntıları ile bu dönemin sıkıntıları farklı.

nilufer-demirel

d)hiçbiri

Görüş Bildir