Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İki Ülke Arasında Sıkışan Arakanlı Müslümanlar: 'Bizi Katlediyorlar'

 > 
1.2bPAYLAŞIM

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da, Müslümanların çoğunlukta olduğu Arakan'daki çatışmaların yeniden alevlenmesi üzerine, binlerce kişi kaçarak Bangladeş sınırına yığıldı. Çoğu kadın ve çocuk olan binlerce insan, iki ülke arasındaki Naf Nehri'ni geçerek Bangladeş topraklarına geçmeye çalışıyor. Bangladeş sınır muhafızları, komşu Myanmar'da beş yıldır görülen en ağır şiddet olaylarından kaçan Müslüman sığınmacıları, sınır kapılarından geri çeviriyor. Birleşmiş Milletler ve yardım gruplarının çalışanlarını geri çektiği aktarılan bilgiler arasında... 

Ara bölgede sıkışıp kalan Arakanlı Müslümanlar, işkenceye uğradıklarını, gençlerin Myanmar ordusu tarafından öldürüldüğünü anlatıyor 📹

Nüfusun çoğunluğunun Budist olduğu Myanmar'daki Müslümanlar, vatandaşlık da dâhil olmak üzere birçok temel hakka sahip değil.

BM tarafından "eziyet gören dini azınlık" olarak kabul edilen Arakanlı Müslümanlar, hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalıyor.

📷  AA

Bangladeş de Myanmar'dan gelen bu insanları yasa dışı göçmen olarak görüyor. Bangladeş sınır muhafızları, binlerce sığınmacıyı sınır kapılarından geri çeviriyor.

📷  Reuters

AFP, tüm engellemelere rağmen son günlerde 3,000 kadarının Bangladeş'e girmeyi başardığını aktardı. 

Bangladeş'te, 1990'dan beri Myanmar'dan kaçan Rohingyalıların sayısı 400,000'i bulmuş durumda.

Myanmar ordusu bölgedeki silahlı militanlara yönelik operasyon başlattığını açıklamıştı.

📷  AFP

Azınlığın temsilcileri, operasyonlarda bugüne kadar yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiğini belirtiyor.

📷  AP

"Cumhurbaşkanı ile 3. Yıl Özel Yayını"nda konuşan Erdoğan "Dünya Myanmar'a kör ve sağır" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Myanmar'daki şiddet olaylarından kaçarak komşu ülke Bangladeş'e sığınmaya çalışan Arakanlı Müslümanların yaşadığı zorluklara ilişkin "Maalesef dünya Myanmar'a, diyebilirim ki kör ve sağır. Duymuyor ve görmüyor" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu son Bangladeş olayı ise çok daha acınası bir olay" açıklamasında bulundu.

Erdoğan, "Gelen rakamlar maalesef 3 bin civarında insanın bu şekilde mağdur edildiği, hatta ölmesine neden olan bazı adımların atıldığı istikametinde. Tabii bu konuyla ilgili biz bunu ağır, şiddetli bir şekilde kınıyoruz. Yine onun takibini de ilgili uluslararası kurumlar vasıtasıyla başta BM olmak üzere dile getireceğiz" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da "Güvenlik güçlerinin yüzlerce kişinin ölümüne, binlerce kişinin yerlerinden edilmesine neden olan orantısız güç kullanımını kınıyoruz" denildi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ise bu sabah sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada can kaybını binlerle ifade etti...

Son olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "25 Ağustos'ta meydana gelen bir saldırıyı kullanarak Myanmar'da Rohingyalı Müslümanlara yönelik, sivillere yönelik yapılan saldırı kabul edilemez" dedi.

Çavuşoğlu "Daha önce de bazı saldırı ya da gelişen olaylardan sonra bunları kullanarak yine Rohingyalı Müslümanlara yönelik acımasızca şiddet uygulanmıştı" dedi ve ekledi: "Başından beri süreci takip ediyoruz. Sadece seyretmiyoruz. Tüm dünya ile temastayız."

Arakan sosyal medyanın gündeminde. Ancak yapılan bazı paylaşımlar bilgi kirliliğine neden oluyor. teyit.org #AraKANağlıyor etiketi ile paylaşılan 13 yanlış fotoğrafa ilişkin uyarıda bulundu.

Reuters, AFP, AA ve BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir