Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İETT'den İstanbul'a Bir Nostaljik Otobüs Daha

Anasayfa > Gündem

İETT 2. Dünya Savaşı'nda İstanbul'da toplu taşıma aracı olarak kullanılan Scania Vabis otobüsünü yeniden üretti.

2. Dünya Savaşı'nda İstanbul'da toplu taşıma aracı olarak kullanılan tarihi Scania Vabis, şehir ulaşımının yalnızca raylara bağımlı hareket edebilen tramvaylarla gerçekleştirilemeyeceğini fark eden İETT 'nin, o dönem daha modern ve daha çok sayıda araçtan oluşan yepyeni ve alternatif bir filo kurmak için kolları sıvamasıyla ortaya çıktı. 2. Dünya Savaşı nedeniyle araç temini konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşanan İstanbul’da o şartlar altında hazır otobüs alamayan İETT, 1942 yılında İsveç'ten 15 adet Scania Vabis kamyon satın aldı.

Meraklı Gözler Kamyon Otobüslerde

Meraklı Gözler Kamyon Otobüslerde

Kamyon şasisi üzerine imal edilen ilk otobüs Scania Vabis, İstanbullular tarafından o tarihte merak ve ilgiyle karşılanmış, ilk günlerde hattın Taksim ve Beşiktaş durakları, otobüsü görebilmek için toplanan meraklı kalabalıkla dolmuştu. Önden bakıldığında kamyon kabini görünümünde olan aracın kasasının yerinde, sağ cephesi 2 kapı ve 3 pencereden oluşan yolcu mahalli bulunmaktaydı.1944'e gelindiğinde modifiye Scania Vabis'lerin sayısı 15'e ulaşırken, araçlar 6 sene çalıştı. Otobüse çevrilen araçlar, 1947-48 yıllarında yine İsveç'ten ithal edilen modern, konforlu modellerin gelmesiyle 1948-49'da hizmet dışı kalmıştı.

Scania Vabis diğer nostaljik otobüsler gibi tarihi yarımada güzergahında seferlerini yapacak. İETT önümüzdeki aylarda nostaljik otobüs serisine devam edeceğini bildirdi.

İETT'nin Diğer Nostaljik Araçları

İETT'nin Diğer Nostaljik Araçları

İETT'nin ayrıca; Tosun, Leyland, Bussing ve Scamia olmak üzere beş nostaljik aracı bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
JOKER

Böyle otobüslere binsek mükemmel olur.

Pasif Kullanıcı

otbüs çok hoştur ama benena ... (önce altyapıyı yap yada yüzen otobüs icat et)

Erdem Turgut

şehrin alt yapısı ulaşımı her şeyi sorun adamların uğraştığı işlere bak