Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hz. İsa'nın İlk Sözlerinin Yazılı Olduğu Düşünülen 2,000 Yıllık Tabletler Bulundu!

Sanat-

Bugüne değin Hz. İsa'nın yaşadığı dönem ve öğretisi hakkında pek çok tartışma yürütüldü ve pek çok sahte eser ortaya çıkarıldı. Ancak Ürdün'de bulunan bu tabletler, olaya son yıllarda çok başka bir boyut getirdi...

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/a...

İddialara göre Hz. İsa'nın ulaşılan en eski portresinin ve sözlerinin yer aldığı bu tabletler, 2008 yılında Ürdün'de ortaya çıkarıldı.

Tıpkı bir klasör gibi metal halkalarla tutturulan bu kurşun tabletler, 2008 yılında İsrailli Bedeviler tarafınan ortaya çıkarıldı. Bulunduğu zamanlardan itibaren bilim insanları tarafından incelenen tabletlerin, Hz. İsa'nın yaşadığı düşünülen zamanlara, yani günümüzden 2,000 yıl öncesine dayandığı görüldü.

Tabletlerin üzerinde hem çeşitli yazılar, hem de Hz. İsa'ya ait olduğu düşünülen bir portre yer alıyordu.

Uzmanlar tarafından tercümesi yapılan bu yazılara göre Hz. İsa kendi dinini başlatmıyor, kendinden 1,000 yıl önce yaşamış olan Kral Davud'un geleneğini yeniliyor ve aktarıyordu. Ayrıca tablette bulunan yazılarda, İsa'nın tapındığı Tanrı'nın hem erkek, hem de dişi olduğu ifade ediliyordu.

David ve Jennifer Elkington, 2009 yılından bu yana tabletlerin Protestan Kilisesi tarafından kabul edilmesi için uğraş veriyor.

Tabletlerin orijinalliğinin tanınması ve koruma altına alınması için uğraş veren bu iki yazar, Protestan Kilisesi'nin tabletlerin sahte olduğu konusunda ısrarını sürdürdüğünü belirtiyor.

Tabletlerin keşfi, 2011 yılında İngiliz televizyon kanalı BBC'de duyurulmuştu.

Profesör Roger Webb ve Profesör Chris Jeynes tarafından Surrey Üniversitesi laboratuvarlarında incelenen tabletlerin, bundan birkaç yıl önce bulunan ve Roma dönemine ait olduğu saptanan kurşun tabletlerle benzer olduğu ve hemen hemen aynı dönemlere ait olduğu iddia edilmişti.

Tabletlerin orijinalliği başka bilim insanları tarafından da onaylandı.

2011 yılında İngiltere'ye gönderilen tabletler, burada arkeolog Peter Northover tarafından incelendi ve tabletler üzerinde yapılan kurşun analizi ile materyalin 2,000 yıl öncesine dayandığı doğrulandı. Diğer yandan Sheffield Üniversitesi'nin onursal profesörü Philip Davies, tabletler üzerinde metin analizi yaptıktan sonra tabletlerin orijinal olduğuna inandığını belirtti.

Tabletlerin 2,000 yıl öncesine dayandığını gösteren diğer özellikler ise şu şekilde:

Tabletlerle polonyumdan kaynaklanan radyasyona rastlanmadı ki bu, modern kurşun örneklerinde görülen tipik bir özellik. Ayrıca bu tip metallerin bulundukları ortamın özelliklerine göre zamanla aşındığı ve bozulduğu bilinse de, yapılan incelemelere göre metalin kendinden kaynaklanan bir bozulmanın da mevcut olduğu ifade ediliyor. Kısacası kurşun, oksitlenerek ve atomik düzeyde dağılarak doğal durumuna dönüyor. Uzmanlar, bu durumdaki bir kurşun tabletin birkaç yüzyıllık olamayacağını, daha eski olması gerektiğini belirtiyor ve ısıya maruz kalmış bile olsa, bu durumun ortaya çıkması için 1,800-2,000 yıllık bir sürece ihtiyaç olduğunu ekliyor.

Tabletler, Hristiyanlığa ait ulaşılan en eski belge olma özelliği taşıyor.

Araştırmacılar, tabletlerin Paleo-İbrani alfabesi kullanılarak yazıldığını ifade ediyor. Bir başka ilginç detay ise, Hz. İsa'nın İncil'de "tekton" kelimesiyle ifade edilen ve genellikle "marangoz" olarak dilimize çevrilen mesleğinin, aslında tam çevirisinin "zanaatkâr" olması ve bu tabletlerde rastlanan tarzda metal işlerini yapan insanlara da o dönemde aynı ismin veriliyor olması...

Eğer tabletlerin orijinalliği ispatlanırsa, bu buluş Hristiyanlığa ve Hz. İsa'nın yaşamına tamamen yeni bir bakış açısı getirebilir.

Bugüne değin Hz. İsa'nın hayatı ve yaşadığı coğrafya pek çok tartışmaya sebep olmuş, İncil'in orijinalliği hakkında pek çok şüphe dile getirilmişti. Yapılan bu keşif, eğer otantik olduğu ortaya çıkarsa akıllardaki pek çok soru işaretini çözecek ve yeni bir takım tartışmalara sebep olacak gibi görünüyor...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nebusimdi

Tabletler 2000 yıllıksa Hz.İsa 16 yaşındayken yazılmış olmalı ki, burada bir tuhaflık var. Hz.İsa'nın doğum tarihinin -0- olmadığını biliyoruz, lakin 0'dan çok eski de olmadığı görünüyor. Sonuç olarak elde bir tablet var, ama kimin yazdığı belli değil!

burhan-ilhan

Ya kilise yapisi tamam anladik ASIL MESELEYE GELELIM NE YAZIYOR ÜSTÜNDE????????

tugba-ackles

kesin değil bildiğim kadarıyla İsa dedi ki Tanrının kırallığı içinizdedir ve çevrenizde taştan ve tahtadan yapılmış binalarda değil bir pahça tahta kırın ben oradayım bunlar İsa'nın gizli kalmış sözleri bu sözlerin anlamını keşfeden ölümü tadmayacaktır doğruluğundan emin değilim

haylazadam

adamlar 2000 yıl önce tablet kullanmışlar bizimkiler hala okullara dağıtacaklar.

osuran-boga03

eyyyyyyyyy bilim insanları incili sizden ögrenecek degiliz der mi papa

Gizli Kullanıcı

Hz. Osman'ın halifelik döneminde Kuran ayetlerinin yazılı olduğu yaprak, deri, kemik gibi şeyleri ''Kuran'ı kitap haline getireceğim'' bahanesiyle toplatıp neden yaktırdığı ve neden kendine göre ayetler eklettiği Kuran'ı piyasaya sürdüğünü söylemez gelir burda ''ama incil zaten deforme edilmiş bir kitap'' der. Hı-hı! evet.

bunedirya

Sebep birini sen söylediğin diğerini İznik konsülü söylediği için olmasın. Ama gene de merak içindeyim ve ciddi olarak bilgi edinmek için soruyorum. Bu dediklerine dair kaynak kitap(lar) nedir? Söylersen okumak isterim.

Gizli Kullanıcı

verdiğim linkteki kitap çok geniş bir araştırma. bir çok hadis kitabından kaynaklar verilerek anlatılmış olaylar mevcut. verilen kaynaklar araştırılabilir. inanıp inanmamak insanların hür iradesidir.

Görüş Bildir