Görüş Bildir
Haberler
HSYK Teklifinde Son Dakika Değişikliği

HSYK Teklifinde Son Dakika Değişikliği

Onedio Medya
22.01.2014 - 22:23 Son Güncelleme: 23.01.2014 - 08:39
İçeriğin Devamı Aşağıda

HSYK'da Son Dakika Değişikliği

HSYK'nın yapısında değişiklik yapan kanun teklifinin 8 maddesi görüşüldü, 1. maddesi tekliften çıkarıldı, 7 maddesi kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, hakim ve savcıların hak ve ödevi olan meslek içi eğitimleri de bundan böyle HSYK yerine, Türkiye Adalet Akademisince yaptırılacak. Bu eğitimin usul ve esasları, HSYK'nın görüşü alınarak Akademi tarafından hazırlanan yönetmelikte belirlenecek.

Hürriyet

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/256...

HSYK ile İlgili Düzenlemenin 7 Maddesi Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, HSYK'nın yapısında değişiklik öngören düzenlemenin birinci maddesi tekliften çıkarıldı, 7 maddesi kabul edildi.

Tekliften, Yargıtay Birinci Başkanı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı seçilebilmek için gerekli olan 4 yıllık Yargıtay üyeliği şartını 8 yıla; Yargıtay Daire Başkanı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili olabilmek için gereken üyelik süresi ise 3 yıldan 6 yıla yükselten birinci madde çıkarıldı.

Kabul edilen maddelere göre, HSYK'nın, Adalet Bakanlığı'nın merkez ve taşra teşkilatında, bağlı ve ilgili kuruluşlarında, uluslararası kuruluş veya mahkemelerde ya da geçici yetki veya görevlendirmeyle başka kurum, kurul veya kuruluşlarda görev yapanlar dışındaki hakim ve savcıları yutdışına gönderme yetkisi kaldırılıyor.

HSYK'nın, yurtdışına gitmek için şahsi olarak özel burs sağlayan hakim ve savcılara aylıksız izin verme yetkisi olmayacak.

Hakim ve savcıların, dış temsilciliklerde, uluslararası mahkeme veya kuruluşlarda muvafakatleri alınarak görevlendirilmesi Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak.

Görüşmeler tartışmalarla sürüyor

HSYK'nın yapısında değişiklik öngören teklifin görüşmeleri, TBMM Genel Kurulu'nda tartışmalarla sürüyor.

Vekiller tarafından kullanılan bazı ifadeler şunlar:

CHP'li Tarhan: 'Hırsız olmaktansa hukukun militanı olmayı tercih ediyorum'

AK Parti'li Metiner: 'CHP Anayasa Mahkemesi'ne gitmemiş olsaydı, HSYK'da çoğunlukçu yapı ortaya çıkmamış olacaktı'

BDP Grup Başkanvekili Baluken: 'Teklifi geri çekin, uzlaşmayla anayasa değişikliği yapalım'

Muhalefet, maddelerle ilgili Anayasa'ya aykırılık önergeleri veriyor.

Teklifin 7 madde kabul edildi

HSYK'nın yapısında değişiklik yapan kanun teklifinin 8 maddesi görüşüldü, 1. maddesi tekliften çıkarıldı, 7 maddesi kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, hakim ve savcıların hak ve ödevi olan meslek içi eğitimleri de bundan böyle HSYK yerine, Türkiye Adalet Akademisince yaptırılacak. Bu eğitimin usul ve esasları, HSYK'nın görüşü alınarak Akademi tarafından hazırlanan yönetmelikte belirlenecek.

Türkiye Adalet Akademisinde genel sekreterlik pozisyonu kaldırılacak. Akademi başkanlığı, başkan ile üç başkan yardımcısından oluşacak.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, verilen aranın ardından, komisyon ve hükümetin yerine oturmaması üzerine, birleşimi saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Muhabir: Alp Özden | AA

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/haberler/2778...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın