Hristiyanlığı İlk Olarak Benimseyen Mezopotamya'nın Kadim Cemaati: Süryaniler

72PAYLAŞIM

Hep birlikte ve ne güzel topraklarda yaşıyoruz, canım kadim Anadolu!

Kaynak: İslam Ansiklopedisi

Süryani kelimesinin ilk defa ne zaman ortaya çıktığı kesin olarak bilinmese de 2010 yılında Adana Çileköy'de yapılan kazılarda bir tablet bulunur.

Bu 2800 yıllık tablette görülür ki Süryani ismi kesinlikle Hristiyanlık'tan eskidir ve Asur'a dayanır. Yani 6 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülen Süryaniler, günümüzde, Asurluların, Kirdanilerin, Babillilerin, Sümerlerin, Aramilerin devamı olarak görülür.

Süryanilerin kültür açısından dönüm noktaları tahmin edileceği üzere Hristiyanlığı seçmelerinde yatar.

O halde Süryaniler için Hristiyanlık öncesi ve sonrası önemlidir. Aslında Hristiyanlık öncesi dünya üzerindeki birçok halk gibi Süryaniler de çok tanrılı dine, pagan anlayışa sahiptirler.

Ayrıca Süryaniler'in Hristiyanlığın kadim cemaati olmalarının asıl ve en önemli sebebi bu dini benimseyen ilk halk olmaları.

Ve Süryaniler, dünya mirası sayılan birçok şehrin ve özellikle Doğu Anadolu'muzdaki güzel Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin kurucuları olarak bilinirler. Unutmadan bu Kadim halkın dili de dünyanın en eski dillerinden biri sayılır elbette.

Peki, Türk halkının bir kısmını da oluşturan ve 4. yüzyılda şekillenerek 6. yüzyılın ortalarına kadar Doğu Hristiyanlığının liderliğini elinde bulunduran bu kadim kavmin inanç sistemine bakarsak ne görürüz?

Süryaniler için Tur Abdin bölgesi ayrı bir anlam taşır. Mardin, Midyat, Batman, Cizre ve Nusaybin arasında kalan bu bölgenin ismi, Tur Abdin ise "Tanrı'ya iman edenlerin dağı" anlamına gelir ve bu bölge Süryaniler için kutsal olarak görülür.

Bununla birlikte Midyat'ta bulunan ve temelleri 397 yılında iki Süryani rahip tarafından atılan Mor Gabriel Manastırı da Süryaniler için kutsaldır.

Günümüzde yaklaşık 60, 70 kişinin kaldığı ve içinde birçok metropolitin (Ortodokslukta en yetkili din insanı) mezarının bulunduğu manastır, bölgede yaşayan Süryanilerin dini merkezi olarak konumlandırılır. Hatta burası Süryani inancına göre "2. Kudüs" niteliğindedir.

Süryaniler birçok Ortodoks mezheple aynı inanca sahiptir. Onlar, İsa'nın yalnızca ilahi tabiat taşıdığını ve onun beşeri tabiatının "sanal" olduğunu düşünürler. 5. yüzyıldan beri Süryani kiliselerinde okutulan "amentüleri" ise şöyle:

Bir Allah’a inanıyoruz. Cihanı tutan, yerle göğü, görüleni ve görülmeyeni yaratan, bir Ata Allah’a ve bütün alemlerden önce nurdan nur, Hak Tanrı’dan Hak Tanrı doğan ve ancak yaratılmayan, cevher yönünden atasına eşit...

O’nunla her şeyin varlığa geldiği ve biz insanları kurtarmak için gökten inip Ruhulkudüs ve bakire Meryem’den bedenleşip insan olan, Pantoslu Pilatos’un günlerinde bizim için haça gerilen, elemlenip ölen...

(...) gömülüp ve istediği gibi üçüncü günde kıyam eden, göğe yücelip Ata Allah’ın sağında oturan ve dirilerle ölülerin duruşmasına büyük izzetle gelecek ve melekutuna son olmayacak Tanrı'nın biricik oğlu İsa Mesih...

Ayrıca kilisede bu genel amentünün dışında yerine getirilmesi gereken 7 şart var: Vaftiz, morun yağı, komünyok, günahların itirafı, hasta yağlanması, ruhani takdis ve nikah.

Ayrıca dostlar, Süryaniler için namaz oldukça önemli. Sıloto denilen ve Hz. İsa'dan kalma bir ibadet olan namaz önceleri günde 3 vakit kılınırmış. Kilisede kılınan namazlarda ise kadınlar en arka safta yer alırlar ve tesettür ile ibadetlerini yerine getirirler. Günümüzde bütün Süryani manastırlarında 7 vakit namaz kılınmakta.

Bir de dostlar Süryaniler için farklı farklı oruçlar bulunur. İsa Mesih'ten kalma 40 günlük oruca peygamberin elem haftası da eklenerek tutulan 48 günlük bir oruç söz konusu.

Ama tek oruç bu değil; Noel orucu 24, Ninova orucu 3, Havarilerin orucu 15, Meryem Ana orucu 15 gün sürer. Ayrıca her çarşamba ve cuma günü tutulan bir oruç da söz konusu. Bunlardan Meryem Ana orucu ve haftalık oruçlar günümüzde "perhiz" ile geçirilir. Unutmadan, Süryanilerde oruçların kefaret ve kazası yok.

Günümüzde göçler ve çeşitli sebeplerle dünyanın dört bir tarafına yayılan Süryanilerin dünya çapında 143 tane kilisesi bulunur.

Türkiye'de ise Mor Gabriel manastırı ile resmini gördüğünüz Deyrüzzaferan Manastırı oldukça önemli. Bugün Türkiye'de yaşayan ve Şam patrikliğine bağlı 25 bin Süryani dillerini, dinlerini ve kültürlerini yaşatmaya devam etmekteler.

Mezopotamya’nın kadim halkı: Süryaniler - DW Türkçe

Mağaralarında Üç Yüz Yıl Kalan ve Şüphesiz Rablerine İnanmış Birkaç Genç Yiğit: Yedi Uyurlar - onedio.com
Mağaralarında Üç Yüz Yıl Kalan ve Şüphesiz Rablerine İnanmış Birkaç Genç Yiğit: Yedi Uyurlar - onedio.com
Hristiyanlığın Temel Söylenceleri ile Astroloji Arasındaki Bağlar Oldukça İlginizi Çekecek - onedio.com
Hristiyanlığın Temel Söylenceleri ile Astroloji Arasındaki Bağlar Oldukça İlginizi Çekecek - onedio.com
Dünyadaki Herkesin Tanıdığı Güzel Yüzlü Kahraman Orion'un Aşk ve Ölüm Yüklü Hikayeleri - onedio.com
Dünyadaki Herkesin Tanıdığı Güzel Yüzlü Kahraman Orion'un Aşk ve Ölüm Yüklü Hikayeleri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lutfu-bulduk

hangi türk halkı? ben kürdüm ve bu haberi yapan kişi bilmiyormu süryanilerin kürt soyundan geldiklerini? bu ülkede kürt de var KÜRT

raspberry

Yanlış bilgi verilmiş. İlk Hristiyan halk Ermenilerdir.

yobaz-hoplatan

Hristiyanlik Filistin topraklarinda ortaya cikmistir. O zamanlar orasi Roma imparatorluguna bagliydi. Sonra yayilmaya basladi Isa ve havarileri tarafindan. Ilk hristiyan olan halk Filistin topraklarinda ikamet ediyordu. Kisacasi ermeniler ile alakasi yok.

raspberry

Hristiyanlığı milletçe kabul etmekten bahsediyorum ortaya çıkış yerinden ve ufak grupların benimsemesinden değil. Ufak bir araştırmayla dediğimin doğru olduğunu görebilirsin.

eylulmuffin

Hep neden diğer dinler de medyayı kullanamıyor diye düşünürdüm, hala düşünüyorum. Televizyonlar da ramazan için 30 gün saatlerce yayın yapılıyor ama diğer dinler için böyle bir şey yok. Çok saygısızca olduğunu düşünüyorum. Bu ülke özgür bir ülke ise ve birçok farklı dini inanç buluyorsa, onları da dahil etmeliyiz.

raspberry

Bazı Avrupa ülkelerindeki okullarda din dersinde her din ayrıntılı bir şekilde öğretiliyor. Bizde ise sadece İslam. Bu da çok yanlış bence.

bunedio.net

internette bir sürü kilise ayin videosu var 1 saatlik videolar atılmış istanbul adana kiliseleri tarafından. hrıstıyanlar takıp edıyor . tv kanalı açma arz talep meselesi

eylulmuffin

internetten bahsetmiyorum. Arz-talep mi? Azınlık olan bir gruptan 80 milyon kişi kadar istek gelmez herhalde. Devletin onları düşünüp hareket etmesi lazım ya da diğer yayın kuruluşlarının.

eylulmuffin

Bence de, din kültürü ve ahlak bilgisi deniyor. Ama bizim dersler daha çok islam kültürü...

Gizli Kullanıcı

Nasi yani klisede namazmi kiliyorlar

Görüş Bildir