Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Herhangi Bir Tartışmayı Kazanmak İstiyorsanız Bilimin de Desteklediği Bu 7 Taktiği Deneyin!

182PAYLAŞIM

Bir tartışmadan alnınızın akıyla çıkmak ve karşınızdakini ikna etmek için uygulamanız gereken 7 taktik sizlerle...

Kaynak: http://www.businessinsider.com/tactics-t...

1. Karşınızdakinin fikirlerine doğrudan saldırmayın.

Birinin düşüncelerine saldırmak onu savaş moduna sokar. Bu yüzden karşınızdakinin görüşlerini dinleyin ve onları mantıklı sonuçlara doğru ilerletin.

2. Kibar olun.

Karşınızdakinin bakış açısına saygı gösterin. Eğer bu durumu ona yansıtıyorsanız inançlarını zorlayan fikirleri algılama eğilimi gösterir.

3. Açık uçlu sorular sorun.

Sorduğunuz sorularla karşınızdakiyle aranızdaki rekabetçi etkileşimi yok edip daha ılımlı bir ortam yaratın.

4. Kendinize güvenin.

Odadaki en zeki kişi olmanız insanların umrunda bile değil. 2013'te yapılan bir araştırmaya göre, neyin doğru olduğunu biliyor gibi davranan kişileri insanların daha ciddiye aldığı tespit edilmiş.

Utah Üniversitesi'ndeki Profesör Bryan Bonner, bireylerin kişinin gerçekte ne söylediğine dikkat etmek yerine dışa dönüklüğüne, cinsiyetine veya kendine güven durumuna daha fazla önem verdiğini söylüyor.

5. Karşınızdakini ikna etmek için ona kanıtlarla gidin.

Robert Cialdini'nin 'İknanın Psikolojisi' adlı kitabında toplumsal kanıtın insanları ikna etmede en etkili taktiklerden biri olduğunu söylüyor.

Toplumsal kanıta göre, başkalarının yaptıklarını doğru davranış olarak kabul ediyoruz. Ünlülerin giydiği ya da yaptığı çoğu şeyin onaylanmasının nedeni budur.

6. Grafik kullanın.

Cornell Üniversitesi araştırmacılarından Aner Tal ve Brian Wansink'in 2014 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, savunduklarınızı bilimsel hale getiren veriler (grafik kullanma gibi) sizi daha güvenilir yapıyor.

7. Fikirlerinizi bilimsel çalışmalarla destekleyerek anlatın.

Düşüncelerinizi tartıştığınız konuyla ilgili uzman kişilerin tecrübelerini aktararak pekiştirin.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hickimse.

" neyin doğru olduğunu biliyor gibi davranmak' gerçekten akıllıca bir strateji dersem, doğru söylüyor dersiniz. akıllıca olabilir' dersem de çelişkiye düşersiniz mesela. yalnız düşebilirsiniz değil düşersiniz. Ben bunu hep yapıyorum :)

Görüş Bildir