Her Gün Fark Etmeden Yüzlerce Ezilmiş Böcek Yiyor Olabilirsiniz!

-
Abone ol

Aslında her gün böcek yiyor olabilir miyiz? Kırmızı gıda boyalarının çoğunda kullanılan bir böcek türü var! Bu böceklerİn ezilmesiyle üretilen gıda boyası ise hemen hemen her gün tükettiğimiz çoğu üründe kullanılıyor. Peki bu ürünün kullanımı doğru mu? Siz ne düşünüyorsunuz?

Kırmızı gıda boyalarının nasıl yapıldığı hakkında bir fikriniz var mı?

Gıda boyalarının nasıl yapıldığını hiç merak ettiniz mi? Renkten renge içeriği değişse de kırmızı renkte olan çoğu gıda boyasının içinde kullanılan ve duyunca midenizi kaldırabilecek bir ürün var: Karmin böceği.

Oysa ne kadar da güzel görünüyor değil mi?

Kırmızı oldukça çekici ve iştah açıcı bir renk olup tatlılarda ve içeceklerde mükemmel bir görüntü sağlıyor olsa da böcekten yapılmış bir maddeyi tüketmek istemeyen kişilerin bunu öğrendikten sonra kırmızı ürünlerin yanına yaklaşmasına engel olacak gibi görünüyor.

Anavatanı Güney Amerika olan ve Kırmız böceği olarak da bilinen bu canlı çoktan ticari amaçlarla kullanılmaya başlanmış.

Peru, dünyadaki kırmızı gıda boyası için gerekli olan karmin böceği üretiminin %95'ine sahip ve böcek çiftliklerinde 32 binin üzerinde işçi çalışıyor.

Kaktüs bitkisi üzerinde yaşayabilen bu böcekler ülkenin gelir kaynağı için oldukça değerli görünüyor.

Her yıl tonlarca karmin gıda boyası ihracatı yapan Peru bu sayede yıllık yaklaşık 46 milyon dolarlık bir gelir sağlıyor.

Peki bu karmin gıda boyası nerelerde kullanılıyor?

Makyaj malzemeleri, şampuanlar, kırmızı elma püresi, bazı lolipoplar, meyveli yoğurt, dondurma, kek ve benzeri mutfak ürünleri ve bazı içeceklerde karmin gıda boyasının içeriğini bulmak mümkün.

Rujların içeriğine dikkat!

www.kurir.rs

"Rujsuz dışarıya çıkmam!" diyenlere de üzücü bir haberimiz var. Çoğu ruj da ezilmiş böceklerden üretiliyor ve dudaklara renk veriyor.

Bu kadar çok kullanılmasının nedeni ise dayanıklı olması.

Saatlerce, günlerce hatta aylarca paketlenmiş şekilde duran, işlem görmüş ürünlerdeki ısı değişikliklerinde bozulmadan kalıp canlı rengini kaybetmeyen bu ürün işlenmiş kırmızı ürün üretimi yapan firmaların vazgeçilmezi halinde.

Karmin böceğinin gıdalarda ve diğer ürünlerde kullanılmasının sağlığa olan etkisiyle ilgili ise iki farklı görüş var:

İlk görüş, karmin böceğinden yapılan gıda boyasının sağlığa yönelik hiçbir risk teşkil etmediği yönünde.

Kimyasal ürünler kullanılarak yapılan gıda boyasındansa doğal karmin böceği kullanılarak yapılan gıda boyalarının, insan sağlığında daha az risk faktörü taşıdığı savunuluyor.

Bir diğer görüş ise gıda boyasında bu böceklerin kullanılmaması gerektiği yönünde:

Hayvan hakları savunucuları, vejetaryenler ve bazı doktorlar bu gıda boyasının üretilmemesi ve kullanılması gerektiğini savunmakta. Aynı zamanda bazı kişilerde ciddi alerjik reaksiyonlara ve anafilaktik şoka neden olduğu da bilinmekte.

Bu yüzden Starbucks karmin böceği gıda boyasını kullandığı bir ürünü satıştan kaldırmıştı.

Starbucks'ın Strawberry Frappuccino kahvsinde karmin böceği gıda boyasını kullandığı ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine change.org sitesinde başlatılan bir imza kampanyası ile Starbucks, bu ürününü satıştan kaldırdı.

Ürünlerin içeriklerini gözden geçirin!

Karmin böceğinin sağlığa zararı olmadığını düşünen uzmanlar, bu ürünleri tüketmek istemeyen veya alerjisi olabilecek kişiler için karmin böceği gıda boyasının ürün etiketlerinde belirgin şekilde yazılması gerektiğini savunuyor.

Karmin'in bir başka kodu ise, E120

Daha çok Avrupa ülkelerindeki ürünlerin içindekiler biriminde karmin yerine kullanılan bu kod, Türkiye'de satışa sunulan bazı ürün etiketlerinde de mevcut.

Gıda boyası için, kırmızı pancar!

İçinde kimyasal olan hiç bir ürünü kullanılmaması gerektiğini savunan uzmanlar yiyeceğiniz ürünleri ve hatta kullanacağınız bazı kozmetik malzemeleri kendinizin yapmasını tavsiye ediyor. Renklendirici olarak da kırmızı pancar kullanımı öneriliyor.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yunus.1yesilmengmail.com

Açıp bakmayacaksın kardeşim böyle şeylere bütün planlarımın içine edildiği "an" dır..

tolciya

burada ıyk vıyk yapmak mantıklı değil zaten gün içinde fark etmediğiniz onlar böceği bilmeden midenize indiriyorsunuz... :)

fernwehisch

Ayni zamanda sellak da kullaniliyor ki akliniza gelebilecek her turlu yiyecegin iceriginde olan bir sey bu. Yiyecegi birakin ilac sektorunde bile etkin kullaniliyor, yemekleri yemeseniz ictiginiz haplarda muhtemelen karsiniza cikacak yani :/

Görüş Bildir