Her Gün Düzenli Olarak Yulaf Tüketirseniz Vücudunuzda Neler Olacağını Merak Ediyor musunuz?

Diyet
3.1bPAYLAŞIM

Kahvaltı şüphesiz günün en önemli öğünü çünkü hem metabolizmanın çalışmasına sebep oluyor hem de gün içinde vücutta ne gibi faydalı değişimler olacağına etki ediyor. Bol lifli, proteinli ve besin değeri bakımından zengin yulafı sizler için anlattık!

1. Cildiniz çok daha sağlıklı olur, ışıldar ve nemini korur.

Yulaf, egzama veya tahriş gibi enflamatuar cilt rahatsızlıklarının tedavisi için idealdir ve ayrıca sağlıklı bir cildi destekler. Yulaf ezmesinin içinde çok çeşitli vitamin ve benzer elementler vardır. Çinko, cildi temizlemeye ve toksinleri ve diğer zararlı bileşenleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda gözenekleri etkili bir şekilde daraltır ve gençleştirici bir etkiye sahiptir. Demir, cilt hücrelerindeki nemin beslenmesi ve doyumu için en önemli unsurlardan biridir. Manganez, şişlik ve iltihapları giderir ve ayrıca yaralar, çürükler, yanıklar ve diğer küçük yaralanmalardan sonra cildin hızla iyileşmesini sağlar. Magnezyum ise kan dolaşımını normalleştirir ve cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

2. Kaslarınıza giden protein miktarı artar.

8 YK ya da bir porsiyon yulaf ezmesi, vücudunuzun günlük protein ihtiyacının %15'ini karşılar. Bunun yanında E vitamini, antioksidanlar, kas liflerini yenileyen glutamin de alırsınız.

3. Yulaf antioksidan bakımından çok zengindir, bunlardan biri 'avenanthramide' maddesidir.

Bu madde kaşıntıya, şişiklere ve kan basıncına iyi gelir. Ayrıca kandaki şekeri düşüren beta-glukan da vardır. Tüm bu maddelerin etkisi ise C Vitamini ile daha da zenginleşir, işte bu yüzden kahvaltıda yulaf ve portakal suyu tercih etmek çok sağlıklı bir seçim olacaktır.

4. Yulaf size enerji verir!

Yulaf ezmesi karbonhidrat bakımından zengindir ve vücuda enerji sağlar. Ayrıca tok tutma özelliği de vardır.

5. Kilo vermenize yardımcı olur.

Düzenli olarak yulaf tüketmek, metabolizmanın hızlanmasına böylelikle de kilo vermeye destek olur. Kahvaltıda düzenli olarak yulaf tüketmek, gün içinde fazla kalori alımını da önleyecektir.

Yulafın içindeki yavaş karbonhidratlar ayrıca damak tadımızı düzenler, anksiyeteyi azaltır ve kan şekerini dengeler. İçinde bulundurduğu besin değeri sayesinde metabolizma hızlanır, yağ ve zararlı madde tutumu azalır. Ayrıca aşırı yemek yemeyi de durdurmuş olur.

6. Kolesterol seviyesini düşürür.

Yulafın içindeki beta-glukan lifi, vücudunu kolesterol seviyesini düşürür. Linoleik asit ve çözünebilir lifler, kandaki kötü kolesteroli ve trigliserit seviyesini düşürür, damar duvarlarında kalan yağ kalıntılarını temizler.

7. Kalp ve damar hastalıkları riskiniz düşer!

Yulafta bulunan sağlıklı yağlar kalp hücresi sağlığını ve dolaşım sistemini destekler. Ayrıca yine içinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde damar içlerindeki kötü birikintilerin yaptığı hasar olasılığı azalır.

8. Düzenli yulaf tüketmek ayrıca sindirim sisteminin de dostudur.

Uzmanlar günlük 25 - 35 gram arasında lifli beslenmenin sindirim sistemine olan faydası konusunda hemfikirler. Yulaf ise günlük lif ihtiyacımızın hemen hemen hepsini karşılayabilecek bir besin.

O zaman her gün yulaf tüketmeye artık başlayabiliriz!

Ben yulafı nasıl yiyeceğim diyenler için şöyle lezzetli tariflerimiz var!

Vay Be Yulaftan Neler Yapılırmış! Yemelere Doyamayacağınız 13 Lezzetli Yulaf Tarifi - onedio.com
Vay Be Yulaftan Neler Yapılırmış! Yemelere Doyamayacağınız 13 Lezzetli Yulaf Tarifi - onedio.com

Ay ben çalışan insanım nasıl uğraşayım diyenlere ise pratik tariflerimiz için buradan devam!

Vakti Olmayanların Akşamdan Hazırlayıp Sabah Ofise Getireceği Pratik 12 Yulaf Tarifi - onedio.com
Vakti Olmayanların Akşamdan Hazırlayıp Sabah Ofise Getireceği Pratik 12 Yulaf Tarifi - onedio.com

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

beni tok tutmuyor aksine hızlı acıkıyorum meyve ile tüketiyorum bilmiyorum neden

kaan-yakit

kan şekerini beta glukan düşürmez beta glukan bağışıklık sisteminin ana maddesidir,kan şekerini chrom düşürür.eczacınız bgmks

bari-burda-taninmayim-lan

Ama yulaf demirin bağırsaktan emilimini engeller.. Demirden zengin gıda ile arasına en az 4 saat koymak lazım yoksa demir eksikliği olur. O yüzden kahvaltıda öneriyorlar genelde. Ancak etli bir yemeğin öncesinde yerseniz etten alacağınız tüm demirler bağırsaktan emilmeyip tuvalete çıkacaktır :)

rabia-zuzu

her gün kahvaltıda yulaf lapası tüketiyorum harika

grapejuice

Asla doyurmayan şey, yulafla kahvaltı yaptığım zaman iş yerine varınca acıkmış oluyorum.

Görüş Bildir