Hemen Şu An Su Sorunun Önüne Geçmezsek Gelecekte Bizi Bekleyecek Olan 10 Tehlike

0PAYLAŞIM

Su, dünya üzerinde yaşayan her canlının hayatının devamlılığı için oldukça büyük önem taşıyor. Ancak su sorununu bir an önce çözmezsek bizi büyük tehlikeler bekliyor!

1. İnsanlar kişisel bakımını yapamaz.

Bu şu anda keyfi bir durummuş gibi görünse de aslında hem fiziksel hem de mental sağlığın korunması için kişisel bakım oldukça önem taşıyor. Ayrıca kişisel bakım yapılmadığında toplumda enfeksiyonlar da görülür.

2. Suda yaşayan canlıların hayatı tehlikeye girer.

İnsanların besin kaynaklarından olan balık türleri de suyun azalmasıyla birlikte azalır. Yalnızca insanlar besin sıkıntısı çekmez, suda yaşayan canlıların ekosistemi de bu durumdan olumsuz etkilenir.

3. Bitkiler sulanamaz.

www.tarlasera.com

Evlerimizi yeşillendirmekle kalmayıp oksijen de üreten bitkiler insanların ruh halini iyileştiren canlılardan. Ancak susuz kaldıklarında yavaş yavaş kurur ve ölürler...

4. Temizlik yapılamaz.

Asgari düzeyde temizlik yapan insanlar bile suyun yokluğunu mumla arayacak hale gelirler. Gerçi pandemi dönemiyle birlikte suyun hayatımızda ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

5. Mahsul toplanamaz.

Sağlıklı olabilmemiz için ihtiyacımız olan besinleri toprakta yetiştiririz. Eğer su kıtlığı yaşanırsa toprakta hiçbir şey yetiştiremeyiz.

6. Ağaçlar ölür, ormanlar yok olur.

Kuraklığın etkisiyle ilk önce ağaçlar, daha sonra da ormanlar yok olur. Bu da oksijenin salgılanamayıp karbondioksitin emilememesi anlamına gelir.

7. Hayvan türlerinde azalma görülür.

Su kıtlığı ekosistemde dengelerin bozulmasına sebep olur ve bu da yeryüzünde yaşayan her canlıyı olumsuz yönde etkiler.

8. İnsanların bağışıklığı düşer ve hastalanırlar.

Su, insan vücudu için hayati öneme sahiptir. Yeterli su tüketilmediğinde böbrek yetmezliği, tifo, dizanteri gibi hastalıklar ortaya çıkabilir.

9. Su savaşları başlar.

Günümüzde bile hala suya erişimi kısıtlı ülkeler bulunuyor. Bu ülkelerdeki insanlar suya ulaşabilmek için başka ülkelerin onlara yardım ulaştırmasını beklemek zorunda kalıyor. Su kıtlığı başladığında bu durum ne yazık ki giderek yaygınlaşacak ve askeri gücü elinde bulunduran ülkeler suya sahip olacak.

10. Dünyada yaşam sona erer.

Suyun içinde bulunduğu döngü ile dünyada yaşam devam eder. Yağmurun yağmaması, toprağın ıslanmaması, hayvanların beslenememesi... Ekosistemde dengenin bozulmasına sebep olacak en ufak değişiklik bile insanların ve diğer canlıların hayatını büyük tehlikeye atmaktadır.

Tüm bu güzellikler kaybolmasın, gelecek nesillere güvenle aktarılabilsin diye seni de sürdürülebilir yöntemlere sahip çıkmaya, doğamızı, dünyamızı ve ülkemizi korumaya davet ediyoruz.

Ülker olarak, “Önce Ülkem, sonra Ülker” ilkesiyle “Güzel Ülkem İçin Doğa Bize Emanet” diyoruz ve sürdürülebilirlik konusunu önemsiyoruz!

#GüzelÜlkem #DoğaBizeEmanet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir