Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Haluk Koç: 'Dersim Ağıtlarına Sığınmayın'

Anasayfa > Gündem
onedio.com

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç 'Dersim olayının tarihten husumet çıkarılarak siyaset masasına sürülmesine karşı çıktıklarını' söyledi. Koç, 'Kimse kendisini kurtarmak için Dersim ağıtlarına sığınmasın' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) sürerken açıklamalarda bulundu. Dersim olaylarına ilişkin 'Bu işin temel sorumlularının yanında çok sayıda masum insan da acı çekmiştir' diyen Koç bu konunun siyaseten kullanılmasına karşı çıktıklarını söyledi:

'Bunlar acı olaylardır hiç şüphesiz. Bu işin temel sorumlularının yanında çok sayıda masum insan da acı çekmiştir, ıstırap çekmiştir bu gerçeği görüyoruz. Bunun siyaseten, tarihten bir husumet çıkartılarak bugün karşı karşıya kaldıkları zorlukları aşmak için siyaset masasına bunların sürülmesi kabul edilemez. Varsa arşivler açılsın, her şeye bakılsın, edilsin. CHP'nin görüşü budur.'

Koç'a, Dersim olayları için CHP adına özür dileyen Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun açıklamaları hatırlatıldı, 'CHP'nin böyle bir özrü var mıdır?' sorusu soruldu. Haluk Koç soruyu Tuncelililerin kadirşinas ve mert olduklarını, her Tuncelilinin evinde Hazreti Ali ile Mustafa Kemal Atatürk'ün resimlerinin yan yana durduğunu söyleyerek yanıtladı:

'O yüzden acıları anarız, acıları paylaşırız ama bu gerçekleri gözardı etmeyiz. Arkadaşımız düşüncesini ifade etmiştir, CHP de bu düşüncesini her zaman söylemektedir. Verdiğimiz kanun tekliflerimiz var, ikide bir kendini zor durumdan kurtarmak için Dersim ağıtlarına sığınan gölge başbakan, bunlara sığınacağına önce kendisini kuşatan açmazlarla boğuşsun. CHP'nin bu konudaki tutumu da, duruşu da nettir.'

Bedelli askerlik

Bedelli askerlik konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının ve CHP'nin tutumunun sorulması üzerine Koç, 'son sözü' Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun söyleyeceğinin yetkililer tarafından dile getirildiğini hatırlatırken, 'Son sözü fotokopi değil, işin aslı söylüyor' dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu konudaki görüşünün önemli olduğunu vurgulayan Koç, 'Bu çerçevede bizim siyasi parti olarak programımızda olan, daha önce Meclis'e verdiğimiz yasa teklifleri var, bu konudaki görüşlerimiz aynen sürüyor. Ama devlet sorumluluğu, bu tasarıda konu edilen kurumun görüşünün de önemli olduğunu ortaya koyuyor. Bu çerçevede ortada bir şekil, şablon olmadığı için bir fikir yürütmem mümkün değil' yorumunu yaptı.

Tarhan'ın partisi

Koç, 'CHP'den ayrılarak Anadolu Partisi'ni kuran Emine Ülker Tarhan'ın ardından partide yeni kopuşlar olur mu?' sorusunu da yanıtladı:

'Yakın siyasi tarihe bakarsanız, ana gövdeden ya da ana yataktan ayrılan küçük yapıların ya da iddiaların Türkiye gerçeğinde bir siyaset iddiasına dönüşmediğini görüyoruz. Başarılar diliyorum, keşke ayrılmasaydı, bu çatı içerisinde mücadelesine devam etmesi mutlaka çok daha faydalı olurdu, hem kendisi için hem partimiz için. Başarılar diliyoruz. Bir iddia sergilemiştir, o konuda yorum yapmak ayrı bir siyasi parti kimliği karşımda olduğu için bana düşmez, o partiyi yurttaşlarımız değerlendirir. CHP'nin çizgisi ortada.'

Aljazeera

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/der...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?