Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Halkın Şeffaf Cumhurbaşkanı Olmak İçin Atılacak 10 Adım

5PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanlığı Seçim Kampanyalarının Şefflığı

Ağustos ayında ilk defa halk tarafından seçilecek. Adaylar yine ilk defa seçim kampanyalarını halktan topladıkları bağışlarla yürütecekler. Cumhurbaşkanı adaylarının kampanya finansmanlarını nasıl yürüttüğü halkın seçeceği ilk Cumhurbaşkanına güven duyulması için çok önemli. 

Denge ve Denetleme Ağı olarak seçim yarışının adil, eşit ve hesap verebilir olması içim, Cumhurbaşkanı adaylarından aşağıdaki 10 adımı kampanyalarında gönüllü olarak uygulamaya çağırıyoruz.

1.

Aldığınız nakdi bağışları ve yardımları ve kampanya harcamalarınızı kamuoyu ile paylaşmak için bir internet sitesi oluşturun.

2.

Bağışçılarınızın kimler olduğunu, mesleki statülerini, nerede çalıştıklarını ve yaptıkları bağış miktarlarını açık bir şekilde, günlük olarak internet sitenizde paylaşın.

3.

Mal bildiriminizi, internet sitenizde paylaşın.

4.

Mal bildiriminde bulunurken varsa, yurt içi, yurt dışı mallarınızı, hisse senetlerinizi ve ticari ortaklıklarınızı da internet sitenizde paylaşın.

5.

Toplanan bağışları ve kampanya için yapılan harcamaları tablolar halinde günlük olarak internet sitenizde kamuoyuyla paylaşın.

6.

Seçim hesapları ile harcamalarınıza ilişkin bilgi ve belgeleri yetkili kişiler veya avukatlar aracılığıyla kayda alın.

7.

Seçim kampanyanız için kendi kişisel kaynaklarınızı kullanacaksanız, oluşturduğunuz bütçenin nerede, ne kadar ve nasıl kullanıldığına dair tutulan kayıtları kamuoyu ile internet sitenizde paylaşın.

8.

Siyasi partilerin sizin için yaptığı her toplantıyı ve bu toplantıların maliyetlerini  düzenli olarak internet sitenizde kamuoyu ile paylaşın. Merkezi ve yerel idarelerin mali kaynaklarını kampanyalarınızda kullanmayın.

9.

Seçim kampanyasının harcamalarının tek bir hesaptan yapılmasını sağlayarak kayıt dışılığı önleyin.

10.

İnternet siteniz vatandaşların soru sorabileceği ve bilgi talep edebilecekleri bir formatta olsun. Sorulara ve bilgi taleplerine 48 saat içinde cevap verin, bunları  internet sitenizde yayınlayın.

Siz de bu taleplerle ortaklaşıyorsanız kampanyamızı imzalayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir