Hakkında Birçok Teorinin Ortaya Atıldığı ve Bugün Bile Gizemini Koruyan Leonardo da Vinci'nin Sırlarla Dolu Eseri: Son Akşam Yemeği

-

15. yüzyılda Lodovico Sforza’nın isteği üzerine yapılan ve Leonardo da Vinci’nin en meşhur eserlerinden biri olan “Son Akşam Yemeği” İsa Mesih’in Romalı askerler tarafından tutuklanmasından bir gün öncesini anlatır. 

Havarileriyle birlikte yediği bu son akşam yemeğinde onunla aynı masada oturanlar, İsa Mesih'e hem dost hem de düşmanlardı. Hakkında yüzlerce teori üretilen ve içinde pek çok sırrı barındıran bu fresk, kitaplara ve filmlere konu olacak kadar gizem dolu bir eserdi. Gelin, bu eseri bizler için inceleyen Twitter’dan Sanatın Tarihi’nin sözlerine kulak verip bu sırlara vâkıf olalım.

Kaynak: https://twitter.com/SanatnTarihi/status/...

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

18. 

19. 

20. 

21. 

22. 

23. 

24. 

25. 

26. 

27. 

28. 

29. 

30. 

31. 

32. 

33. 

34. 

35. 

36. 

37. 

38. 

39. 

40. 

41. 

42. 

43. 

44. 

45. 

46. 

47. 

48. 

49. 

50. 

51. 

52. 

53. 

54. 

55. 

56. 

57. 

58. 

59. 

60. 

61. 

62. 

63. 

64. 

65. 

66. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
keyserszee

ULAN ALT TARAFI Bİ ÖĞÜN YEMEK YEDİNİZ,ORTALIĞI BİRBİRİNE KATTINIZ.

kallavi-hayta

İsa’nın hayatını merak edipte bir kere bile okumayan, sanat tarihinden birazcık bile fikri olmayan insanlar bu kurgu romanı ve filmi gördükten sonra tabiki bunun gerçek olduğunu düşünebilirler :) Bazen bu roman hakkında şunu düşünüyorum; Adam Allahtan Son Akşam Yemeği ve Da Vinci üzerine kurgulamış. Düşünsenize Sistina Şapeli tavan resimleri üzerine kurgu yaptığını! :O Tüm peygamberler tarihi baştan sona insanlar tarafından yeniden değişecekti :))) Bu yazıyı yazan arkadaşa emeklerinden dolayı ayrıca çooook teşekkür ederim...

kallavi-hayta

Bu eserin dönemine göre baktığımızda benim benzetmemle, o zamanın foto romanıydı. Neden fotoroman benzetmesi yapıyorum, çünkü içinde bir hikâye barındırıyordu. Genelde o dönemlerde yapılan resimler ya kilise için dini resimlerdi yada üst tabaka içindi. Adam bu resimde yaşanan bir olayıda anlatırken mecburen sembolik unsurları kullanmaktan başka çaresi yoktu. Neden Yahudanın elinde gümüş para kesesi var? İşte bu yüzden. Ne yapsaydı okla Yahudayı işaretlese miydi? :) Bunda şifre aramanın hiçbir anlamı yok. Da Vinci tek tek tüm karakterleri çok iyi tasvir etmiş ve İncil’de anlatılan hikayeye göre birebir uyum içinde. Bence yapılan diğer son akşam yemeği resimlerinden öne çıkmasının nedenide budur işte. Bu resimi gerçek anlamda anlayabilmek için dönem tarihini iyi bilmek gerekir ve hatta İsanın hayatını tüm ayrıntılarla bilmek gerekir. Bu resimden anlayabilmek için İncile bile bakmanıza gerek yok çünkü İslam inancında bile İsanın hayatı NEREDEYSE birebir aynıdır.

cent

Da Vinçi şifresinde bu esere fazla dokunulmadı diye hatırlıyorum. Öyle kalmış aklımda. Belki de yalnışım var. Da Vinçi ve eseri muhteşem ötesi amma İncilde yazıldı diye illa şöyle böyle olmuşdur diyip Dan Braunu hor görmemek gerek. Kaç tane İncil var ve hiç biri tam olarak bir biriyle uyuşmuyor. Bir çoğunun da bir ortak noktası. İsa peyqambere bir insanüstü yetenekler katıp ilahileşdirmek ve ya Tanrının kendisi olduğunu söylemek. Sanırım linç edilicem ama yine de tahrif olunmuş, isteyenin aklına göre ilaveler edilip ve ya çıkarılmış bir kitap haqqında fikirlerim bunlar.Den Braun da onlar gibi anladıklarını, fikirlerini aşılamaya çalışmış.Nasıl ki insalar İncili kendi anladıkları gibi, kendi düşüncelerini yazıb bir kitap ortaya çıkarmışsa yazar da onu yapmış.

ipekkkyldz

Böyle içeriklerin çıkmasını istiyordum bir önceki yazıda ve çıkmış çok teşekkür ederiz bu güzel içerik için.

Görüş Bildir