Haber Sitelerine Bir Havuç Bir Sopa

0PAYLAŞIM

Haber Sitelerine Bir Havuç Bir Sopa

Haber Sitelerine Bir Havuç Bir Sopa

İnternet haber sitelerini ‘Basın Kanunu’ kapsamına alan tasarı Meclis’e geldi. Mevcut görsel ve yazılı medyaya tanınan hakların internet medyasına da tanınacağı savunulan yeni düzenlemede, haber sitelerine ‘zapturapt’ anlamına gelecek maddeler dikkat çekiyor.

16 maddelik tasarıyla Basın İş Kanunu (5953 sayılı yasa) artık internet medyası için de uygulanacak.

Buna göre;

Bundan böyle internet haber sitelerinde de sahibinin, temsilcisinin, sorumlu müdürün adları adresleri, yer sağlayıcının adı, haber sitesinin iş yeri adresi gibi bilgilere yer verilecek.

İnternet siteleri de artık basın ilan kurumundan reklam ve resmi ilan alabilecek.

İnternet haber sitelerinin çalışanları da sarı basın kartı sahibi olabilecek.

Tasarının 6′ncı madde sinde haber sitelerinin ‘yayın durdurma’ müeyyidesine tabi olmayacağı belirtiliyor.

Yayın durdurmayı gerektirecek sebeplerin ortaya çıkması durumunda uygulanacak yaptırımlarsa düzenlemenin 7′nci madde sinde belirleniyor.

Buna göre, ‘erişimin engellenmesi veya içeriğin yayından çıkarılmasını gerektiren durumlar nedeniyle’ savcılık soruşturması sürecinde veya Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın ‘yer sağlayıcılık mevzuatına aykırılığı tespiti’ halinde, resmi ilan ve reklamla basın kartına ilişkin tüm hakların ortadan kaldırılması öngörülüyor.

Tasarının 8′inci madde sinde, haberlerin talep edildiğinde yetkili mercilere verilmesi zorunluluğu getiriliyor. Buna göre, internet haber siteleri yayınladıkları içerikleri, ‘doğruluğu ve bütünlüğü’ sağlanmış şekilde altı ay boyunca muhafaza etmeye mecbur kılınıyor.

Tasarıdaki 9′uncu madde yle; internet siteleri bundan böyle düzeltme ve cevap yazılarını ana sayfadan ve tekzip başlığı altında bir hafta süreyle yayınlamak zorunda kalacak.

Diken

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir