Görüş Bildir

Güvenlik Görevlisiydi, Şimdi Şampiyonlar Yetiştiriyor

Anasayfa > Gündem

Samsun'da 6 yıl önce sanayide güvenlik görevlisi olarak çalışan bedensel engelli sporcu ve antrenör Musa Davulcu, yetiştirdiği engelli sporcuların elde ettiği başarıların gururunu yaşıyor.

Samsun'da 6 yıl önce sanayide güvenlik görevlisi olarak çalışan ve spora başladıktan sonra yaşamı değişen bedensel engelli Musa Davulcu, yetiştirdiği sporcularla dikkati çekiyor. 

Canik Belediyesi Spor Kulübünün sporcusu ve antrenörü 32 yaşındaki Davulcu'nun çalıştırdığı down sendromlu Ali Topaloğlu, Güney Afrika'da yapılan Down Sendromlular Dünya Atletizm Şampiyonası'nda gülle atma ve 100 metrede şampiyon olurken, 13 yaşındaki Ömer Faruk İlkin, Hollanda'daki Dünya Çocuk Oyunları'nda cirit atmada şampiyon, gülle atmada üçüncülük elde etti.

AA muhabirine açıklamada bulunan Davulcu, 3 yaşındayken yataktan düşmesi sonucu sağ bacağının ezildiğini, babaannesinin götürdüğü köydeki kırıkçıda, tedavi amacıyla yapılan yanlış uygulama nedeniyle engelli olduğunu anlattı. Davulcu, birçok ameliyat geçirmesine rağmen bacağındaki gelişim kaybı nedeniyle engelinin sürdüğünü dile getirdi. 

Bir mesajla hayatının değişti

Sanayide bir fabrikada güvenlik görevlisi olarak çalışırken Samsun Bedensel Engelliler Derneğinden gelen bir mesajla hayatının değiştiğini anlatan Davulcu, 2010 yılından sonra milli sporcu olarak mücadele ettiğini bildirerek, şöyle devam etti:

'İtalya'daki Avrupa elemelerinde birinci geldim. 2011'de Dünya Oyunları'na katıldım. Orada dünya dördüncüsü oldum. Barajı geçerek Avrupa Şampiyonası'na katılmaya hak kazandım. Samsun'da barajı geçip olimpiyatlara katılmaya hak kazanan ilk sporcu benim. Kotadan dolayı katılamadım ama olsun. 2009-2015 yıllarında cirit, disk ve gülle atma branşlarında Türkiye şampiyonlukları elde ettim. Türkiye rekorları hala bana ait.'

Artık tamamen 2013 yılında başladığı antrenörlüğe yönelmek istediğini, engelli sporcuların hangi branşa yatkın olduğunu iyi bildiğini ifade etti.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
35
8
2
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?