Güneş Enerjisi Kullanarak Sokaklarını Aydınlatan Şehirlerden 8 Sıra Dışı Görüntü

1PAYLAŞIM

Güneş enerjisi kullanarak sokaklarını aydınlatan, hem çevre kirliliğinin önlenmesine ve sürdürülebilirliğe katkıda bulunup hem de enerjiden tasarruf eden şehirlerden 8 sıra dışı görüntüyü sizin için listeledik.

1. Seattle, ABD

Seattle'daki bir bilim sergisi için hayata geçirilen 'Sonic Bloom' çiçekleri, güneş enerjisinden faydalanıp şehrin aydınlatılmasını sağlıyor. Eser, güneş enerjisi kullanımına dikkat çekmek isteyen ünlü sanat tasarımcısı Dan Corson tarafından tasarlandı.

2. Singapur

Şehrin merkezindeki devasa botanik parkını süsleyen bu 'süper ağaçlar', güneş enerjisini kullanarak çevresini aydınlatıyor ve ortaya oldukça güzel görüntüler çıkıyor.

3. Austin, ABD

ekolojist.net

Austin şehrinin sokaklarını süsleyen bu 'gün doğumu çiçekleri', ekonomik tasarrufa ve sürdürülebilirliğe katkıda bulunan birer sanat eseri.

4. Amsterdam, Hollanda

www.yankodesign.com

Mimar Peter Kuczia tarafından tasarlanan bu bisiklet yolu, üstü güneş panelleriyle kaplı bir tünel görüntüsünde. Bu uzun bisiklet yolunun inşasının halen devam etmekte olduğunu da belirtelim.

5. Le Bourget-du-Lac, Fransa

www.archdaily.com

'Fransa Güneş Enerjisi Enstitüsü' binası, üstü güneş panelleriyle kaplı özgün tasarımıyla dikkat çeken bir yapı.

6. Portland, ABD

ekolojist.net

Tasarımcı Brian Borello'nun imzasını taşıyan "Silicon Forest", çevresini tamamen güneş enerjisiyle aydınlatan bir diğer eser.

7. Saskatoon, Kanada

www.trvst.world

Sarah Hall tarafından tasarlanan bu yapı, kilisenin renkli camlarını birer güneş paneline dönüştürerek hem enerji tasarrufuna katkıda bulunuyor, hem de şehrin sakinleri için bir görsel şölen ortaya koyuyor.

8. Barcelona, İspanya

www.alternative-energy-news.info

Alman mimar Andre Broessel tarafından tasarlanan bu küresel güneş paneli, elektrikli arabaların şarj edilmesi gibi işlemler için de kullanılabiliyor.

Daha sürdürülebilir bir yaşam ve daha güzel yarınlar için güzel ülkem doğa bize emanet!

Ülker olarak, “Önce Ülkem, sonra Ülker” ilkesiyle “Güzel Ülkem Doğa Bize Emanet” diyoruz ve sürdürülebilirlik konusunu önemsiyoruz! #GüzelÜlkem #DoğaBizeEmanet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mrsmuhallebi

Güneşin caanım enerjisine bile vergi öderiz.

yorumcum

Böyle şeyler paylaşmayın isterseniz. Bizim gibi ülkelerde yaşayanlar hala yol yaptık otobüs aldık gibi ilkel şeyleri reklam biliyorlar. Mesela geçenlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi bilmem kaç tane otobüs almış onu marifet gibi boy boy reklam yapmıştı? Biz ülke olarak yenilikçi, bilimsel, geleceğe dönük işlere kapalıyız alışık değiliz ne yazıkki :)

Görüş Bildir