Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Günde Sadece 2 Saat Çalışarak Nasıl YKS'de Türkiye Derecesi Yapıp En İyi Okullardan Birini Kazandım?

404PAYLAŞIM

Hem çalışıp hem de kendimizi sıkboğaz etmeden YKS'de Türkiye derecesi yapabilir miyiz? Yapan var, onun altın niteliğindeki sırlarını öğrendik.

Üniversiteye giriş sınavlarında rakipleri eleyebilmek için çok çalışmak tek başına yeterli değil, bunu hepimiz öğrendik.

Belli başlı taktikler de kimi zaman kişiden kişiye değişen sonuçlar verebiliyor ve çoğunlukla öneriler sınav stresini deneyimlememiş öğretmenler tarafından ortaya atılıyor. Biz bu sınavı tüm stresiyle yaşamış, kendi yöntemini geliştirdikten sonra Türkiye'de ilk 1000 arasına girmiş biriyle konuştuk. Onun bu sınavda kullandığı yöntemleri ve günde birkaç saat çalışarak nasıl bu sonuca ulaştığını öğrendik.

Öncelikle bahsi geçen kişinin sonucunu şöyle paylaşalım. 👇

Sizin de içiniz rahat olsun. Ayrıca şimdiden her internet sitesinde duyduğunuz, gerçekçi olmayan klişe tavsiyelerin tümünü bir kenara bırakmanızı öneriyoruz.

Bu noktadan sonra sözü öğrenciye bırakıyoruz.

"Çalışmaya her zaman sevmediğim dersten başlıyordum."

"Böylece motivasyonum halen yüksek seviyedeyken bu dersleri tamamlayıp ardından çalışmaktan hoşlandığım derslere motivasyonumu daha da yüksek tutarak geçebiliyordum. Bu yöntem her zaman işe yaradı."

"Kitaplarda yer alan sorular bir noktadan sonra sıradanlaştığı için kendime soru yazmaya başladım."

"Trigonometri çalışıyorsam o konuda kendi eksiklerimi sınayacak sorular tasarlıyordum. Sadece bu da değil, bir soruyu hazırlarken o konuya olan hakimiyetinizi otomatik olarak ölçtüğünüz için nerede hatanız olduğunu da keşfetmeniz kolaylaşıyor."

"İnsanlar bu dönemde edebiyattan uzaklaşsa da başarı güdünüzü tetiklemek için romanlar şart."

"Neden şart? Çünkü aylarca bir sınava hazırlandığımız, sürekli karmaşık bir dönemdeyken her hafta bir roman bitirmek bazı görevleri tamamladığımızı hissettiriyor. Bu hissi diri tutmak çok önemli."

"Sorularda doğru yanıtlarımı işaretlerken şu işareti asla kullanmıyordum. 👇"

"Sahte bir başarı hissi verdiği için o an konuyu anladığınıza inanmanızı sağlıyor ama aslında çözdüğünüz şey milyonlarca sorudan sadece biri. Kendi doğru-yanlış işaretleme metodumu geliştirdim, basit bir teknik gibi görünüyor ama somut katkısı oldu."

"Her gece yatmadan önce son gördüğüm şey ders notlarımdı."

"Gördüğüm son şey gece boyu zihnimde işlendiği için hafızamda tutmayı hedeflediğim yazar isimleri, formüller yatağımın başında dururdu. Onları birkaç kez okuyup uykuya dalardım."

"Saçma gelebilir ama her gün en az bir bölüm dizi izliyordum."

"Çok yoğun bir tempoda çalışıyor olsam bile zihnimi rahatlatmadan istediğim performansı sağlayamayacağımın farkındaydım. Burada önemli olan bu farkındalığa ulaşmak ve zihni rahatlatırken suçluluk duymamak. Kod basit: Ne kadar rahat zihin o kadar verimli çalışma."

"Çalışmaya başlarken yahut mola verdikten sonra dikkatimi toplamak için kolonya kullandım."

"Dikkatle ne alakası var diyecek olursanız birkaç dakika etrafa boş bakıp masa düzeltmek yerine birkaç damla kolonya ve onun keskin kokusu zihnimi odaklamama faydalı oluyordu. Sınav süresince beynim buna şartlandığı için kolonya kokusu benim için çalışmayla eş anlamlı hale geldi."

İşte, bu stresli ve zorlu süreci atlatmış birinden aldığımız tavsiyeler bunlar.

Deneyin, sonuçları bizimle paylaşmayı unutmayın. Ayrıca sizin uyguladığınız ve başarıya götüren tavsiyeleriniz varsa yorumlarda buluşalım!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aslihanbora

Aynen bende iki sene sınava çalışmadım zaten hiç:)) ne çalışcam:)

serilutfen-seri

arkadaşlar konuşmayayım konuşmayayım diyorum ama çıldırttınız beni şimdi bunu okuyan birisi gidip bu şeyleri uygulamaya çalışacak. bak kardeşim başarı kişiden kişiye değişir sen 8 saat çalışırsın bi sik anlamazsın adam gider 2 saat çalışır sıralamaya girer herkesin kendine göre teknikleri vardır. gidip kolonya koklayıp doğru yanlış işaretinizi bulmak için çabalamayın gidin köpek gibi soru çözün amk.

kirmizi-basliksiz-kiz

470 küsur puanla 1064üncü olmak gerçekse, eğitimin gidişatı zannettiğimizden çok daha vahim demektir...

utku-yildirim2

Puan-sıralama ilişkisinden bu çıkarımı yapıyosan senin durum daha vahim sanki

deryacnr

Tmdekiler full yapmayı amaçlamıyorlar kendi alanlarını çözüyorlar büyük ihtimalle kendi alanında çok az yanlışı vardır ama fen çözmediği için puanı düşük görünür

yagmursinem06

sallama zamanı

cyanide

Kolonya çekmek yerine ıslak mendil emcükledim ben. 2014'de dereceye girmiştim. Demek ki kolonya içsem nerelere gelirdim

Görüş Bildir