Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Görür Görmez "Yürü Be!" Dedirtecek Başarıları ile Dünyayı Değiştirecek 10 Harika Kadın

28PAYLAŞIM

Elizabeth'den Cleopatra'ya, Sylvia Plath'den Maya Angelou'ya yaptıkları ile bugüne kadar akıllarımıza kazınmış pek çok kadınla karşılaştık. Bir şekilde seslerini duyuran, kalıpların dışına çıkan, "ellerinin hamuruyla" dahice işlere atılan kadınların arasına 10 tane daha ekliyoruz. BrightSide'dan derlediğimiz bu içeriğimiz insana bolca umut verecek cinsten.

1. Sabrina Paterski: "Yeni Einstein"

Dünya onu konuşuyor! 25 yaşındaki kuramsal fizikçi Sabrina Pasterski' ye, namıdiğer "yeni Einstein'a", baktığınızda onun gibi insanların var olduğuna inanamayabilirsiniz. Yalnızca güzel ve zeki değil, aynı zamanda bir dahi! 12-14 yaşları arasında kendi "tek motorlu uçağını" yapan Sabrina'nın bu icadı şimdi Zenith Zodiac adıyla 36.000 dolara mal oluyor. Sabrina bununla kalmamış; henüz 16 yaşındayken o uçağın test pilotu da kendisi olmuş.

2. Malala Yousafzai, kadınların ve çocukların eğitimi için savaşıyor!

21 yaşındaki Pakistanlı Malala Yousafzai, dünyayı daha iyi bir yere getirmek için elinden geleni ardına koymuyor. Pakistan başbakanı tarafından "ülkenin en önde gelen vatandaşı" unvanı verilen Malala, insan hakları ve kadınların eğitimi için kurduğu derneği ile insanların kalplerine umut veriyor.  Genç yaşına rağmen çok şey başaran Malala Nobel ödülünün de en genç sahibi oldu. 2 kitap yazan Malala Yousafzai, derneği ile beraber bugüne kadar kadınlar ve eğitim arasındaki bariyerleri kırmada büyük oranda başarı gösterdi bile.

3. Jane Goodall: "İnsan" sözcüğünü yeniden anlamlandıran kadın

Eğer Jane Goodall' a modern dünyanın en harika kadınlarından biri diyorsanız, yanılmıyorsunuz. Jane, insan ve hayvan hakları için savaşan ve dünyayı daha yaşanabilir kılmak için uğraşan insanlardan. Goodall, primatları inceliyor ve hayvan davranışları hakkında yeni methodlar geliştiriyor. Ne de olsa bu dünyada yalnız değiliz! Jane Goodall aynı zamanda işinin diğer insanlara da umut olduğunu, onları yattıkları yerden kaldırdığını ve bir şeyler başarmak için uğraşmalarına sebep verdiğini söylüyor.

4. Melinda Gates: Kadının güçlü sesi!

Hayırseverlik söz konusu olduğunda Melinda Gates'den daha ötesi yok. Cömert, nazik, güzel... Bütün bu kelimeler Melinda'yı tanımlamaya yetmiyor. Derneğinde bugüne kadar 40 milyon dolar toplayan Gates, bütün kadınların sesi oluyor. Melinda'ya göre teknoloji endüstrisinde çalışan kadınların sayısı çok az ve bu acilen değişmeli. Melinda bunun üzerine uğraşacak gibi görünüyor.

5. Aung San Suu Kyi: Genellemeleri yenen kadın

Konu Aung San Suu Kyi'e gelince ilham almamak elde değil. Şiddete karşı susmayan bu kadın 15 yaşından 21 yaşına kadar ev hapsinde tutulmuş. Hapsi sırasında boş durmayan Aung San, 1990'da Shakrov Düşünce Özgürlüğü Ödülü ve 1991'de Nobel Barış Ödülü'nü kazanmış. Kendisinin ve ihtiyacı olanların haklarını savunma konusunda bu kadın tam bir öncü.

6. Ellen Ochoa: Astronot ve kahraman

Eski astronot Ellen Ochoa pek çok insanın kalbinde "kahraman" unvanını taşıyor. 4 sefer uzay uçuşu yapan Ellen aynı zamanda uzaya giden ilk Hispanik kadın oldu. Bir çeşit bilgilendirme sistemi geliştiren Ochoa'nın yaptığı katkılar üretim aşamasındaki robotlar için kullanıldı. Pek çok ödül kazanan Ellen'ın ödülleri arasında bir tane de NASA'dan var.

7. Linda J. Wachner: İş dünyasının yaratıcı dehası

11 yaşında felç kalan ve bir daha yürüyemeyeceği düşünülen Linda (solda), pes etmedi ve yürümeyi başardı. Daha sonraları da bu istikrarı devam ettiren kadın, çok güçlü bir iş kadını oldu. İş dünyasına adını altın harflerle yazdıran Linda, kadınların ne kadar güçlü olabileceği konusunda mükemmel bir örnek. Fotoğrafta ayrıca dünyanın en iyi mimarlarında biri seçilen Mica Ertegün de (ortada) bulunmakta.

8. Steph Gabriel: "Plastik, fantastik değildir."

Aktivist, girişimci ve deniz biyoloğu. Pek çok iş tanımının arasında "çevreci" de olan Steph Gabriel, 2014'de kurduğu şirketi ile denize atılan plastiklerden ve balık ağlarından yapılan mayo ve bikiniler üretiyor.

9. Yusra Mardini: Mülteciden olimpiyat sporcusuna

Henüz 20 yaşında olan Suriyeli Yusra Mardini, evi yıkılınca 18 göçmen ile birlikte Yunanistan'a geldi. Ege Denizi'nde motoru bozulan bot su almaya başlayınca Yusra ve arkadaşları botu Midilli adalarına kadar 3 saat boyunca ittiler. Bugünlerde Yusra, Almanya'da yaşıyor ve Mülteci Olimpiyat Atletleri takımının bir üyesi. 2016'da Rio de Janeiro'da yaz olimpiyatlarına katılan Yusra gerçekten bir umut ışığı.

10. Danielle Fong: Ucuz ve temiz enerji

View this post on Instagram

Government Shutdown

A post shared by Danielle “afk” Alyha Fong Khan (@daniellefong) on

Liseyi 12 yaşında bitiren ve üniversiteye başvuran Danielle Fong, erken yaşlardan dehasını kanıtlamaya başlamış bile. 22 yaşındayken arkadaşları ile LightSail Energy adını verdikleri şirketi kuran Fong, basınçlı havadan enerji üretme üzerine bir sistem geliştirdi. İnsanlar Danielle'e artık "dünyayı değiştirecek kadın" gözüyle bakıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
haci-dayi

kahve sunumuna yeni bir bakış açısı getirip aşkitomuzla kahve keyfimizi ikiye katlayanlar neden yok listede?yıllarca politik sebeplerden oy alamadığımız eurovision gibi.hep taraflı listeler.şaka gibi.

planinicsbakset

Aung San Suu Kyi?????? İnsani kıyım yapan Myanmar'ın fiili lideri olan. pes

cilginbezelye

Bonus olarak da Canan Dağdeviren

Görüş Bildir