Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gölü Sıkıcı ve Düz Bulanların İmdadına Yetişen Türden Bir Doğal Güzellik: Lav Gölleri!

-

Bildiğin göl. Sadece havzasında su yerine lav bulunuyor! Dehşet verici gibi gözükse de, yakınına yaklaşanlar onların muhteşem birer doğal güzellik olduğunu ifade etmeden duramıyor. Evinize ya da memleketinize yakın bir göl bulmanız kolay olsa da, lav gölleri her yerde bulabileceğiniz türden fenomenler değil. Onların bulunduğu sınırlı sayıda yerleri sizlerle paylaşıyoruz. 

Olur da buralara yolunuz düşerse selamımızı iletin, ya da en olmadı "hakuna matata" filan diyin. Anlamazlar çünkü.

1. Erta Ale - Etiyopya

Lav gölü deyince akla gelen ilk örneklerden biri Erta Ale. Etiyopya, Eritrea sınırında yer alıyor. Yılın büyük bir bölümü aktif olan nadir bir göl burası.

2. Kīlauea - Hawaii

Kīlauea, iki farklı parçadan oluşan kendine özgü bir lav gölü. Erta Ale'ye çok benziyor. Ama ona oldukça uzak bir nokta olan Hawaii'de yer alıyor. Bu da tıpkı Erta Ale gibi, yılın büyük bir bölümünde aktif olan göllerden.

Kilauea'da yapılmış bir video çalışması.

3. Nyiragongo - Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Nyiragongo volkanı üzerinde bulunan lav gölü, oldukça büyük ve görkemli bir lav gölü.

4. Erebus Dağı - Antartika

Güney kutbundaki Erebus dağında yer alan göl, konumu itibariyle oldukça çarpıcı bir ortam sunuyor. Soğuk iklim dinlemeden sürekli aktif olan lav göllerinden.

Bu da Erebus'un uzaydan çekilmiş bir görüntüsü. Onca beyazın arasında lav gölü ben buradayım diye bağırıyor.

5. Ambrym - Vanuatu

Ambrym de 'lav gölü' olmanın hakkını verenlerden. Tam bir cehennem manzarası sunarak yakınına yaklaşmaya cesareti olan insanların aklını alıyor. Biz yine de o kadar da yakınına yaklaşmanızı önermiyoruz.

6. Masaya - Nicaragua

Masaya, abileri gibi sürekli aktif olmayan ama arada bir parlayan lav göllerinden. Birkaç kraterden oluşuyor ve Dünyanın kalbinden gelen sıcak nefesi yüzeye taşıyor!

7. Villarrica - Şili

Villarica, Şili'nin en aktif volkanlarından birisi. Bu lav gölü de o volkanın bir parçası denebilir. Aslında Villarica volkanın yamacında gerçek bir göl bulunuyor ve adına Villarica gölü deniyor. Ama Villarica'nın gerçek bir gölü varsa, o da bu lav gölüdür arkadaşlar. Ona göre.

8. Karthala dağı - Comoros

Bu gölümüz de minik bir Afrika adası olan Comoros'da bulunuyor. Sürekli aktif olmasa da ben buradayım demeyi başarıyor. Bu fotoğrafı da havadan çekilmiş. Arazi koşulları itibariyle yanına yaklaşan pek olmamış gibi görünüyor.

9. Piton de la Fournaise - Réunion adası

Réunion adası da Afrika kıyılarında yer alan, Fransa boyunduruğunda bir ada. Sıradan volkanik aktivite bildiğimiz lav göllerine benzer bir manzara oluşturmasa da, bu eşsiz görüntüleri de bir lav gölünü aratmayan cinsten.

10. Ol Doinyo Lengai - Tanzanya

Bu gölün bulunduğu volkanın en önemil özelliği, dünyadaki tek natrokarbonatit lav püskürten volkan olması. Tanzanya'da bulunuyor.

Eh, bütün bu volkanların büyük bir ortak noktası var.

Hepsi Türkiye'ye en uzak noktalarda bulunuyor! Biliyoruz, lav gölü görmek hepimizin hakkı ama dünya coğrafyası bizimle adeta oynuyor, "Sen gelme" diyor.

Şaka tabii. Gitmek, görmek isteyene sınırlar mesafeler vız gelir. İmkanınız varsa siz de deneyin.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

"Olur da buralara yolunuz düşerse selamımızı iletin, ya da en olmadı "hakuna matata" filan diyin. Anlamazlar çünkü." bu ne lan?? bu ne biçim espri amk :D

ali-ihsan-cakir

ay lav göl.

corpse-bride

mesleğim geregi ve merakım nedenıyle gormem gereken bır olusum aktıf volkanlar

cirilla-fiona-elen-riannon

Abla meslek neydi?

corpse-bride

öğretmenım ama fef cıkıslı oldugum ıcın akademık kısma gecmeyı dusunuyorum

cirilla-fiona-elen-riannon

Helal olsun.

suigetsu

buralarda yüzebiliyormuyuz? :D

sciencesoldier

bir gün gidicem o ateş çukuruna sanırım güneş kremi almam lazım :)

Görüş Bildir