Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Doğru Kullanıldığında Vezir, Yanlış Kullanıldığında Rezil Eden 17 Fularlı Kelime

 > 
5.4bPAYLAŞIM

Toplum olarak kelime hazinemizin oldukça dar olduğu su götürmez bir gerçekken, istedik ki bu hazineyi bir nebze de olsa geliştirelim, birkaç güzel kelime ile kurduğumuz cümleleri taçlandıralım..

1. İmge

Kısaca, duysal bir yaşantının beyinde canlanması olarak tanımlanabilen bu kelimeyi, kurduğunuz cümlelere mutlaka dâhil etmelisiniz, güzel oluyor. 

"İmge, bilinen bir düşünceyi, bir duyguyu saklamak, başka kılığa sokmak için değil; bilemediğimizi, ancak sezer gibi olduğumuzu dile getirmek için kullanılır"  demiş Melih Cevdet Anday.

2. Salık Vermek

Kulağa ilk başta ukalaca gelir fakat çok naiftir, kelime haznenize girmesi gereken bir tamlamadır. Önermek veya tavsiye etmek anlamına sahip bir deyimdir kısaca.

3. Yanılsama

Bir şeyi olduğundan farklı görmenin, düşü gerçekmiş gibi yaşamanın, olması isteneni ete kemiğe büründürüp beklentinin nesnesi olan kişiye giysi gibi giydirmenin adı olarak kalsın akıllarda. 

Bazıları en büyük yanılsamanın ‘Aşk’ olduğunu söylerler..

4. Devinim

Hayatın akışını belirttiğimiz cümleler olur ya, bol bol ‘hareket’ kelimesini kullanırız. İşte artık ‘devinim’ diyelim. 

Hatta Yaşar’ın şarkısı da var ‘Devinim’ diye. 

‘gel zaman git zaman her şeyi sildin zaman 

dur artık geçme böyle bak bitiyor aşklarım..’

5. Komplike

Girdiği cümleyi başka bir boyuta taşıyan, Fransızca bir kelimedir. Anlamı "karmaşık, çözülmesi ve anlaşılması güç" olan şeklinde tanımlanabilir.

6. Sofistike

Kulağa hoş gelen, ferahlık veren kelimelerden. Karmaşık, gelişmiş; görmüş geçirmiş, kültürlü anlamlarına gelir. 

Güne kahveyle başlayan, evde ayakkabıyla gezenler için kullanabilirsiniz..

7. Nüans

Ağıza yakışan bir başka kelime. Basitçe çok az fark anlamına gelir ki; karşılaşılan iki benzer durum arasında bunun farkına varmak zeki adam işidir.

Ülkemizde farklı alanlarda da kullanımı tabi ki mevcuttur...

8. İçselleştirmek

Günlük hayatta sık sık başvurduğumuz ‘benimsemek’ kelimesinin yerini alabilecek bir kelime. Etrafta olan biteni kabullenmek, yadırgamamaya başlamak; çıkan sonuçları yorumlayıp, içe aktarmak anlamında kullanılır.

9. Eklektik

Her şeyden biraz alınarak türetilmiş bir kelime gibidir. Her sistemin sunduğunun en iyisini almak denilebilir felsefi olarak. Birbiriyle uyumsuz parçaları alarak, uyumlu bir bütün yaratmağa benzer. 

Özetle; ne siyah ne beyaz, hem siyah hem beyaz.

10. Metafor

En karizmatik kelimelerden birisi. "Aktarım" anlamına gelir ki kastedilen şey, imgelem yoluyla düşüncenin karşıdakine aktarılmasıdır. 

Arjantinli yazar Leopoldo Lugones, “Metaforlara sığınmayın, en iyi metafor ölü metafordur.” demiş..

11. Absorbe Etmek

Özellikle akademik muhabbetlerde sık sık denk gelirsiniz bu kelimeye. Alıkoymak, içine çekmek gibi anlamlara gelir. Tutup bırakmamak anlamında da kullanılır. 

Kelime haznenize eklenmeye değer..

12. Minval

Son zamanlarda kullanımı artan, çevremde sık sık duyduğum; son derece estetik bir kelime. Tarz, biçim, yol yordam, yöntem olarak tanımlanabilir.

13. İrrite

En başta uyarayım, bu kelimeyi gereğinden fazla kullandığınız takdirde karşı tarafı ‘irrite’ etme ihtimaliniz yüksek. Örnekten de anlaşılabileceği gibi rahatsız edici bir uyarma, provoke etme, rahatsız etme gibi anlamlara gelir. 

Yerinde kullanılırsa iyi kelimedir, valla bak.

14. Semantik

Sadece cümle süslemek için türetilmiş bir kelime gibi gelir bana hep. En basit haliyle anlambilim olarak tanımlanır. 

Daha geniş manada sözcüklerden ve hatta cümlelerden nasıl anlam çıkartacağımıza dair kurallar bütünüdür.

15. Deklare Etmek

Gümrük memurlarının ve son dönem futbol yorumcularının dillerine pelesenk olmuş bir kelime. Açıklamak, bildirmek anlamlarına gelir. 

Havaalanlarında ‘’Deklare etmek istediğiniz bir eşyanız var mı" şeklinde kullanımı mevcuttur.

16. Jargon

Söz dağarcığınıza eklemeniz gerek, mutlaka diyorum bak. Bir alanda, o insanların kendi kullandıkları dil; meslek argosu olarak tanımlanır kısaca. 

Mesela orduda, kısa dönem erlere "poşet", uzun dönem erlere "balta" ve astsubaylara da "kazık" denilmesi, askeri jargona güzel birer örnektir.

17. Paradigma

Bir olayı alışılagelmiş, kabul edilmiş şekliyle gerçekleştirmek ya da geçmişten gelen değerlere ve düşünce modeline göre yaşamak olarak tanımlanır. 

Şu da var: Paradigmalarımız bakış açımızı, bakış açılarımız ise davranışlarımızı yönetir..

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
no-name

Herkes "Türkçeyi kirletmeyin!" şeklinde duyar kasmaya başlamış. Eğer gerçekten ben Türkçeleşmiş sözcük kullanmam diyorsanız ideolojilerin sonuna -izm getirmeyeceksiniz. Varsa yoksa -lik, -lık, -lük diyeceksiniz, abiye demeyeceksiniz,abaküs demeyeceksiniz(artık sayı boncuğu mu çörkü mü dersiniz bilemem),absürt de demeyeceksiniz,agnostik demeyeceksiniz(bunun öz Türkçe anlamı varsa söyleyin),afiş bile demeyeceksiniz. Uzun lafın kısası; bir şeyi yapacaksanız tam yapın.

mistral

onu bunu bırakın göte göt diyebilin yeter

nonserviam1907

evet içi boş entellerden olmak için bu kelimeleri kullanın. kitap okuyacağınıza böyle kelimeler öğrenin. ne kadar yabancı kelime kullanırsanız o kadar aşmış insan olacaksınız. mantığınıza sıçayım ya. galeriye bak. sadece yapan değil bir de güzel galeri diyen insanlar var. hayatınız "show" amk

umit-duran1

6. maddedeki genelleme (Karmaşık, gelişmiş; görmüş geçirmiş, kültürlü=Güne kahveyle başlayan, evde ayakkabıyla gezenler) Nasıl da güzel her şeyi bu kadar basite indirgiyoruz.Yazarın (ve çoğu insanın) zihnindeki kültürlü insan imajı çok sıkıntılı

ayhan-kutlukaya

Yarın aynı adam Türkçemizi koruyalım diye içerik hazırlarsa şaşırmayın...

Görüş Bildir