Gıdadan Temizlik Malzemelerine Kadar Neredeyse Her Üründe Bulunan Sitrik Asit Güvenli mi?

-

Neredeyse her üründe bulunan, kimine göre zararlı kimine göre yararlı bir ürün olan sitrik asitin ne olduğunu ve nerelerde kullanıldığını biliyor muydunuz?

Sitrik asit ilk olarak 1784 yılında İsveçli bir araştırmacı tarafından limon suyundan elde edildi.

Kokusuz ve renksiz bileşik, araştırmacıların, şekerden beslendiğinde sitrik asit oluşturan siyah küf Aspergillus niger'den de yapılabileceğini keşfettiği 1900'lerin başlarına kadar limon suyundan üretildi.(K)

19. yüzyılın sonlarından itibaren yiyeceklerde katkı maddesi olarak kullanmaya devam eden sitrik asit, gittikçe gıda sektöründe yaygınlaşmaya başlayan bir bileşen haline geldi.

Ancak sitrik asit limon ve bazı meyvelerde en çok bulunan madde olmasına rağmen meyve ve sebzelerden sitrik asit üretmesi zor ve maliyetli olduğundan bu ihtiyaç şekerden üretilerek karşılanmaya başlandı. Mayalar ve çeşitli bakteriler aracılığıyla şekerden üretilen sitrik asit bu haliyle birçok alanda kullanıma hazır hale getirilmektedir.

Ekşi tadından dolayı sitrik asit, özellikle alkolsüz içecekler ve şekerlerde, tat verici ve koruyucu bir madde olarak kullanılır.

Ayrıca, ilaçları stabilize etmek veya korumak için; virüslere ve bakterilere karşı da bir dezenfektan olarak kullanılır.

Turunçgiller ve meyve suları en iyi doğal sitrik asit kaynaklarıdır.

Limonlar ve diğer turunçgiller baskın doğal sitrik asit kaynaklarıdır. Çok az sitrik asit içeren diğer meyveler arasında kiraz ve domates bulunur (K).

Sitrik asit, yiyecek, içecek, ilaç ve besin takviyeleri ile temizlik ve dezenfekte edici ürünler için çok yönlü bir katkı maddesidir.

Yiyecek ve içecekler, üretilen sitrik asitin yaklaşık %70'ini, farmasötik ve besin takviyeleri %20'sini kullanır ve kalan %10'u temizlik maddelerine gider.

Sitrik asit, birçok etkileyici sağlık yararına ve işlevine sahiptir.

1. Enerjiyi metabolize ediyor.

Sitratt, sitrik asit döngüsü adı verilen bir işlem sırasında oluşan ilk moleküldür. Ayrıca trikarboksilik asit (TCA) veya Krebs döngüsü olarak da bilinir, vücudunuzdaki bu kimyasal reaksiyonlar gıdaları kullanılabilir enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur (K). İnsanlar ve diğer organizmalar enerjilerinin çoğunu bu döngüden alır.

2. Besin emilimini artırır.

Sitrik asit, minerallerin biyoyararlanımını arttırır, vücudunuzun onları daha iyi emmesini sağlar (K). Örneğin, kalsiyum sitrat emilim için mide asidi gerektirmez. Sitrik asit ayrıca çinko takviyelerinin emilimini arttırır (K).

3. Böbrek taşlarına karşı koruyabilir.

Sitrik asit - potasyum sitrat formunda - yeni böbrek taşı oluşumunu önler ve daha önce oluşanları parçalamaya yardımcı olur (K).

Fakat sitrik asit bazı yan etkilere de neden olabilmektedir.

Küçük bir rapor, üretilen sitrik asitten elde edilen küf kalıntılarının alerjilere ve diğer hastalıklara yol açabileceğini, ancak bunun henüz kanıtlanmadığını göstermektedir (K).

Sitrik asit, turunçgil meyvelerinde doğal olarak bulunur ancak gıdalar, ilaçlar, takviyeler ve temizlik maddelerine genellikle bir tür kalıptan üretilen sentetik versiyonlar eklenir.

Üretim sürecindeki küf kalıntıları nadir durumlarda alerjileri tetikleyebilir, ancak doğal yolla üretilen sitrik asit genellikle güvenli kabul edilir.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir