Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Genelkurmay'dan Askeri Personele Cuma Namazı İzni

 > 
41PAYLAŞIM

Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla yayımlanan 'Cuma izni' genelgesi kapsamında, askeri personele de Cuma namazı izni için kolaylık sağlanacak. Genelkurmay'ın ilgili kurumlara gönderdiği yazıda, izinle ilgili gerekli tedbirlerin alınması istendi.

Memura cuma namazı izni Resmi Gazete'de bir süre önce yayımlanmıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla yayımlanan genelgede, "Anayasa ve ilgili mevzuatla güvence altına alınan dini inanç hürriyetinin bir gereği olarak; cuma namazı saatinin mesai saatine denk gelmesi halinde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan isteyenlere mesai kaybına neden olmadan izin verilir." ifadesi yer almıştı. Genelge, kamu çalışanlarının cuma günü mesailerinin, cuma namazı öncesi öğle tatiline girecek ve namazın bitiminden sonra tekrar mesaiye başlayacak şekilde düzenlenmesini öngörüyordu.

Cuma Namazı İçin Mesai Düzenlemesi Resmi Gazete'de - onedio.com
Cuma Namazı İçin Mesai Düzenlemesi Resmi Gazete'de - onedio.com

Genelge üzerine Genelkurmay Başkanlığı da harekete geçti ve askeri personelin Cuma namazı kılabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması istendi. 

Cihan Haber Ajansı'nın (CHA) haberine göre bu kapsamda, Genelkurmay Başkanlığı tarafından ilgili kurumlara gönderilen yazı şöyle:

'Mesai kaybına neden olmaksızın herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek şekilde, gerekli tedbirlerin alınması sağlanacaktır'

"Cuma namazı saatinin mesai saatlerine denk gelmesi halinde, kamu kurum ve kuruluşlarından çalışanlardan isteyenlere mesai kaybına neden olmaksızın izin verileceği ilgili genelgeye istinaden Genelkurmay Başkanlığı tarafından bildirilmiştir. Bu kapsamda, Garnizon Komutanlığı'nca bölgesel ve mevsimsel özellikler ile hizmet ihtiyacı ve kışla imkanları dikkate alınarak, mesai kaybına neden olmaksızın ilgili genelgeye uygun her hangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek şekilde, gerekli tedbirlerin alınması sağlanacaktır."

CHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir