Görüş Bildir
Haberler
Genel Kurul'da "Şehit" Tartışması

Genel Kurul'da "Şehit" Tartışması

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Antalya'da çözüm sürecine ilişkin yaptığı açıklamalara TBMM'de açıklık getirdi. Bozdağ; 'Şehitlerimizin hepsi 'terör bitsin diye, son şehit ben olayım, başka şehit olmasın, göz yaşı dursun, kan dursun, bu sorun Türkiye'nin gündeminden çıksın' diye şehit olmuştur' dedi.

TBMM Genel Kurulunda 'İstanbul Tahkim Merkezi Kanunu Tasarısının' görüşmeleri esnasında milletvekillerinin sözlü sorularına cevap veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Antalya'da verdiği bir demeçle ilgili bazı muhalefet milletvekillerinin eleştirisini yanıtladı.

Muhalefet milletvekilleri Bakan Bozdağ'a, 'Çözüm süreci sonuçlandığında bugüne kadar şehit olmuş tüm şehitler Allah'a dua edecek' diye bir ifade kullanıp kullanmadığını sordu. Çözüm sürecinin amacının terörü bitirmek olduğunu belirten Adalet Bakanı Bekir Bozdağ; 'Ben geçenlerde Antalya'da söyledim, çözüm süreci ile ilgili konuşma yaparken, çözüm sürecinin başarıya ulaşmasının şehitlerimizin ruhunu muazzep etmeyecektir dedim. Bizim inancımıza göre şehitlere ölü denmez, mana aleminde Rabbim onları kendi ilmi dahilinde onlara ikramda bulunur, biz öyle inanırız. Şehitlerimizin hepsi terör bitsin diye, son şehit ben olayım, başka şehit olmasın, göz yaşı dursun, kan dursun, bu sorun Türkiye'nin gündeminden çıksın diye şehit olmuştur. Herhangi bir şehidimiz 'ben şehit oldum, başkası da şehit olsun, benim anam ağladı başkasının da anası ağlasın, terörle mücadele hiç bitmesin' diye mücadelesini vermediğine biz inandık. Onların bütün mücadelesi terörün bittiği, artık kanın, göz yaşının durduğu, başka Mehmetlerin şehit olmadığı, başka anaların ağlamadığı bir Türkiye'dir. Kurduğum cümle aynen budur, 'eğer çözüm süreci başarılı olursa, terör sona ererse, silahlar tamamen bırakılırsa, Türkiye'de barış iklimi geçici değil kalıcı bir iklime dönüşürse, bundan şehitlerimiz rahatsız olmaz. Onların ruhu incinmez. Aksine memnun olurlar. Çünkü bizim mücadelemizi bizim kardeşlerimiz, bizim evlatlarımız başarıya ulaştırdılar diye memnun olurlar' dedim. Ben aynı inançtayım. Hiçbir şehit çatışmalar devam etsin, bundan sonra başka şehitler olsun diye şehit olmaz. Şehit eğer terörle mücadele kapsamındaysa, hedef terörü sona erdirmektir, çözüm sürecinin ana hedefi terörü sona erdirmektir' diye konuştu.

Bunun sözler üzerine oturduğu yerden ayağa kalkarak Bakan Bozdağ'a bağıran CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç; 'Türkiye Cumhuriyetinin hiçbir bakanı Türkiye'de şehit olan insanlarımızla ilgili niyetlerini okuyup da 'onlar burada bir başkası olmasın diye şehit oldular' diye onlar adına konuşamaz' ifadelerini kullandı.

'ALLAH ONLARIN ŞEFAATİNE BİZE NAİL ETSİN'

Bunun üzerine Bakan Bozdağ; 'Sayın vekil söylediklerimi bir daha okusun. Ben söylediğim sözü izah ettim. Şehitlerimiz elbette al bayrağımızın dalgalanması, ülkemizin birlik bütünlüğü ve bu ülkede kanın ve terörün son bulması için şehit olmuşlardır. Yoksa bu ülkenin toprakları için, bayrağı için mücadele etmiyorlar dediğim gibi bir anlam çıkarttıysanız o sizin değerlendirmenizdir. Ben net bir şekilde söylüyorum, şehitlerimizin hepsi bizim inancımıza göre diridir, onların değerlendirmesini yapmak bizim haddimize değildir. Allah onların şefaatine bize nail etsin, biz öyle inandık, öyle biliriz. Hiçbir şehidimizin 'benim anam ağladı, başkasının da anası ağlasın' diye şehit olduğunu ben düşünmüyorum. Eğer siz öyle düşünüyorsanız o sizin bileceğiniz iş' şeklinde konuştu. Yaşanan tartışma nedeniyle birleşime ara verildi.

  • DHA
Kaynak: http://www.dha.com.tr/genel-kurulda-s...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam