Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Geleceğe Dönüş: Geçtiğimiz Yüzyıldan 13 Çarpıcı 2000'li Yıllar Öngörüsü

23PAYLAŞIM
Geleceğe Dönüş: Geçtiğimiz Yüzyıldan 13 Çarpıcı 2000'li Yıllar Öngörüsü

Bilhassa 20. yüzyılın ikinci yarısıyla birlikte bilimkurgu filmlerinin yanısıra Batı'da futurizm akımı da başladı. İllüstrasyon dergileri, filmler ve başka enstürmanlarla sıradan insanlar, sanatçılar, yazarlar ve bilimadamları "gelecekte nasıl bir dünyada yaşayacağız?" sorusuna cevap aradılar. 

Örnekleri incelediğimizde görüyoruz ki bu çaba, geleceği yönlendirmiş. Online alışverişten toplu taşıma araçlarına, ev eğlence sistemlerinden mutfak araç gereçlerine, bilgisayarlardan telefonlara pek çok şey dergilerde, filmlerde özlenen geleceğin nesneleri olarak kullanılmış.

1. Alo, orda mı olacaksın?

Futuristler elbetteki iletişim konusuna da el attı. Görüntülü konuşma, kablosuz telefonlar vb. pek çok iletişim biçimi 1950'lerden itibaren öngörülmeye başlanmıştı.

2. Robot yapan robotlar

Bir Japon bilimkurgu dergisinin bu kapağında robotların robot yaptığı bir gelecek öngörülüyor.

3. Ak-ak-akbil yüklemeniz elbet bir gün tamamlanacaktır

Her ne kadar tarihi 19. yüzyıla kadar gitse de, yeraltı raylı toplu taşıma araçlarının geleceği 20. yüzyıl futuristlerinin merak konusuydu. Bugünden bakınca tahminlerinde yanılmış gibi gözükmüyorlar.

4. Piyerloti mi, Eyüpsultan mı?

20. yüzyıl futuristlerinin çizimlerine bakıldığında en çok toplu taşıma konusuna ilgi gösterdikleri anlaşılıyor. Popular Mechanics dergisinin kapağında da retro bir teleferik çizimi yer alıyor.

5. Elbette: uzayda koloniler!

Bu görselde ise geleceğin şehirleri resmediliyor. Uzayda kolonilerin kurulacağı gibi henüz gerçekleşmemiş tahminlerin yanısıra; kol saatinden TV izlemek ve güneş enerjisi kullanımı bu görselde yer alan gerçeklemiş öngörüler.

6. Gelecekteki Hayatımız

1967 yapımı bu film günümüzü en iyi tahmin eden futuristik filmlerden biri. Online görüntülü konuşma, ince ekran televizyonlar, günümüz mutfak aletleri, online alışveriş,

7. 1920'lerde gelecek nasıl görünüyordu?

8. Bi'el versene

Bu dergi kapağında ise ev eğlence sistemlerinin geleceği öngörülüyor. Çizerin aklına joystick ya dyun kolu gelmese de bir oltayla yarışabildiği bir video oyunu öngörmüş.

9. Paketim geldi mi?

Şubat 1950 tarihli Modern Mechanix dergisinin hazırladığı dosya önümüzdeki 50 yılda göreceğimiz teknolojik mucizeleri anlatıyor. Bunlardan biri görüntülü konuşma ile alışveriş yapmak! 

Galiba daha ilerisindeyiz.

10. Zikirmatik

Byte dergisinin 1981 tarihli sayısında bilgisayarların geleceği olarak, son yıllarda öne çıkan akıllı saatleri gösteriyor.

11. Otomobil uçar gider

Retro-futuristik dönemde arabalardan ısrarla uçması beklenmiş. Bugün bu teknolojinin çok uzağında olunmasa da uçan arabaların önünde şehir yaşamına entegrasyon problemi var. Araba boyutunda uçabilen bir araç teknik olarak mümkünse de biraz üzerinde düşünüldüğünde bunun şehiriçi ulaşım için birçok açıdan avantajsız olduğu görülebilir.

12. İyi ki olmadı: sınıflarda ultra-gelişmiş otomatik cezalandırma sistemi

Bir Japon dergisinde yer alan illüstrasyon, geleceğin okullarında dikkati dağılan ya da konuşan öğrenciyi fark edip öğretmenin ikazına gerek duymadan "sertçe uyaran" bir mekanizmadan bahsediliyor.

Futuristler yalnızca cezalandırma yöntemlerini düşünmemişlerdi elbette. Bu illüstrasyonda ileri teknolojik bir derslik anlatılıyor.

13. En büyük rüyamız: X-Ray gözlükler

Google Glass'in bile daha çıkmadan restoranlarda yasaklandığı bir dönemde konumu ne olurdu bilinmez ama X-ray gözlükler o zaman da futuristlerin gündemindeymiş. Hala da öyle.

BONUS: Futurizmin tezenesi Jetgilleri jenerik müziğiyle hatırlayalım mı?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Biz de bir nevi jetgiller olduk. ☺

Gizli Kullanıcı

13'ü herkes heyecanla bekliyor. :D

alkar-yaman

Afedersin Ama ne olarak anladın x-ray gözlüğü donu sütyeni görmek içinmi yoksa gerçek amacıyla kemikleri görmek içinmi

dzvezda

11. yanılma payı var. yürüyen uçağ modeli yapıldı.

asikedi69

bunların birçoğu önceden planlanıp protitipi olan şeyler yavaş yavaş aşılamaya çalışıyorlar bize

patrick

şu geyik tam unutuldu derken yeniden canlanıyor

huzunkovan-kusu

sınıflarda gelişmiş otomatik cezalandırma sistemi kesinlikle olmalı bazı öğrenciler fazlasıyla hakediyo!

club-insomnia

dertli bi öğretmen gördüm sanki :))

huzunkovan-kusu

'HERKES' hak ettiğinin karşılığını almalı nokta.

huzunkovan-kusu

öğretmenlik yapmadıysanız eğer kesinlikle karşıdan konuşmayın çünkü o işler karşıdan göründüğü gibi basit değil ailesinin terbiye edemediği çocuklarla uğraşmak nedir anlayamazsınız.

huzunkovan-kusu

asla öyle bişey yapmam ve yapana da sonuna kadar karşıyım. yaramazlık ile terbiyesizlik arasında fark vardır, bunu ayırabilmek önemli. umarım bir gün yolunuz bir liseye düşer diyorum sadece.

huzunkovan-kusu

yazdığım 'herkes' kelimesi öğretmenler için de geçerli. kimsenin saçma sapan çocukların başından para saçmaya veya minik avuçları patlayana kadar vurmaya hakkı yok. bunları yapanlar da gerekli cezayı almalı, bilmem anlatabildim mi?

huzunkovan-kusu

öğretmenliğin zorluğundan çok güzellikleri var bu bir. birinin bana şiddet uygulamasını istemeyeceğim gibi ben de bunu 'asla' yapmam bu da iki.şiddete dayalı ilkel yöntemlerle eğitim yapılamaz zaten. ilk sözümde de hak ediyo dedim kalkıp da dövelim demedim. bu ülkede daha neleri hak edenler var da kimse hak ettiği muameleyi görmüyor. siz de eğitimciymişsiniz bilirsiniz liselerin durumunu bayanlar için biraz daha zor. umarım şu an anlaşabilmişizdir.

huzunkovan-kusu

amin teşekkürler.

Görüş Bildir