Geçtiğimiz Ayın "Biz Bunlara Nasıl Uyum Sağlayacağız?" Dedirten Teknolojik Gelişmeleri

-

Hayatımızın son döneminin genel karakteristiği olarak teknolojik gelişmeler basit ihtiyaçlarımızı o kadar hızlı çözüyor ki artık ihtiyacımız olmayan fakat sadece keyfimiz için kullanacağımız binlerce yeni ürün, teknoloji var. Her gün her dakika artan bu yeniliklere şaşırdıktan hemen sonra daha hızlı ayak uydurabilmek için geçtiğimiz ayın önemli gelişmelerini derledik.

Oyuncuları hedefleyerek üretilen 'oyun' telefonu!

Android işletim sistemine sahip bu telefon oyun oynamak için her zaman en iyi konfigürasyonu arayan oyun tutkunlarının cebini doldurmayı hedefliyor.

Tamamen keskin kenarları köşeleri olan bu telefon bir oyun bilgisayarı gibi, kendi karakterini yansıtıyor.

Bir de 8 GB RAM'e ve 64 GB dahili hafızaya sahip. Türkiye'ye resmi olarak gelecek mi, bilmiyoruz.

Minimum çabayla maksimum hıza ulaşmayı sağlayan biyonik bot!

Proje ve ürün geliştirilirken aşil tendonlarını aktif olarak kullanabilen hayvanlardan esinlenildi.

Gelişim halinde olan proje mevcut durumda 40 km/sa hıza ulaştırsa da hedefleri 60 km/sa üzerine çıkmak.

Usain Bolt'un ulaştığı hıza  ulaşmanızı ve (belki de aşabilmeyi) sağlayacak mekanizmasıyla mecazi de olsa gelecekte belki de kendimizi kısa mesafeleri hızla kateden bir ulaşım aracı haline getirebileceğiz.

Tesla'dan geliyor: Elektrikli kamyon!

Gelecekten gelen konuklarımızın sonuncusu!

Tam şarjla 800 km yolculuğa izin verecek Semi bizleri kamyon sürmeye iyiden iyiye özendirecek.

Açıklamaya göre Tesla Semi, dizel kamyonlardan kilometre başına yaklaşık yüzde 20 daha düşük maliyetle taşımacılık sunacak.

Boston Dynamics'in insansı robotu Atlas, yeni kabiliyetiyle şaşırtmaya devam ediyor.

Artık ters takla atıyor!

İnsansı robotlar için bu aslında imkansıza yakın bir hareket.

Dört ayaklı robot veya canlılar dengelerini sağlamakta daha başarılıyken iki ayaklı robotlar dengesini o kadar da kolay sağlayamayabilir. Atlas bu yeni hareketle akıllarda şu soruyu oluşturdu: Önümüzdeki yıllarda insanların yapabildiği ve belki de yaparken zorlandığı hangi hareketleri ondan göreceğiz?

Biyonik lensle görme sorunlarına tarih sayfalarında yer ayırmaya hazırız.

En keskin görüşe sahip gözden bile 3 kat daha keskin görüş sağlayan biyonik lensin üzerinde neredeyse 10 yıldır çalışılıyor.

Lensin göze yerleştirilmesi ise bir lensi takıp çıkarmak gibi, 8 dakika sürecek.

Göze eklemlenen yeni bir aygıt olarak değil, doğal göz lenslerinin yerini alacak bu lens gözlerde ve gözlerden kaynaklanarak yaşanan tüm sorunları önleyebilecek. Lenslerden ve gözlükten kaynaklı baş ağrısına son!

Çelikten 5 kat daha kuvvetli bu eldiven iş kazalarını sıfıra indirebilir.

Bir itfaiye çalışanının fikri üzerine geliştirdiği bu eldiven kesmeye, darbeye, ateşe ve bilumum felakete karşı tam koruma sağlıyor.

Neredeyse her şeye dayanıklı.

Her şeye!

Ellerin büyük önem taşıdığı sektörlerde iş güvenliği için büyük öneme sahip bu eldivenler ülkemizde satışa sunulur mu bilmiyoruz fakat ABD'de $45 dolara satılacak. Sağlığımız için lafı bile olmaz!

Origamiden esinlenilerek tasarlanan, ağırlığının 1000 katını kaldırabilecek kuvvete sahip yapay kas!

Harvard ve MIT ortaklığında geliştirilen, esneliği ve yapabildikleri şaşırtan bu kaslar boyutlarını aşan güce sahip.

Düşük maliyetle üretilecek ve yaygınlaşacak yapay kaslara da öncü olması bekleniyor.

Çok hafif ve güçlü olduğu için tıbbi malzemeler arasında yerini alması muhtemel. Ayrıca hem güçlü hem de taşınabilir olması beklenen kimi yapıların iskeletinde de önemli bir rol oynayabilir.

Yeni gezegenler, bekleyin bizi! NASA zorlu yüzeylerde sağlam kalabilecek zincirden örülmüş bir teker tasarladı.

Gezegen yüzeylerinde neyle karşılaşacağımızı bilememek bir yana insansız araçlarda zarar gören tekerlerin tamiri için bir ekibin bulunma şansı da yok. Bu sorunu geçmişten gelen bir teknolojiyi ilieştirerek çözmüş gibi görünüyoruz.

Soğuk günlerde ısıtıcınızı yanınızda taşıma fikri garip gelmesin, bu ceket tam da bu işe yarıyor.

Bir tuşa basarak içinde bulundurduğu bataryayla ceketin muhtelif kısımlarındaki ısıtıcıları yardıma çağırmak mümkün. 8 saate kadar sıcak tutması da cabası. Kışın eve kapanmak yok, doğa yürüyüşleri bizleri bekler!

Şekil değiştirebilen bu tekerlekli sandalye engelleri ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Dört tekere sahip bu sandalye aslında bir araç olarak tasarlandı. Kaldırımlarda ya da engebeli yüzeylerde sarsıntısız ve hızlı hareketi sağlamasının yanında mekanizması neredeyse dik durmayı sağlıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
reshontheway

Merat etmeyin bizde bu üretim özürlülüğü ve tüketim çılgınlığı olduktan sonra şıp diye uyum sağlarız. Daha dün gece dedem selfi çekip şunu etiketle dedi bana ...

mustafa-yazicioglu

Atlas adlı bu robot için Elon Musk Twitter'dan şu yorumu yapmıştı; "This is nothing"... İşin içinde sen varken eminim ki bu hiçbir şeydir ama ne var olm kafanda? Eldiven de süpermiş bu arada. Uçağın kara kutu malzemesinden mi yaptınız bunu?

eralife

Amerika işte.. Amerika olmasa insanoğlu napardı acaba merak ediyorum. Bazen gerçekten bütün dünyayı ele geçirmeleri gerektiğini düşünüyorum, kızmıyorum onlara.

cherry-patates

Ya çok vahşi kapitalist olmasalar sorun yok da...

boslafebesi

Madalyonun 2 yüzü..

sevin-beni

aynı şeyleri başka bir ülke yapardı. Amerika'nın bu olaylara ilkesel bir katkısı yok. zaten bunu göremeyecek bir insanın Amerika'ya düşmanlık besleyebilmesi komik olurdu. Adamlar üst segmentten olmayanları sömürüyor ama çalışıyor, değil mi?

devemavisi

Düşüncene katılıyorum ama artık hangi devirdeyiz, 'insanoğlu' değil, 'insan'.

carsi-ulan

böyle gelişmeleri görmek bir yandan mutlu ederken ülkemizde hiçbir sikin olmamasıda üzüyor be kardeşim

ozgurerdalhotm1

Keşke renk körleri içinde DNA üzerinde bir çözüm bulsalar. Ümidimiz Mark Zuckerberg. Kendisi de renk körü ve bu iş için finans ayıracağını düşünüyorum.

kabukichonunyildizi

Aslında ona özel gözlükler çıkmıştı normal gözlük gibi yapıya sahip sadece camı turuncu filandı sanırım ama yakında bence oda çıkar. Ben en çok görmeyen insanlar için ısı ölçer gibi yapılan gözlüğü merak ediyorum tabii o burda yok o ayrı :/

Başlıklar

AkaryakıtAmerika Birleşik DevletleriAndroidRobotTeslaoyun
Görüş Bildir