Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Geçmişten Günümüze Hafızalara Kazınmış En İkonik 21 Dövüş Sahnesi

-

Asla kolay kazanılan dövüşlerden olmadılar ve karşılaşmalar ne kadar uzun sürerse seyir zevki de kat kat artıyordu. En iyi dövüş sahneleri diye bir iddiamız yok ama kesinlikle en unutulmayanların başında gelecek sahnelerden bu derlediklerimiz. 

Not: Doğaüstü güçleri olmayan film karakterlerinin dövüş sahneleri dikkate alınmıştır.

1. Ip Man vs Twister - Ip Man 2

Ip Man 2 filminde karşımıza çıkan bu sahnede de bir nevi batı sporu ile doğu sporunun çarpışmasını izliyoruz.

2. Final Dövüşü - Kan Sporu(Bloodsport)

Şu göğüs kaslarını oynatabilen itici dövüşçüyü hatırlarsınız. Sonlara doğru dayak yemeye başladığında çirkefliğini yapıp Van Damme'ı kısa süreliğine kör eden bu adam tabii ki Van Damme'ın gazabından kurtulamaz.

3. Mickey vs Gorgeous George - Kapışma(Snatch)

Daha filmin ilk dövüş sahnesi ve bizim Brad tatlı tatlı sopasını yiyor. Sonra o da ne...? Biz şok.

4. Rocky Balboa vs Apollo Creed - Rocky 1

Rocky efsanesinin başladığı filmde karşımıza çıkan bu dövüş sahnesi neredeyse kimsenin unutmadıklarından. Hele ki dövüş sonrası sonuçlar açıklanırken sevdiği kadının ismini haykırışı insanın hala kulaklarında silinmemiş bir sestir.

5. Bride vs Crazy 88 - Kill Bill Vol. 1

Kill Bill filmleri dövüş sahneleri bakımından bir arşivi andırıyor neredeyse. O yüzden insan hangi dövüş sahnesini koyacağını dahi kestiremiyor. Bizim tercihimiz ise en kanlı sahnelerden biri olan bu sahneyi koymak oldu.

6. Tony Jaa - Koruyucu(The Protector)

İlk olarak ülkemizde Ong-Bak filmiyle tanıdığımız Tony Jaa bu sefer ilginç bir konu içeren bu filmle karşımıza çıkmıştı. Çok sevdiği fil ve yavrusunu Avustralya'ya kaçıran bir çetenin peşinden giderek hayvanları kurtarmaya çalışıyor. Ve bu yolda karşısına çıkan herkesi deviriyor.

7. Achilles vs Hector - Truva(Troy)

Sinema tarihinin en karizma karşılaşmalarından biridir bu sahne. Hele böyle bir başlık altında ismi zikredilmeden hiç olmaz.

8. Sherlock Holmes Dövüş Sahnesi

Sherlock Holmes karakterinin en sevilen özelliklerinden biri kesinlikle dövüş sahnelerindeki öngörüleriydi. Sonrası malum...

9. Final Dövüşü - Özgürlük Savaşçısı(The Quest)

Unutulmayan Jean-Claude Van Damme filmlerinden olup filmi izleyenler en çok Türk'e benzemeyen bir dövüşçünün Türk diye lanse edilmesine rahatsız olmuştu. Van Damme'nın rakibi finalde bir Moğol'du.

10. Final Dövüşü - The Karate Kid

"Cilala, parlat! Cilala, parlat!" bak hemen nasıl da hatırladınız Miyagi San repliğini. Film boyunca bir kütük üzerinde tek ayak dengede durmaya çalışan çocuğumuz filmin sonunda yine o tekniği kullanarak karşındaki sarışın veledi deviriyor.

11. İki Kardeş Vs Mad Dog - Baskın(The Raid: Redemption)

Sen bütün binadaki adamları tek tek devir gel ama karşına Mad Dog çıktı mı afalla. Ama Mad Dog da cidden ölmek bilmiyordu hak vermek lazım.

12. Final Dövüşü - İsyan(Equilibrium)

Çok başarılı aksiyon sahneleri bulunan, damakta ayrı tat bırakan bir filmlerden biri Equilibrium filmi. Çoğu zaman dövüş sahneleri Matrix filmiyle kıyaslanır ama ikisininde ayrı heyecanı var diye düşünüyorum.

13. Bruce Lee Vs Chuck Norris - Ejderin Dönüşü(The Way Of The Dragon)

Dövüş filmlerinin 2 efsane ismi karşı karşıya. Bu filmle Hollywood'da ilk kez bir Çinli bir Amerikalıya dayak atmıştır. Sonuç ne olursa olsun bir yapımda beraber görünmeleri bile yeter bence.

14. Boyka vs Chambers - Yenilmez 2(Undisputed 2)

Çok ilginç karşılaşmalardan birisidir. Filmde en çok dikkat çeken ise Yuri Boyka karakterinin havadayken hiç beklenmedik ters bir tekme atma sahnesidir. Baş rolde siyahi bir karakter yer alsa da bu filmde sükseyi Yuri Boyka karakterine can veren Scott Adkins yapmıştır. Ve bu sükse ona devam filminde başrol oynamasına vesile olmuştur.

15. Rocky vs Ivan Drago - Rocky 4

Ivan Drago'nun Apollo'yu ringde öldürmesi sonrası manevi kardeşi Rocky intikam peşinde. Soğuk Savaş'ın devam ettiği yıllarda çekilen yapım bu dövüş sahnesiyle unutulmazlardan.

16. Bourne vs. Desh - Son Ültimatom (The Bourne Ultimatum)

Sağlam dövüş sahnelerinden geçilmeyen filmlerden Bourne serisi. Seçtiğimiz sahnede ise onu epey zorlayan bir rakip ile karşı karşıya.

17. Final Sahnesi - Asla Teslim Olmak Yok(No Retreat No Surrender)

Jean-Claude Van Damme'ın kötü karakter olarak karşımıza çıktığı filmde genç bir karateci olan baş karakterimiz Bruce Lee hayranıdır. Babasının işlettiği karate kursuna gelen mafya üyelerinden biri olan Van Damme babasının bacağını kırar ve dükkanı yakıp yıkar. Bunun intikamıyla yanıp tutuşan genç kareteciye Bruce Lee'nin ruhu yardım eder. Bu film genelde sonundaki bacak tutma sahnesiyle hatırlanır.

18. İhtiyar Delikanlı(Oldboy) Koridor Sahnesi

Oldboy filmindeki tek seferde çekilen bu koridor sahnesi bu listede olmazsa olmazlardan. Tek seferde çekilen bu sahneye gönderme olarak Daredevil dizisinin ilk sezonunda da buna benzer bir dövüş sahnesi karşımıza çıkıyor. Daredevil Dövüş Sahnesi

19. Jackie Chan'in Çatıdaki Dövüşü - Afrika Kaplanı(Who Am I)

Ülkemizde Afrika Kaplanı diye gösterime giren filmin çatı sahnesinde Jackie Chan iki sağlam dövüşçü ile karşı karşıya gelir. Birbirleri arasında rekabet olan bu dövüşçüler aralarında saniye tutarak Jackie Chan'i hızlı bir şekilde dövmeye çalışırlar.

20. Van Damme - Kick boxer ( Final Fight )

Van Damme'ın abisini sakat bırakan ve bina kolonlarını döverek dövüş karşılaşmalarına hazırlanan bu canavarı unutmak ne mümkün. Üstüne üstlük Van Damme'ın sevdiği kıza tecavüz ederek sinir katsayısını alt üst eden bu adamın dayak yemesini zevkle izledik desek yeridir.

21. Ip Man vs 10 kişi - Ip Man 1

Evet bu sahnede acaba ne yapacak diye merakla bekledik. Dövüş başladığında ise ağzımız açık öylece kalakaldık. Biliyorum ki bu heyecanlı sahne sonrası sizde benim gibi en az iki kere başa sarıp izlemişsinizdir.

İllaki unuttuklarımız vardır. Bu da olmalıydı dediğiniz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz 👊👊👊

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
derdi27

boyka olmasaydı içeriği kapatacaktım :)

ilarian

Daredevil - S01, E02 Jet Li - Unleashed Jet Li - Cradle to the Grave Matrix - Her dövüş sahnesi ayrı iyi Blade 2- sahnenin sonunda epey rahatladık Batman Dark Knight Rises- İlk karşılaşmaları

muptezel-odinson

Yuri Boyka ve George Chambers'ın son dövüşünü unutmuşsun editör krdş

mistral

hepsi bir birinden güzel ama kanal 6 daki çin filmleri sizleri de unutmadık.

kymelria

matrix ?

Başlıklar

SavaşSherlockSinemaTecavüzVantatlı
Görüş Bildir