Görüş Bildir
Haberler
Galata Kulesi'nin Önünde Çay Ocağı Protestosu

Galata Kulesi'nin Önünde Çay Ocağı Protestosu

adem kara
21.06.2014 - 17:37

Fotoğraflar: @KILICASLAN

İçeriğin Devamı Aşağıda

 Galata Kulesi'nin dibindeki alana, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce masa ve sandalye konarak çay ocağı açılması bir grup tarafından protesto edildi. Sosyal medya üzerinden yapılan çağrılarla Galata Kulesi önünde toplanan grup, tarihi dokudaki çay ocağını yere oturup piknik yaparak protesto etti.

İstanbul'un tarihi sembollerinden Galata Kulesi'nin dibindeki alana İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce ocak, masa ve sandalyeler konularak 'çay bahçesine' çevrilmesi bir grup tarafından protesto edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı BELTUR tarafından işletilen çay bahçesine tepki gösteren yaklaşık 200 kişilik grup, sosyal medya üzerinden yapılan çağrılarla saat 16.00 sıralarında burada toplandı. 

'Meydanlar halkındır. Sermayenin değil' yazılı pankart açan grup, 'Galata halkındır halkın kalacak', sloganları attı. 'Galata halkındır halkın kalacak', 'Ranta hayır', 'Diren Galata', 'Gaza geldik, çay demledik' şeklinde dövizlerin açıldığı eylem alkışlar ve ıslıklarla başladı. 

MASADA OTURANLARA KARŞI PİKNİK YAPTILAR 

Grubun eylemi masalarda oturanlara karşı yerde oturarak devam etti. Eylemciler yanlarında getirdikleri yiyecek ve içecekleri aralarında paylaştılar. Bu sırada bazı kişiler ise eyleme rağmen masalarda oturmaya devam etti. Bazı eylemciler ile masada oturanlar arasında sözlü tartışmalar yaşandı. 

EYLEMCİLER ÇAY BAHÇESİNE TEPKİ GÖSTERDİ 

Eyleme katılan Ahmet Kale , 'Meydanlar halkındır. Burası vatandaşların günün her saati gelip, oturup, sohbet ettiği bir yer. Belediye burayı halka kapatmak için özel bir çay bahçesi açmaya kalktı. Biz dünyanın tersine belediyenin işgaline karşı alanlarımızı koruyoruz. Vatandaşın nefes aldığı bir yeri işgal etmek günahtır, ayıptır' dedi. 

‘TARİHİ DOKUYA ZARAR VERİLİYOR’ 

Özlem Dalkıran ise Galata Kulesi'nin tarihi bir yapı olduğunu belirterek, çay bahçesinin tarihi dokuya zarar verdiğini söyledi. Dalgakıran, 'Burası halkın özgürce oturduğu bir yer, gençlerin dinlenme mekanıydı. Burada esas yapılmak istenen halkın yaşam tarzının değiştirilmeye çalışılmasıdır. Hem buna itiraz etmek hem de Galata Kulesi'nin Galata Kulesi olarak kalması için buradayım' diye konuştu.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0