Görüş Bildir
Haberler
G.Saray Maçında 'Mavi Marmara' Eylemi

G.Saray Maçında 'Mavi Marmara' Eylemi

Fatih
02.01.2014 - 21:04

G.Saray Maçında Mavi Marmara Eylemi

Mavi Marmara Derneği üyeleri, basketbolda Galatasaray Liv Hospital ile İsrail takımı Maccabi Electra arasında oynanan THY Avrupa Ligi 'Top 16' turu maçı öncesinde protestoda bulundu.

Abdi İpekçi Spor Salonu'ndaki mücadele öncesi salon dışında bir araya gelen dernek üyeleri, Filistin bayrağı ve Rabia işaretli flamalar taşıdı. İsrail aleyhine slogan atan gruptakiler, salonun dışındaki merdivenlerde basın açıklaması yaptı.

Mavi Marmara gemisine yapılan saldırıdan yaralı kurtulduğunu ifade eden İHH gönüllüsü Musa Çoğaş tarafından okunan bildiride, şu ifadeler kullanıldı:

'Gayrimeşru İsrail Devleti'ni meşrulaştırma amacı taşıyan tüm faaliyetlere karşı olduğumuzu bildiriyoruz. 2010'da abluka altındaki Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren Mavi Marmara gemisine yapılan saldırıda şehit edilen 9 insani yardım gönüllümüzün kanı yerde dururken, bugünkü Galatasaray Liv Hospital-Maccabi Electra maçının oynanmasını protesto ediyoruz. Bu maçın sıradan bir müsabaka olmadığını ve kardeşlerimizi katleden gayrimeşru İsrail'in ve yetkililerinin işlediği suçlardan yargılanıp ceza almaları gerektiğini bir kez daha yüksek sesle dile getiriyoruz.

Bugün Mısır'daki darbe yönetiminin, siyonistlerin telkinleriyle Gazze'ye açılan Refah Kapısı'nda uyguladıkları kısıtlamalar nedeniyle Gazze'deki durum gittikçe kötüleşmektedir. İnsanların asgari yaşam kalitesini yitirmesi durumuyla karşı karşıyayız. Sporun dostluk ve kardeşlik ortamında yapılabilmesi için ülkeler arasında ortaya konan protokollerin, insanlığa karşı suç işleyenleri ve katilleri kapsamaması gerektiğini önemle vurguluyoruz.'

- Galatasaray taraftarından protesto

Mücadelenin oynandığı Abdi İpekçi Spor Salonu'nun büyük bölümünü dolduran Galatasaray taraftarları, İsrail aleyhine tezahüratlarda bulundu.

Mücadele öncesinde takımların ısınmaya çıkması sırasında başlayan protesto, maç başlayana kadar sürdü. Tekbir getirerek, 'Filistin'e özgürlük' tezahüratında bulunan sarı-kırmızılı taraftarlar, mücadele sırasında da Maccabi Electralı oyunculara tepki gösterdi.

Kaynak: Sporx

İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın