Görüş Bildir
Haberler
Fransız Posta Kurumu Laposte ‘Drone'larla Posta Teslimatına Başlayacak

Fransız Posta Kurumu Laposte ‘Drone'larla Posta Teslimatına Başlayacak

Onedio Medya
30.12.2014 - 15:12 Son Güncelleme: 30.12.2014 - 15:24

Henüz gökyüzünde uçan arabalar göremesek de yakında 2000’li yılların ilk çeyreğinde kargo drone‘ları bir trafik oluşturacak gibi. Zira Amazon’dan sonra Fransız posta kurumu LaPoste da bu konuda ilk adımlarını atıyor.

Hatırlarsanız 2013 yılının Aralık ayında Amazon’un drone’larla teslimat yapacağına dair ilk bilgileri paylaşmıştık. E-ticaret devi açık gökyüzünde 30 dakikada paket teslimi yapmayı planlarken geçtiğimiz aylarda NASA da drone’lar için trafik sistemi geliştirdiğini açıklayarak gündemi meşgul etti.

Fransız posta kurumu LaPoste da yeni kurduğu GeoPost ile bu trende ayak uydurmak istiyor. İlk testlerde başarılı sonuçlar alan LaPoste, küçük ağırlıktaki paketleri ve postaları drone’lar ile yani uzaktan kontrollü insansız araçlarla taşımayı başardı.

Atechsys işbirliğiyle 4 kilogramlık paketleri 20 kilometreye kadar taşıyabilecek 6 pervaneli drone’lar geliştirmeyi hedefleyen Fransız kurumu, yapılan testlerde 2 kilograma kadar olan paketleri 1.2 kilometreye ulaştırmayı başarmış.

Projenin resmi olarak hizmete sunulmasına ne kadar var bilmiyoruz ama LaPoste bu projeden öncelikle acil durumlarda faydalanmak niyetinde. Zaten drone’ların yerleşim yerleri üzerinde uçabilmesi için Fransa yasalarının buna izin vermesi gerekiyor.

Webrazzi

Kaynak: http://webrazzi.com/2014/12/30/fransi...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın