Görüş Bildir
Haberler
"Foley'nin İnfaz Görüntüleri Kurmaca Olabilir" İddiası

"Foley'nin İnfaz Görüntüleri Kurmaca Olabilir" İddiası

Onedio Medya
25.08.2014 - 16:52 Son Güncelleme: 25.08.2014 - 18:00

"Foley'nin İnfaz Görüntüleri Kurmaca Olabilir" İddiası

ABD'li gazeteci Foley'nin IŞİD militanı tarafından kafası kesilerek öldürülmesine ilişkin 4 dakika 40 saniyelik video görüntülerinin bir kısmının kurmaca olabileceği ileri sürüldü.

LONDRA

Times gazetesi, İngiliz uzmanlar tarafından incelenen görüntülerdeki gözleri ve elleri haricinde bütün vücudu kapalı olan İŞİD militanının ABD'li gazeteci James Foley'i kamera önünde değil, daha sonra öldürmüş olabileceğini iddia etti.

Foley’nin öldürüldüğüne dair herhangi bir şüphe olmadığını belirten gazete, çekim sonrası tekniklerinin yoğun bir biçimde kullanıldığı görüntülerde aynı zamanda çok fazla ışık olduğuna işaret edildi.

Gazete, ismi açıklanmayan bir görüntü uzmanının 'Bence bu sahnelenmiş bir görüntü. Gazeteci, kamera durdurduktan sonra infaz edilmiş olabilir' ifadesine yer verdi.

İŞİD’in Foley'nin infaz görüntüleriyle büyük bir propaganda yapma fırsatı elde ettiğini vurgulayan Times, bazı görüntü uzmanlarının Foley'nin görüntüdeki İngiliz aksanlı, siyahlara bürünmüş militan tarafından değil başka bir militan tarafından öldürülmüş olabileceğini dile getirdiğini yazdı.

İngiltere'nin Washington Büyükelçisi Peter Westmacott, dün CNN televizyonuna yaptığı açıklamada görüntüdeki IŞİD militanının 'kimliğini belirlemeye çok yakınız' ifadesini kullanmıştı.

Görüntülerdeki kişinin sesinin gelişmiş tanımlama teknolojileriyle belirlenmeye çalışıldığını vurgulayan Westmacott, 'Bu kişinin tam olarak kim olduğunu söyleme durumunda değiliz fakat sanıyorum, çok yaklaştık. Bu, sadece vahşi bir katille ilgili değil. Bu durum vatandaşlarımıza bir tehdit' şeklinde konuşmuştu.

Muhabir: Gökhan Kurtaran

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/u/378684--quo...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın